Wtorek, 06 Czerwiec 2017 09:00, Wpisany przez Wojtek Onyśków
karcianki
Wirtualne rozdanie.

Wielu osobom karcianki kojarzą się przede wszystkim z Magic: The Gathering, mozolnym kolekcjonowaniem kart i wyjazdami na turnieje, by znaleźć chętnych do gry.

Na szczęście mamy XXI wiek, a internet jest już nawet w lodówkach. Nie ma zatem problemu, by znaleźć cyfrową karciankę, w którą można pograć bez ruszania się sprzed komputera.

Poniżej prezentujemy 5 przedstawicieli gier karcianych, w których można się bawić bez wydawania ani złotówki, choć oczywiście w większości z nich znajdziemy mikropłatności.

Postanowiliśmy całkowicie zignorować Hearthstone i nie dodawać go do tej listy. To na tyle popularny tytuł, że praktycznie każdy gracz go zna. Umieszczanie go w tym zestawieniu nie miałoby żadnego sensu.

The Elder Scrolls: Legends (Pobierz)

Pierwszą polecaną przez nas karcianką jest The Elder Scrolls: Legends. Unikalną cechą tego tytułu jest możliwość kompletowania talli z miksu maksymalnie dwóch różnych frakcji. Podstawowe założenia są podobne, jak we wspomnianym już Hearthstonie. Co turę przybywa nam many, którą możemy rozdysponować na zagrywanie poszczególnych kart. Ciekawie prezentuje się także system dwóch niezależnych linii oraz możliwość dobrania karty po każdych pięciu straconych punktach życia.

tes legendsThe Elder Scrolls: Legends

Eternal (Pobierz)

Eternal to kolejna darmowa pozycja, która znajduje się obecnie w fazie wczesnego dostępu. Prace nad karcianką wciąż zatem trwają. Pod względem wizualnym przypomina ona nieco Hearthstone’a, jednak różni się nieco mechaniką. W taliach znajdują się bowiem karty natychmiastowe, które mogą być zagrane nawet podczas tury przeciwnika. Inaczej rozgrywa się też walka. Jeden z przeciwników deklaruje, którymi postaciami atakuje, natomiast drugi wyznacza obrońców, którzy zablokują atak. W taliach można ponadto mieszać karty z dowolnych frakcji.

eternalEternal

Hex: Shards of Fate (Pobierz)

Hex: Shards of Fate to propozycja dla osób, które oprócz potyczek sieciowych lubią również pograć przeciwko sztucznej inteligencji. W tym przypadku mamy do dyspozycji sporą kampanię fabularną. Pod względem mechaniki Hex mocno przypomina klasycznego Magic: The Gathering. Dostępny jest nawet market, na którym można wymieniać posiadane karty na inne i handlować z innymi graczami.

hexHex: Shards of Fate

Gwint (Pobierz)

Gwint to polskie podejście do karcianek, wykorzystujące dobrze znany świat z Wiedźmina. CD Projekt Red podszedł do rozgrywki w unikalny sposób. Rundę wygrywa osoba, która na jej koniec będzie posiadała większą siłę kart. Spotkanie jest natomiast rozgrywane do dwóch wygranych. Co prawda nie ma tu bezpośredniej walki, jednak podczas starcia można uprzykrzać życie przeciwnikowi zestawem różnych kart. Z pozoru prosta rozgrywka pozwala na naprawdę sporo kombinacji.

gwintGwint

Faeria (Pobierz)

Ostatnią propozycją jest Faeria, która różni się nieco rozgrywką od reszty przedstawionych tu karcianek. Gracze rywalizują bowiem na planszy złożonej z heksagonów, rozstawiając na niej własne wojska i przesuwając je w stronę przeciwnika. Teren „użytkowy” uaktywnia się wraz z rozstawieniem kolejnych stworów. Dostępne są również specjalne terytoria, na których można postawić wyłącznie przedstawiciela określonego gatunku. Odpowiednia strategia jest zatem kluczem do sukcesu.

faeriaFaeria