Farmerzy z regionów otaczających Moskwę testują nietypowe rozwiązanie technologiczne na swoich krowach mlecznych. Celem prowadzonego właśnie eksperymentu jest dowiedzenie, że dobre samopoczucie krów ma realny wpływ na ilość i jakość produkowanego przez ich organizmy mleka. W eksperymencie wykorzystano… gogle VR.
Krowy z Krasnogorska mogą po części zawdzięczać prowadzone na nich eksperymenty naukowcom z Danii i Szkocji. To właśnie ich teoretycznymi badaniami podpierają się Rosjanie. Duńczycy i Szkoci opublikowali swego czasu wyniki analiz, w których próbowali dowieść, że krowy egzystujące w spokojnej atmosferze są wydajniejsze w kwestii produkcji mleka. Rosjanie przeszli od słów do czynów.
Krowom nałożono na głowy specjalnie dostosowane do anatomii ich ciała zestawy VR, w który roztacza się im idylliczny obraz otaczających je rzeczywistości. Zwierzętom wyświetlane są przed oczami piękne zielone pastwiska, zamiast ciasnych boksów i jesiennych krajobrazów, które zdominowały już o tej porze roku okolice stolicy Rosji. Wszystko to oczywiście przy uwzględnieniu tego, w jaki sposób krowy postrzegają świat – zwierzęta te widzą go zupełnie inaczej niż ludzie. Dodatkowo, krowom puszczana jest relaksacyjna muzyka klasyczna.
Luksusowe warunki? Trudno powiedzieć – obrońcy praw zwierząt z pewnością nie będą zachwyceni z takich działań.
Eksperyment zostanie rozszerzony o kolejne farmy mleczne, jeśli wyniki będą ku temu zachęcały.
Źródło: msh.mosreg.ru
