Apple zwiększa produkcję iPhone’ów w Indiach. Chce uniezależniać się od Chin

Maksym SłomskiSkomentuj
Apple zwiększa produkcję iPhone’ów w Indiach. Chce uniezależniać się od Chin
Obecna trudna sytuacja polityczna na linii krajów zachodu z Rosją pokazuje, jak bardzo zależne od rosyjskich surowców są niektóre państwa. Analogicznie rzecz wygląda, jeżeli chodzi o relacje biznesowe z Chinami. Najwięksi producenci elektroniki właśnie tam ulokowali swoje fabryki, a teraz mają świadomość tego, że w razie ewentualnego zaognienia konfliktu dyplomatycznego z Państwem Środka, mogą ponieść ogromne straty. W związku z tym korporacje chcą stopniowo uniezależniać się od Chin. Kolejny krok w tę stronę zrobiło właśnie Apple.



Apple przenosi część produkcji do Indii

Apple rozpoczęło produkcję telefonów z serii iPhone 13 w Indiach, kontynuując swe dążenia do dywersyfikacji produkcji. Gigant technologiczny z Cupertino potwierdził w rozmowie z The Wall Street Journal, że produkuje iPhone’y obecnej generacji w tym właśnie kraju. Inne źródło poinformowało Reutersa, że producent kontraktowy Foxconn zajmuje się produkcją w mieście Sriperumbudur w południowym stanie Tamil Nadu.

Apple od lat stara się zmniejszyć swoją zależność od Chin, ale wszystko idzie dość opornie. Według szacunków Counterpoint Research, w 2021 roku Chiny odpowiadały aż za 95,3 procent globalnej produkcyji Apple. Indie odpowiadały z kolei za 3,1 procent produkcji Apple w minionym roku. Liczba ta ma wzrosnąć do wartości od pięciu do siedmiu procent do końca bieżącego roku.



iphone 13

iPhone 13 Pro. | Źródło: Apple

Oprócz iPhone’a 13, Apple montowało w Indiach również iPhone’a 11, iPhone’a 12 i iPhone’a SE, za pośrednictwem dwóch tajwańskich firm — Wistron i Foxconn.

Przeniesienie produkcji zaawansowanej technologii z Chin do Indii zajmie trochę czasu ze względu na złożoność procesu i konieczność zrozumienie przez producentów indyjskiego stylu pracy, stylu bycia i tego, jak działają tamtejsze firmy. Zarówno Foxconn, jak i Wistron borykały się z poważnymi problemami pracowniczymi w ciągu ostatnich dwóch lat, skutkującymi tymczasowymi przestojami. Foxconn w zeszłym roku zaliczył wpadkę wizerunkową w zakresie bezpieczeństwa żywności i warunków zakwaterowania. Wistron w 2020 roku w Indiach zmagał się z protestami po tym, jak pracownikom nie wypłacono wynagrodzeń na czas. Obiekt został splądrowany, a sprzęt zniszczony.

Apple wkroczy ze sklepami do Indii jeszcze w tym roku

Oczekuje się, że pierwszy sklep detaliczny Apple w Indiach zostanie otwarty jeszcze tego lata, kiedy to Indie będą świętowały swoją niepodległość. Trzeba pamiętać o tym, że Indie liczą sobie ok. 1,4 miliarda mieszkańców, choć jest to rynek, na którym najlepiej sprzedają się smartfony najtańsze.

Źródło: WSJ, Reuters


Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.