Wolne ładowanie PDF w Edge? Microsoft ma rozwiązanie

Maksym SłomskiSkomentuj
Wolne ładowanie PDF w Edge? Microsoft ma rozwiązanie

Przeglądarki internetowe od dłuższego czasu dobrze radzą sobie z otwieraniem plików PDF, jednak wciąż nie dorównują dedykowanym rozwiązaniom. Firma Microsoft chciała ulepszyć przeglądarkę Edge za sprawą technologii PDF od Adobe w 2023 roku, ale… coś poszło nie tak. Czytnik PDF zintegrowany w popularnym programie działa kiepsko, zwłaszcza na mniej wydajnych komputerach, ale już wkrótce może się to zmienić.



Wolne ładowanie PDF w przeglądarce Edge odejdzie w niepamięć

Otwieranie dużych plików PDF w przeglądarkach internetowych potrafi być prawdziwym utrapieniem. Dokumenty liczące sobie kilkaset stron potrafią „zmulić” nawet całkiem niezły komputer, a po przykłady nie trzeba sięgać daleko. W przeglądarkach Google Chrome i Microsoft Edge sporych rozmiarów pliki PDF wczytują się czasami dość mozolnie, a w Edge na słabszych komputerach bywa, że nie otwierają się wcale. Microsoft chce rozwiązać ten problem.

Dziennikarze serwisu Windows Latest natknęli się w przeglądarce internetowej Edge na odniesie do flagi o nazwie msPdfOpenOnLowCoreDeviceWithDcPdfEnabled. Jak sama nazwa sugeruje, ma ona dotyczyć kwestii wydajności plików PDF, otwieranych za pomocą narzędzia na komputerach wyposażonych w procesory o skromniejszej liczbie rdzeni.



Rozkładając nazwę flagi na czynniki pierwsze: „DcPdf” może odnosić się do integracji Document Cloud PDF (tj. Adobe Acrobat DC). Pomysł wydaje się poprawiać wydajność czytnika PDF, zużywając mniej pamięci na komputerach o niskiej wydajności i umożliwiać przeglądanie dużych plików PDF nawet na starym komputerze z ograniczoną ilością RAM-u.

Inna funkcja odnosząca się do czytnika skrywa się pod flagą msPdfSharedLibraryTrigger. Ta wydaje się wskazywać na funkcję umożliwiającą dynamiczne ładowanie i usuwanie współdzielonych bibliotek dla plików PDF. To z kolei dotyczyć może tak udoskonaleń wydajności, jak i nowych funkcji PDF obsługiwanych przez Adobe Cloud.

Doświadczacie problemów z wolnym ładowaniem plików PDF w przeglądarkach internetowym, w tym Microsoft Edge?

Źródło: Windows Latest


Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.