Opera GX to specjalna wersja przeglądarki Opera stworzona z myślą o graczach (i nie tylko).

Przeglądarka zawiera innowacyjne rozwiązania, które pomogą nam w pełni korzystać z gier i internetu. To co wyróżnia przeglądarkę to funkcja GX Control. Za jej pomocą ustawimy odpowiednią ilość pamięci RAM i procesora, którą może wykorzystać przeglądarka Opera GX. Wpłynie to na zwiększenie liczby klatek generowanych w grach.

Przeglądarka została wyposażona w narzędzia sieciowe przy użyciu których wyznaczymy dopuszczalny limit wysyłania i pobierania danych. Limiter sieci przyda się przede wszystkim graczom, którzy zamierzają grać w gry bez lagów i spowolnień i jednocześnie korzystać z Opera GX.

Nie zabrakło w niej efektów dźwiękowych oraz bardzo przydatne opcje do odłączania okien wideo czy blokady reklam. Ta pierwsza opcja jest niezbędna gdy zamierzamy oglądać YouTube lub inne strony podczas korzystania z przeglądarki. Możemy wtedy oglądać materiały wideo na wierzchu – czyli okno z filmem pozostaj widoczne przy przeglądaniu innych witryn.

Sprawdź: Nowości w przeglądarce dla graczy Opera GX: muzyka w tle i Twitter na pasku bocznym

Oprócz tego, przeglądarka jest w pełni zintegrowana z takimi serwisami jak: Twitch, Discord, WhatsApp, Facebook Messenger, i Instagram, a także możemy dostosować przeglądarkę do swoich potrzeb wybierając kolor podświetlenia, animacje na stronie startowej oraz motywy. Korzystając z Opery GX, będziemy na bieżąco z najlepszymi ofertami, najnowszymi premierami gier i wiadomościami o grach.

W przeglądarce zaimplementowano też sztuczną inteligencję – AI Prompts oraz popularne usługi oparte na GPT: ChatGPT oraz ChatSonic. O ile o odrabiającym zadania domowe i zdolnym do innych ciekawych interakcji ChatGPT słyszał już każdy, a ChatSonic jest po prostu jego alternatywą, to grzech nie poświęcić nieco uwagi AI Prompts. AI Prompts dostępna bezpośrednio z paska adresowego lub zaznaczenia elementu tekstowego na dowolnej stronie internetowej pozwala szybko skracać lub streszczać artykuły, generować tweety lub prosić o dodatkowe informacje na podstawie zaznaczonego tekstu. Natomiast, ChatGPT i ChatSonic dostępne są z kolei w pasku bocznym przeglądarki. Da się je wykorzystywać do tych samych oraz wielu innych zastosowań. Jak to chatboty, mogą pomagać z tłumaczeniami, pisać opowiadania, wchodzić w dialogi, odpowiadać na zapytania, a ChatSonic może nawet generować obrazy.