Wtorek, 07 Lipiec 2020 16:10, Wpisany przez Wojtek Onyśków
Najlepsze emulatory gier na Androida
Sprawdź, w czym zagrasz w klasyki sprzed lat.

Jeszcze nie tak dawno temu emulatory konsol były domeną przede wszystkim komputerów osobistych. To właśnie na nich uruchamialiśmy oryginalne wersje Pokemonów czy emulowaliśmy intensywne walki konsolowego Tekkena. Dziś wszystko to można mieć w kieszeni spodni. Współczesne smartfony są na tyle potężne, że bezproblemowo radzą sobie z emulacją klasyków.

Poniżej przedstawiamy piętnaście najlepszych naszym zdaniem emulatorów na Androida. Nie ograniczamy się do jednej platformy - postaraliśmy się kompleksowo podejść do zestawienia, przedstawiając zarówno emulatory PlayStation, NES-a, jak i wielu innych kultowych konsol. Warto jednak zaznaczyć, że zainstalowanie samego emulatora nie oznacza, że uzyskamy dostęp do nieograniczonej ilości gier. Aby móc uruchomić jakiś tytuł, należy posiadać oryginalne pliki gry, które można skopiować np. ze starego nośnika lub znaleźć w Internecie (uwaga na prawa autorskie - większość gier wciąż jest nimi chroniona).

Nostalgia.NES

Cena: za darmo lub 19,99 zł / Rozmiar: 3,6 MB / Wersja Androida: 4.0.4 i nowsze

nostalgia nes ico

Nintendo Entertainment System (NES) to jedna z najlepiej sprzedających się konsol na świecie. W Polsce znacznie bardziej znana była jej polska podróbka - Pegasus. Dzięki Nostalgia.NES, na naszym smartfonie z Androidem ponownie możemy zagrać w takie 8-bitowe tytuły, jak Super Mario, Mega Men, Zelda czy szczególnie popularne w naszym kraju czołgi (Tank 1990 znane również jako Battle City).

Nostalgia.NES umożliwia zapisywanie stanu gry, oferuje tryb wieloosobowy, obsługuje zewnętrzne kontrolery i przyciski turbo. Możliwe jest również kontrolowanie gier klawiszami wirtualnymi na dotykowym ekranie. Aplikacja posiada także ciekawą funkcję przewinięcia kilkudziesięciu ostatnich sekund. Dzięki temu możemy powtórzyć np. nieudany skok bez konieczności rozpoczynania na nowo całego poziomu.

Emulator jest dostępny w wersji darmowej z reklamami oraz płatnej. 


nostalgia nes


ePSXe

Cena: 12,49 zł / Rozmiar: 11 MB / Wersja Androida: 2.3 i nowsze

epsxe ico

ePSXe to jeden z najpopularniejszych emulatorów PlayStation. Oczywiście nie mogło go zabraknąć także na Androidzie. Dzięki niemu ponownie pogramy w takie tytuły, jak Tekken 3, Tomb Raider czy Crash Bandicoot. A wszystko to z poziomu naszego smartfona lub tabletu.

Aplikacja obsługuje obecnie około 99% wszystkich gier, które kiedykolwiek zostały wydane na PSX-a. Możliwe jest uruchomienie trybu dla dwóch osób - ekran jest w takim przypadku dzielony na dwie części. Emulator obsługuje zewnętrzne kontrolery. Użytkownik może także zmapować wirtualne przyciski swojego smartfona. ePSXe umożliwia oczywiście zapisywanie stanu gry.

Aplikacja jest dostępna wyłącznie w płatnej wersji. Jej koszt wynosi 12,49 złotych.


epsxe


FPse

Cena: 11,45 zł / Rozmiar: 6,8 MB / Wersja Androida: 2.1 i nowsze

fpse ico

Gdyby z jakichś przyczyn ePSXe nie działał poprawnie, FPse jest najlepszą alternatywą dla gier z pierwszej generacji PlayStation. Podobnie jak ePSXe, oferuje obsługę zewnętrznych kontrolerów (od PS3, PS4, Xbox 360 itp.) i umożliwia zapisanie stanu gry (także na karcie pamięci).

Emulator oferuje bezprzewodowy tryb multiplayer, jednak jest on obecnie w fazie eksperymentalnej i może zawierać błędy. FPse automatycznie skanuje pamięć naszego smartfona lub tabletu i wyświetla wszystkie wykryte gry, generując odpowiednią okładkę.

