Symantec: więcej phishingu na portalach społecznościowych

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Symantec: więcej phishingu na portalach społecznościowych
W raporcie przygotowanym przez firmę Symantec podkreślone zostało intensywniejsze wykorzystanie narzędzi phishingowych, generujących automatycznie nowe strony internetowe – w październiku takich witryn było aż o 41 proc. więcej niż we wrześniuu br. W Internecie dostępnych jest też coraz więcej niebezpiecznych stron WWW napisanych w języku innym niż angielski (wzrost o 10 proc.).
{reklama-artykul}
„Wyniki naszego raportu pokazują po raz kolejny, że cyberprzestępczość już od dawna nie jest zagadnieniem teoretycznym” – mówi Maciej Iwanicki, ekspert z polskiego oddziału firmy Symantec. „Z realnymi zagrożeniami w postaci wyłudzenia danych dostępowych, np. do systemu bankowego lub poczty elektronicznej, możemy spotkać się podczas codziennego korzystania z Internetu. Tym bardziej, że cyberprzestępcy zmieniają front –wysyłają mniej spamu, inwestując więcej czasu i środków w wyspecjalizowane narzędzia phishingowe” – dodaje Maciej Iwanicki.



Październik był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby spamu. Tematem niechcianych wiadomości staje się coraz częściej szeroko pojęta rozrywka (6 proc. wzrost). Maile te wysyłane są z popularnej domeny .com (53,7 proc.) lub rosyjskiej .ru (31,9 proc. w październiku, 23,2 proc. we wrześniu 2010 r.). Są one stosunkowo lekkie, w zdecydowanej większości ważą od 2 do 10 kilobajtów (ponad 83 proc.), co pozwala na ich szybką i skuteczną dystrybucję.

Specjaliści firmy Symantec odnotowali również zainteresowanie spamerów tematyką zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Prognozuje się, że w najbliższych tygodniach sfera ta będzie bardzo popularna, jeśli chodzi o niechciane wiadomości. Należy więc być szczególnie ostrożnym, korzystając z atrakcyjnych ofert zakupów w Internecie lub z niespotykanych do tej pory rabatów, otrzymywanych pocztą elektroniczną.



Poniższe tabele przedstawiają czołówkę krajów pod względem pochodzenia wiadomości spam oraz lokalizacji hostów, służących atakom typu phishing.

Źródło: Symantec


Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.