Ayaneo Pocket DS to nowy handheld. Będziesz chciał go mieć

Piotr MalinowskiSkomentuj
Ayaneo Pocket DS to nowy handheld. Będziesz chciał go mieć

Ayaneo Pocket DS to wyjątkowa konsola przenośna. Posiada bowiem zamykaną konstrukcję wyposażoną w dwa dotykowe ekrany. Całość jest ponadto napędzana przez system Android, co wcześniej nie miało jeszcze miejsca. Zainteresowani konsumenci mogą już składać zamówienia przedpremierowe, lecz na globalny debiut przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Producent informuje o obecności wydajnych podzespołów oraz zastosowaniu rozwiązań uprzyjemniających zabawę w gry pochodzące z najróżniejszych platform.



Ayaneo Pocket DS – co wyróżnia nową konsolę przenośną

Trzeba przyznać, że producenci konsol przenośnych nie boją się eksperymentować. Wystarczy jedno spojrzenie na tytułowy sprzęt, by zauważyć nieukrywaną inspirację kultową konsolą japońskiego giganta. Jeśli zatem w przeszłości spędzaliście długie godziny przy Nintendo 3DS, to Ayaneo Pocket DS może być duchowym spadkobiercą tego przełomowego sprzętu. Czego dokładnie należy się po nim spodziewać?

Mamy przede wszystkim do czynienia z dwoma dotykowymi ekranami. Główny to 7-calowy OLED wyróżniający się rozdzielczością 1920×1080 oraz częstotliwością odświeżania na poziomie 165 Hz i szczytową jasnością 800 nitów. Drugi wyświetlacz natomiast to 5-calowy panel o rozdzielczości 1024×768 i proporcjach 4:3. Wygląda to naprawdę ciekawie, choć wypada też zajrzeć do środka urządzenia.



Producent informuje o wykorzystaniu układu Qualcomm Snapdragon G3x Gen 2 oraz autorskiego systemu chłodzenia. Do tego wszystkiego dochodzi bateria o pojemności 8000 mAh. Całość zamknięta jest natomiast w metalowej obudowie i wspomagana zawiasem o naprawdę pokaźnym zakresie ruchu. Nie brakuje wysokiej klasy gałek analogowych, tradycyjnego D-pada (tzw. krzyżaka) i przycisków ABXY. Na szczególną uwagę zasługuje również oprogramowanie.

Android ze wsparciem dla dwóch ekranów? Może być ciekawie

Ayaneo Pocket DS co prawda bazuje na systemie Android, lecz producent przygotował niestandardowe oprogramowanie mające idealnie obsługiwać obydwa ekrany. Użytkownicy otrzymają więc możliwość uruchamiania dwóch aplikacji niezależnie od siebie. Pojawi się też opcja przenoszenia danej zawartości pomiędzy wyświetlaczami. Nie zabraknie oczywiście trybu pojedynczego ekranu czy obsługi gier z wspomnianej na początku konsoli Nintendo – emulacja pełną parą.

Trudno jednak obecnie mówić o cenie przenośnego sprzętu, jak i jego globalnej dostępności. Najważniejsze szczegóły przekazane zostaną już w sierpniu – polskim konsumentów pozostanie zapewnie opcja sprowadzania urządzenia z chińskich portali aukcyjnych. Nadal jednak istnieje szansa na europejską dystrybucję, choć czas pokaże co postanowią twórcy.

Tego typu projekt zapewne zmotywuje inne firmy do realizacji podobnych przedsięwzięć. Handheldów z podwójnym ekranem nie brakuje, lecz najczęściej dochodzi do instalacji tam systemu Windows.

Źródło: Ayaneo / Zdjęcie otwierające: Ayaneo


Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.