Warto również wspomnieć, że aplikacja jest nieco tańsza od swojego konkurenta - kosztuje 11,45 złotych.


fpse


PPSSPP

Cena: za darmo lub 19,99 zł / Rozmiar: 13 MB / Wersja Androida: 2.3 i nowsze

ppsspp ico

Jak sama nazwa wskazuje, PPSSPP jest emulatorem gier na konsolkę PSP. Podobnie jak inne emulatory, wspiera zewnętrzne kontrolery oraz możliwość zapisu stanu gry (istnieje możliwość przeniesienia save'ów z oryginalnego PSP). Aplikacja charakteryzuje się miłym dla oka interfejsem. Warto zaznaczyć, że emulator posiada kilka darmowych gier, które można pobrać bezpośrednio z poziomu aplikacji.

PPSSPP obsługuje sporą ilość gier z PSP. Wymienia się wśród nich m.in. Dragon Ball Z, Little Big Planet, serię Burnout, Tekken: Dark Resurrection, serię Grand Theft Auto, Wipeout, Worms itp.

PPSSPP występuje w dwóch wersjach - płatnej (GOLD) oraz darmowej. Ta ostatnia zawiera reklamy.


ppsspp


My OldBoy!

Cena: za darmo lub 16,99 zł / Rozmiar: zależy od urządzenia / Wersja Androida: zależy od urządzenia

my boy ico

My OldBoy! to emulator gier, które ukazały się na Game Boyu i Game Boyu Color. Dzięki temu Pokemony lub Donkey Kong mogą zamieszkać w naszej kieszeni. Aplikacja obsługuje oczywiście zewnętrzne kontrolery i zapisywanie stanu gry.

Co ciekawe, za pomocą specjalnego narzędzia użytkownik może nadać kolorów klasycznym grom z Game Boya. W aplikacji dostępna jest również funkcja przyspieszania. W zależności od mocy naszego smartfona, rozgrywkę można przyspieszyć nawet 50-krotnie.

My OldBoy! oferuje także tryb multiplayer. Ze znajomymi można grać, łącząc się za pośrednictwem Bluetooth lub Wi-Fi. Emulator jest dostępny w wersji darmowej oraz płatnej. 


my old boy


My Boy!

Cena: 21,99 zł / Rozmiar: zależy od urządzenia / Wersja Androida: zależy od urządzenia

my boy ico

My Boy! oferuje niemal identyczne funkcje, jak My OldBoy!, jednak jest przeznaczony do emulowania gier z Game Boy Advance. Aplikacja obsługuje zapisywanie stanów gry oraz zewnętrzne kontrolery. Gracze mogą ponadto dostosować rozmieszczenie wirtualnych przycisków do własnych upodobań.

W emulatorze znajdziemy funkcję przyspieszania gry oraz tworzenia skrótów, dzięki czemu ulubioną grę uruchomimy bezpośrednio z poziomu ekranu głównego Androida.

Dawniej emulator dostępny był zarówno w wersji darmowej, pozbawionej niektórych funkcji, jak i płatnej. Niemniej, do dziś na rynku ostała się tylko wersja płatna.


my boy


Reicast

Cena: za darmo / Rozmiar: 3,7 MB / Wersja Androida: 4.1 i nowsze

reicast ico

Reicast umożliwia uruchamianie gier z konsoli Dreamcast. Dzięki niemu możemy np. ponownie przeżyć przygody Sonica, czyli sympatycznego, niebieskiego jeża.

Sam deweloper przyznaje, że aplikacja nie jest dopracowana pod każdym względem i wciąż może zawierać błędy. Bezproblemowo uruchamia jednak większość gier z konsoli Segi. Pewną przeszkodą może być konfiguracja aplikacji. Użytkownik musi dostarczyć nie tylko pliki ROM z grami, ale również pliki BIOS. W przeciwnym wypadku emulator nie będzie działać.

Reicast to aplikacja dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Warto jednak dać jej szansę - tym bardziej, że jest dostępna całkowicie za darmo.


reicast


2600.emu

Cena: 9,99 zł / Rozmiar: Zależy od urządzenia / Wersja Androida: Zależy od urządzenia

2600 emu ico

River Raid, Pitfall, Breakout czy Combat to tylko niektóre z kultowych gier na Atari 2600. Ta nieco zapomniana już konsola również miała wielu zwolenników, dlatego też nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu.

