Instalki.pl » Programy » Linux » Biuro » edytory tekstów » AbiWord 3.0.5

AbiWord

3.0.5
edytory tekstów
Rozmiar:
10.6 MB
Aktualizacja:
06.11.2016
Producent:
Licencja:
GNU GPL
System:
Linux
Kategoria:
edytory tekstów
Ocena:
0
Oceń:
Pobrano:
4691 (33 w tym miesiącu)
Opis AbiWord 3.0.5
 
 

AbiWord jest wolnodostępnym edytorem tekstu  rozpowszechnianych na warunkach licencji GPL. Program jest solidnie przygotowany, posiada interfejs przypominający MS Worda. Możliwości aplikacji zaspokoją potrzeby większości użytkowników, tworzących dokumenty  tekstowe.

Projekt AbiWord powstał z pragnienia stworzenia stabilnego, wyposażonego w profesjonalne funkcje, edytora tekstu, który nie byłby związany z pojedynczą platformą sprzętową czy też zamkniętym formatem plików. Dzisiaj AbiWord jest kompilowany jako rodzima aplikacja na szerokiej gamie platform komputerowych oraz obsługuje równie imponującą liczbę typów formatów plików. Ponadto AbiWord udostępnia zestaw funkcji, który z całą pewnością zawiera wszystko, czego użytkownik mógłby oczekiwać od nowoczesnego edytora tekstu.

Oto pokrótce jego cechy:
1. Znajomy interfejs
2. Import oraz export plików edytora Word
3. Nieograniczone możliwości cofania edycji i powrotu do poprzednich wersji
4. Rzetelny eksport do plików typu HTML
5. Ryciny
6. Sprawdzanie pisowni, z opcjonalnym podkreślaniem
7. Wyliczanie (listy numerowane i wypunktowane)
8. Style

Jednak prawdopodobnie największa różnica pomiędzy AbiWordem i większością edytorów tekstu to format jego plików. Dokument zapisany w AbiWordzie ma postać czytelnego tekstu, co umożliwia użycie dowolnego edytora tekstu do obejrzenia plików AbiWorda. To oznacza, iż użytkownicy są wolni, nie są uzależnieni od pojedynczego programu, który dostarcza im narzędzia do interpretacji ich własnych informacji. Nie jest ważne czy używamy AbiWorda, ważne jest to, że użytkownicy mogą być pewni, iż ich ważne dane zawsze będą bezpieczne. A z powodu opensource'owej natury projektu AbiWorda, długowieczność dokumentów jest zapewniona przez dostępność kodu źródłowego tego programu, jego aktywny rozwój i stałe udoskonalanie.

AbiWord jest całkowicie wolny i wieloplatformowy. Pracuje on jako rodzima aplikacja w systemie GNU/Linux, Windows, BeOS, QNX oraz GNOME.

Program ten posiada wiele filtrów dla formatów takich jak RTF, HTML, LaTeX i Microsoft Word. Natywny format pliku AbiWorda oparty jest na XML - trwają prace nad przyjęciem uniwersalnego formatu wymiany danych OpenDocument.

rozwiń opis
POKAŻ ()

Facebook