Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Windows 8: tworzymy kopię zapasową plików
Czwartek, 08 Listopad 2012 17:20, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Historia plików w Windows 8Wielu producentów oprogramowania oferuje zaawansowane rozwiązania do wykonywania kopii zapasowych plików użytkownika czy to na dyskach lokalnych czy w chmurze. Warto jednak zastanowić się czy instalacja dodatkowych aplikacji w systemie jest konieczna bowiem najnowszy Windows 8 oferuje przyjazną funkcję Historia plików, która doskonale nadaje się do tworzenia prostych kopii zapasowych.

Na początku warto zaznaczyć, że ów funkcja nie nadaje się do wykonywania pełnej kopii systemu wraz z plikami programów czy całych dysków, a wyłącznie do plików użytkownika znajdujących się w bibliotekach. Chodzi o dane przechowywane w bibliotekach, kontaktach, elementach ulubionych, usłudze Microsoft SkyDrive i na pulpicie. Jeśli oryginalne pliki zostaną utracone, uszkodzone lub usunięte, można je wszystkie przywrócić. Można także odnaleźć różne wersje plików od określonego momentu. Wraz z upływem czasu powstanie pełna historia plików.

Konfiguracja historii plików

Aby włączyć funkcję Historia plików przejdź do Panel sterowania - System i zabezpieczenia - Historia plików. Aby otworzyć Panel sterowania w Windows 8 najedź na prawą krawędź ekranu i wybierz opcję Ustawienia. Można również skorzystać z wyszukiwarki ustawień systemowych (skrót: klawisz Windows + W) i wpisać Historia plików.

Historia plików w Windows 8
Z lewej strony okna Historia plików znajdują się najważniejsze ustawienia. Tutaj możesz zdefiniować gdzie będą zapisywane kopie plików - może to być dysk lokalny, lokalizacja sieciowa lub pamięć przenośna. Aby to zrobić kliknij opcję Wybierz dysk.


W oknie Wybieranie dysku historii plików wskaż gdzie będą zapisywane kopie plików. Pamiętaj, że nie możesz wskazać konkretnego folderu, a jednie ogólną lokalizację. Na wybranym dysku, Windows 8 automatycznie utworzy folder FileHistory w którym będzie przechowywana kopia danych. 

Warto również zdefiniować wykluczone foldery jeżeli nie chcesz aby pliki z którejś z bibliotek nie były zapisywane. Wybierz opcję Wyklucz foldery, a następnie wskaż która biblioteka będzie pominięta.

Wykluczenie folderów
Bardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać z Ustawień zaawansowanych. W tym oknie ustalisz jak często tworzone będą kopie plików oraz jak długo mają być przechowywane. Zapisywanie kopi plików odbywa się domyślnie co godzinę, wartość ta może być zmieniona (od 10 minut do 24 godzin). Dodatkowo można ustalić na jakim poziomie zapełnienia dysku Historia plików ma przejść w tryb offline. Po zdefiniowaniu odpowiedniej wartości nie musisz się martwić zapchaniem dysku. 

System domyślnie przechowuje zapisane wersje plików. Można samodzielnie zdecydować co jaki czas usuwane będą stare wersje plików - od 1 miesiąca do 2 lat.

Historia plików - Ustawienia zaawansowane
W oknie ustawień zaawansowanych można również polecić dany dysk innym użytkownikom w grupie domowej. W praktyce oznacza to, że jeżeli w sieci jest więcej komputerów, ich użytkownicy będą mogli zapisywać swoje kopie na danym komputerze. Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie udostępniać swojej lokalizacji dyskowej innym komputerom. Gdy już dopasujesz wszystkie ustawienia możesz włączyć historię plików za pomocą przycisku Włącz znajdującego się w oknie Historia plików.

Dodawanie folderów do biblioteki

Na początek wyjaśnijmy czym są biblioteki: Biblioteki to kolekcje umożliwiające dostęp do wszystkich dokumentów, muzyki, zdjęć i innych plików z jednego miejsca. Pod pewnymi względami biblioteka działa jak folder: może służyć do przeglądania i sortowania plików. Jednak w przeciwieństwie do folderu biblioteka gromadzi pliki przechowywane w kilku lokalizacjach. Różnica jest subtelna, ale istotna. Biblioteki w rzeczywistości nie przechowują elementów. Zbierają dane z folderów, w których są przechowywane elementy, i umożliwiają dostęp do tych elementów oraz ich rozmieszczanie na różne sposoby. Jeśli na przykład przechowujesz pliki muzyczne w folderach na komputerze oraz na dysku zewnętrznym, wówczas za pomocą biblioteki utworów muzycznych możesz uzyskać dostęp do wszystkich swoich plików tego typu. 

Mechanizm historii plików działa tylko z bibliotekami systemu Windows. Oznacza to, że kopia zapasowa dotyczy tylko określonych elementów (Dokumenty, Obrazy, Muzyka, Wideo czy Pulpit). Na szczęście funkcja bibliotek została zaprojektowana z głową i bez problemu możesz dodać dowolne foldery.

Otwórz Biblioteki, zaznacz bibliotekę do której chcesz dodać pliki, a następnie z menu wstążki wybierz opcję Narzędzia bibliotek - Zarządzaj biblioteką. W nowym oknie pojawi się lista folderów "podpiętych" do biblioteki. Tutaj możesz dodać dowolny folder z dysku - w ten sposób pliki z innej lokalizacji będą wyświetlane w danej bibliotece.

Biblioteki
Zawartość biblioteki
Wystarczy, że dodasz odpowiednie lokalizacje do bibliotek, a system wykona kopię zapasową plików z różnych lokalizacji.

Odzyskiwanie plików z kopii

Stworzyłeś już kopię najważniejszych plików, teraz warto dowiedzieć się jak działa mechanizm odzyskiwania. Są dwa sposoby na odzyskanie trwale usuniętych plików. Dostęp do historii plików w bibliotece możliwy jest z poziomu menu wstążki Narzędzia bibliotek - Narzędzia główne, ikonka Historia Historia.

Historia
Po kliknięciu opcji Historia pojawi się okno z listą zarchiwizowanych plików dla danej biblioteki. Aby odzyskać plik wystarczy zaznaczyć go i nacisnąć zieloną strzałkę. Warto dodać, że jeżeli w historii znajdują się różne wersje jednego pliku to bez problemu można wskazać, która wersja ma być przywrócona do pierwotnej lokalizacji. Aby przeglądać pełną zawartość historii plików przejdź do Panel sterowania - System i zabezpieczenia - Przywróć pliki za pomocą historii plików.

Historia plików w Windows 8