2600.emu to prosty emulator, za pomocą którego uruchomimy większość gier z Atari 2600, przenosząc się tym samym w odległe czasy. Aplikacja obsługuje zapisywanie stanu rozgrywki i umożliwia dostosowanie przycisków wirtualnych do naszych upodobań. Możliwe jest również podpięcie zewnętrznych kontrolerów dla większej wygody.

Pliki ROM z grami są obsługiwane w formatach .a26 oraz .bin (opcjonalnie także ZIP).DosBox Turbo

Cena: za darmo lub 11,99 zł / Rozmiar: Zależy od urządzenia / Wersja Androida: Zależy od urządzenia

dosbox turbo ico

Gamingowa przeszłość to nie tylko konsole, ale również gry pecetowe uruchamiane bezpośrednio spod DOS-a. Dlatego też w zestawieniu nie mogło zabraknąć DoxBox Turbo, za pomocą którego uruchomimy kultowe gry pecetowe. Macie ochotę zagrać w Dooma, Duke Nukem 3D czy Wolfensteina? Ten emulator to umożliwi. Jakby tego było mało, DosBox Turbo potrafi uruchomić gry napisane z myślą o Windows 95. Biblioteka obsługiwanych tytułów mocno się zatem rozszerza.

Emulator umożliwia dostosowanie wirtualnych przycisków jak również obsługuje zewnętrzne kontrolery. Potrafi bezproblemowo emulować klawiaturę, myszkę, a także joysticki analogowe, dzięki czemu sterowanie nie powinno nastręczać większych problemów.

Aplikacja jest dostępna w dwóch wersjach - darmowej (aFreeBox) oraz płatnej. ClassicBoy

Cena: za darmo / Rozmiar: 20 MB / Wersja Androida: 2.3 i nowsze

classicboy ico

Na koniec pozostawiliśmy coś specjalnego. ClassicBoy wyróżnia się od reszty emulatorów tym, że potrafi emulować gry z wielu konsol jednocześnie. Aplikacja obsługuje tytuły z NES-a, Sega Genesis, Neo Geo, Nintendo 64, PlayStation 1 oraz z szerokiej maści Game Boyów (aż do Game Boy Advance).

Aplikacja obsługuje specjalne gesty, które można przypisać do konkretnych przycisków, co może być szczególnie przydatne w bijatykach. Emulator wykrywa przesuwanie palca w ośmiu kierunkach. Do kontrolowania postaci wykorzystany może być również akcelerometr.

Emulator jest dostępny za darmo, jednak należy wykupić licencję, by móc zapisywać stan gry.


classicboy


Citra Emulator

Cena: za darmo / Rozmiar: Zależy od urządzenia / Wersja Androida: Zależy od urządzenia

citra-emulator-1

Citra Emulator to jeden z najnowszych emulatorów na liście. Wprawdzie póki co można go pobierać w ramach wcześniejszego dostępu, ale mimo to jest wart uwagi. Dlaczego? Ano dlatego, że to w zasadzie pierwszy sensowny emulator, który pozwala grać na smartfonach w gry z Nindendo 3DS.

Citra Emulator oferuje wszystkie podstawowe funkcje - zapisywanie i wczytywanie stanów gry, wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów oraz kompatybilność z setkami gier z Nintendo 3DS. Poza tym, aplikacja obsługuje znane z konsoli funkcje wymagające użycia kamery i mikrofonu, jak również sterowania ruchowego.

Bazowo Citra Emulator jest darmowy. Wewnątrz aplikacji za opłatą można uzyskać dostęp do dodatkowych elementów kosmetycznych, takich jak ciemny motyw czy opcji filtrowania tekstur. 


citra-emulator-2


Dolphin Emulator

Cena: za darmo / Rozmiar: 16 MB / Wersja Androida: 5.0 i nowsze

dolphin-emulator-1

Kto by pomyślał, że na smartfonie można by odpalić gry z Game Cube'a oraz Wii. Niemniej, właśnie na to pozwala Dolphin Emulator - nieustannie rozwijany emulator, który na Androidzie (oraz Windowsie, macOS i Linuxie) dostępny jest od ładnych kilku lat (z krótką przerwą w międzyczasie).

