Środa, 18 Listopad 2015 14:10, Wpisany przez Wojtek Onyśków
szyfrowanie
Wybieramy dziesięć najlepszych programów do szyfrowania danych.

W dobie powszechnej cyfryzacji niezwykle ważną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo naszych danych - szczególnie tych, które są dla nas cenne. Cyberprzestępcy coraz chętniej wykradają nasze pliki, a agencje rządowe zasadzają się na naszą prywatność. W takim przypadku warto skorzystać z narzędzia szyfrującego. Dzięki niemu nikt bez znajomości odpowiedniego klucza nie będzie mógł dostać się do naszych danych. Nawet jeżeli je nam wykradnie. Poniżej przedstawiamy dziesięć najlepszych według nas programów do szyfrowania danych. Kolejność zestawienia jest losowa.


VeraCrypt

Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 10.7 MB / System: Windows XP/Vista/7/8/10

vera crypt ico

VeraCrypt to darmowe i jednocześnie jedno z najlepszych narzędzi do szyfrowania plików. Bazuje na popularnym oprogramowaniu TrueCrypt, oferując zaawansowany mechanizm szyfrujący. Dostępne są trzy metody szyfrowania - AES (najpopularniejsze), TwoFish oraz Serpent. Narzędzie umożliwia między innymi stworzenie ukrytego, zaszyfrowanego woluminu wewnątrz innego woluminu.

Warto zaznaczyć, że VeraCrypt, podobnie jak TrueCrypt, oferuje szyfrowanie plików w locie. Deszyfrowane są wyłącznie te dane, które są obecnie przez nas użytkowane. Oprogramowanie posiada prowizoryczny interfejs, który powinien jednak w zupełności wystarczyć do poprawnej obsługi.


vera cryptProgram VeraCrypt


AxCrypt

Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 3.3 MB / System: Windows XP/Vista/7/8

axcrypt ico

AxCrypt to kolejne polecane przez nas narzędzie do szyfrowania plików. Twórcy aplikacji opisują je jako proste, przejrzyste i skuteczne rozwiązanie do zabezpieczenia danych. I rzeczywiście tak jest, gdyż AxCrypt integruje się bezpośrednio z powłoką systemu. Wszystkie opcje są zatem dostępne z menu kontekstowego. Aby zaszyfrować plik, wystarczy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy.

AxCrypt oferuje m.in. możliwość czasowego zaszyfrowania pliku. Po wskazanym przez użytkownika czasie plik zostanie automatycznie odszyfrowany, nawet jeżeli w systemie nie jest już zainstalowany AxCrypt.

AxCrypt korzysta ze 128-bitowego szyfrowania AES. Niepodważalną zaletą aplikacji jest jej niewielka waga - zaledwie 1 MB.


AxCryptProgram AxCrypt


AES Crypt

Licencja: GNU GPL / Rozmiar: 1 MB / System: Windows XP/Vista/7/8

aes crypt ico

AES Crypt to proste narzędzie szyfrujące udostępniane na zasadzie wolnego oprogramowania. Do szyfrowania danych aplikacja wykorzystuje 256-bitowy algorytm AES. Podobnie jak AxCrypt, integruje się z powłoką systemu, dzięki czemu pliki można zaszyfrować klikając na nich prawym przyciskiem myszki.

Największą zaletą oprogramowania jest jego prostota. Wystarczy wskazać odpowiedni plik, wpisać hasło zabezpieczająca i gotowe. Deszyfrowanie plików odbywa się w podobny sposób. AES Crypt zajmuje na dysku około 1 MB przestrzeni.


aes cryptProgram AES Crypt


DiskCryptor

Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 1 MB / System: Windows XP/Vista/7/8/10

disc cryptor ico

DiskCryptor to oprogramowanie przeznaczone do szyfrowania całych dysków twardych bądź też partycji. Narzędzie nie służy zatem do zabezpieczania pojedynczych plików. Użytkownik może wybrać jeden z trzech algorytmów szyfrujących - AES, TwoFish lub Serpent.

Za pomocą DiskCryptora zabezpieczymy dowolną partycję. Obsługiwane są wszystkie popularne standardy, a nawet dyski połączone w RAID. Zaszyfrować można także płyty CD, DVD i pamięć masową podłączaną za pomocą USB.

Obsługa narzędzia jest niezwykle prosta. Wystarczy wskazać partycję, którą chcemy zaszyfrować, a następnie wpisać hasło zabezpieczające. Deszyfracja odbywa się w taki sam sposób.


disc cryptorProgram DiskCryptor


CloudFogger

Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 10.73 MB / System: Windows XP/Vista/7/8

cloudfogger ico

CloudFogger to darmowe narzędzie szyfrujące przeznaczone dla osób, które przechowują pliki w chmurze. Aplikacja pozwala bowiem szyfrować dane znajdujące się na popularnych dyskach sieciowych, np. Dropbox, OneDrive czy Google Drive.

CloudFogger umożliwia oczywiście szyfrowanie danych znajdujących się na dysku. Narzędzie korzysta z 256-bitowego algorytmu AES. Oprogramowanie integruje się z systemem, dzięki czemu szyfrowanie nowych plików jest niezwykle proste.

Każdy użytkownik otrzymuje również wirtualny sejf, czyli miejsce, w którym może przechowywać wszystkie ważne pliki. Dane w tym folderze są automatycznie szyfrowane.

Na uwagę zasługuje także przyjemny dla oka interfejs. Niestety do wykorzystania pełni możliwości aplikacji wymagana jest darmowa rejestracja.


cloudfoggerProgram CloudFogger

«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)