Wtorek, 17 Październik 2017 14:44, Wpisany przez Wojtek Onyśków
skaner android
Mobilny skaner.

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy posiada w kieszeni mniej lub bardziej zaawansowanego smartfona. A to oznacza, że nosi tam też mobilny skaner, który z powodzeniem może zastąpić tradycyjne urządzenie biurowe. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację.

Jeżeli nie skanujemy ogromnej ilości dokumentów, takie rozwiązanie w zupełności wystarczy. Poniżej przedstawiamy kilka darmowych aplikacji na Androida, które idealnie się do tego nadają.

Adobe Scan

Pierwszą z proponowanych aplikacji jest Adobe Scan. To narzędzie, które do podstawowych czynności w zupełności wystarczy. Pozwala ono zeskanować dokumenty, wykonując zdjęcie smartfonem.

Aplikacja sama rozpoznaje kontury dokumentu, dzięki czemu nie musi on być idealnie prosto. Jest też funkcja rozpoznawania tekstu (OCR), dzięki której możliwa jest dalsza edycja.

Dzięki narzędziu w szybki sposób zeskanujemy notatki, formularze, paragony czy nawet wizytówki, które są poprawnie rozpoznawane.

Tak stworzony skan można zapisać na urządzeniu, wysłać do chmury lub od razu przesłać innym np. za pomocą wiadomości e-mail. Dostępna jest nawet konwersja do formatu Microsoft Office.

adobe scanAdobe Scan

CamScanner

Kolejną niezwykle popularną aplikacją służącą jako mobilny skaner jest CamScanner. Aplikacja pozwala na szybkie skanowanie dokumentów i optymalizację ich jakości między innymi poprzez inteligentne kadrowanie.

Aplikacja oferuje funkcję rozpoznawania tekstu (OCR) oraz zaawansowaną wyszukiwarkę, dzięki której odnajdziemy interesujący nas dokument. Możliwe jest sortowanie według dat, tagów itp. Użytkownik może ponadto zabezpieczyć PDF hasłem.

Tak zeskanowany dokument można zapisać na urządzeniu lub bezpośrednio w chmurze. Narzędzie radzi sobie ze skanowaniem rachunków, faktur, umów, paragonów, wizytówek, notatek, tablic, prezentacji, książek itp.

W wersji darmowej występują reklamy. Na zeskanowanym dokumencie widoczny jest również znak wodny.

cam scannerCamScanner

Fast Scanner

Kolejnym przydatnym narzędziem jest Fast Scanner. To prosta aplikacja do szybkiego skanowania dokumentów, które można zapisać jako obraz lub plik PDF.

Użytkownik może skorzystać z podstawowych narzędzi do edycji, dzięki którym poprawi czytelność zeskanowanego tekstu. Tak przygotowany dokument można udostępnić np. za pomocą e-maila.

Fast Scanner obsługuje również protokół Cloud Print, za pomocą którego możemy od razu wydrukować zeskanowany dokument.

fast scannerFast Scanner

Office Lens

Kolejna propozycja pochodzi bezpośrednio od Microsoftu. Zeskanowane dokumenty możemy zapisać w jednym z popularnych formatów – PDF, Word, PowerPoint itp. Możliwe jest również zapisywanie obrazów bezpośrednio w OneNote czy na dysku sieciowym OneDrive.

Narzędzie nadaje się do skanowania dokumentów, jednak Office Lens jest także chwalony za zupełnie inną funkcję – potrafi skutecznie skanować tekst z czarnych i białych tablic, dzięki czemu idealnie nadaje się do digitalizacji notatek w szkole czy na studiach.

W ten sposób można zeskanować nie tylko zwykłe notatki, ale również plakaty, wizytówki itp. Aplikacja obsługuje funkcję OCR, czyli rozpoznawania tekstu.

office lensOffice Lens

Smart Doc Scanner

Ostatnim proponowanym przez nas mobilnym skanerem jest Smart Doc Scanner. Aplikacja oferuje zaawansowane ustawienia związane ze skanowaniem. Możliwe jest między innymi dostosowywanie kontrastu dokumentów, korzystanie z OCR, czy zapisywanie skanów w formacie DOC.

Smart Doc Scanner bardzo dobrze radzi sobie z wykrywaniem krawędzi i wyznaczaniem ramek dokumentów. Użytkownik otrzymuje też dostęp do zaawansowanych ustawień aparatu i wyjściowego pliku PDF.

Aplikacja obsługuje skanowanie dokumentów wielostronicowych. Możliwy jest też import wcześniej wykonanych zdjęć i zeskanowanie ich do PDF. Narzędzie obsługuje takie formaty, jak JPEG, PNG, BMP, GIFF czy WEBP.

smart doc scannerSmart Doc Scanner