Jako że Dolphin Emulator wciąż dostępny jest w wersji beta, zawiera pewne błędy. Wspiera on jednak większość ROMów z wymienionych platform, a te działają w nim zaskakująco płynnie. Aplikacja oferuje wiele typowych dla innych emulatorów funkcji, takich jak zapisywanie oraz ładowanie stanów gry i tym podobne.

Póki co z Dolphin Emulator można korzystać bezpłatnie. Kto wie, czy w przyszłości się to nie zmieni - gdy beta testy aplikacji się zakończą.


dolphin-emulator-2


DraSticDS Emulator

Cena: 18,99 zł / Rozmiar: 15 MB / Wersja Androida: 4.1 i nowsze

drastic-1

DrasticDS Emulator to wysoko oceniany emulator pozwalający na uruchamianie gier z Nindendo DS. Prawdopodobnie jest to najlepszy dostępny na rynku emulator Nindendo DS na Androida.

DrasticDS Emulator, jak na płatnego emulatora przystało, obsługuje funkcję zapisywania i wczytywania stanu gry, przyspieszania rozgrywki czy korzystania z kodów. Poza tym, aplikacja wspiera zewnętrzne kontrolery, a także pozwala na personalizację ekranu oraz uruchamianie gier w rozdzielczości wyższej niż oryginalna.

Ogromną zaletą omawianego emulatora jest jego stabilność. Większość ROMów działa w nim zupełnie bezproblemowo.


drastic-2


EmuBox

Cena: za darmo / Rozmiar: 43 MB / Wersja Androida: 4.1 i nowsze

emubox-1

Jeżeli poszukujecie emulatora, w którym zagracie w produkcje z więcej niż jednej czy dwóch platform, EmuBox jest w sam raz dla Was. Pozwala on bowiem na uruchamianie tytułów z Nintendo DS, PSXa, SNESa, Game Boya Advanced, Game Boya Color oraz NESa.

Podczas gdy większość emulatorów zawiera tylko kilka slotów zapisu, EmuBox oferuje aż 20 slotów dla każdego z ROMów. Poza tym, aplikacja obsługuje wykonywanie zrzutów ekranu, przyspieszanie rozgrywki oraz korzystanie z zewnętrznych kontrolerów i pozwala na modyfikowanie ustawień emulatora w celu optymalizacji wydajności gier. Ostatnie powinno podobać się zwłaszcza posiadaczom starszych smartfonów.

EmuBox dostępny jest tylko w wersji darmowej, zawierającej reklamy. Tak jak wiele innych emulatorów, EmuBox nie zawiera wbudowanych ROMów. O te należy zadbać samodzielnie. 


emubox-2


RetroArch

Cena: za darmo / Rozmiar: 101 MB / Wersja Androida: 4.1 i nowsze

retroarch-1

RetroArch to kolejny emulator na liście, który obsługuje ROMy z wielu platform. Jest to emulator otwartoźródłowy, a w zasadzie cały ekosystem emulatorów, na którym odpalimy gry z Atari, Commodore 64, Game Boya Color, Game Boya Advanced, NESa, SNESa, Nintendo 64, Segi Saturn i nie tylko, jednak jego obsługa jest trudniejsza niż obsługa takiego, na przykład, EmuBoxa.

Aby w RetroArch uruchomić produkcję z danej konsoli, najpierw należy pobrać tak zwany "core". "Core" to najprościej mówiąc... emulator konkretnej platformy od klasycznych emulatorów różniący się tym, że nie jest dystrybuowany oddzielnie, lecz jest integralną częścią aplikacji. W przypadku każdej konsoli do wyboru mamy kilka "core", a spośród nich najlepiej wybrać taki, który będzie na naszym smartfonie działał najsprawniej.

Chociaż korzystanie z RetroArch jest dość skomplikowane, z pewnością spodoba się on tym z Was, którzy cenią sobie szerokie możliwości personalizacji. Na dodatek warto wspomnieć, że aplikacja oferuje możliwość zabawy wieloosobowej i wsparcie dla wielu języków (w tym języka polskiego), a także pozwala w grach na zmianę układów sterowania. Istotny jest również fakt, że nie znajdziecie w niej ani pół reklamy, mimo że jest w pełni darmowa.


retroarch-2