Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Windows 8: zmiana sposobu uruchamiania paska bocznego (Charms Bar)
Wtorek, 04 Grudzień 2012 16:31, Wpisany przez Łukasz Nawrotek
Windows 8Boczny pasek (tzw. Charms Bar) to niewielka, lecz przydatna funkcja w Windows 8. Dzięki niemu możemy szybko uzyskać dostęp do ustawień i najczęściej używanych rzeczy (np. wyłączyć komputer). Problem w tym, że można go uruchamiać przypadkowo, wystarczy najechać kursorem zbyt blisko rogu ekranu po prawej stronie. Za pomocą prostej sztuczki można zmienić ustawienia pokazywani się Charms Bar'a. W tym poradniku dowiesz się jak to zrobić.

Uwaga! Zmiana jest bezpieczna, natomiast zawsze należy zachować ostrożność przy edycji Rejestru Windows. Możesz zrobić kopię bezpieczeństwa rejestru wybierając z menu opcję Plik -> Eksportuj. Wprowadzone zmiany mogą być bezproblemowo usunięte.

Charms Bar, po wprowadzeniu zmian, będzie pokazywał się po wykonaniu innej akcji. Będziesz musiał najechać kursorem w górny lub dolny prawy róg ekranu, a następnie przesunąć kursor w dół lub górę. Uruchom Edytor rejestru, w tym celu wpisz regedit w wbudowanej wyszukiwarce plików i aplikacji. Ewentualnie otwórz okno Uruchamianie (przycisk Windows + R) i również wpisz regedit. Pojawi się ostrzeżenie, kliknij oczywiście Tak.

2012-12-04 165628
W lewej części okna zobaczysz gałęzie rejestru, rozwiń gałąź HKEY_CURRENT_USER, a następnie po kolei Software, Microsoft, Windows, CurrentVersion i na końcu ImmersiveShell. Kliknij drugim klawiszem myszy na gałąź ImmersiveShell, po czym wybierz Nowy i Klucz. Jako nazwę nowego klucza podaj EdgeUI.

Pasek boczny Windows
Przejdź do stworzonego przed chwilą klucza EdgeUI, kliknij drugim klawiszem myszy w prawej części okna i wybierz Nowy, po czym Wartość DWORD (32-bitowa).

regedit new
Nowy klucz nazwij DisableCharmsHint.

regedit 2
Kliknij dwukrotnie na stworzony przed chwilą klucz o nazwie DisableCharmsHint. Zobaczysz nowe okno, w pole Dane wartości wpisz liczbę 1.

dword
Gotowe, nie musisz nawet uruchamiać ponownie komputera aby zobaczyć zmiany.