Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Instalacja Windows 8 krok po kroku
Piątek, 19 Październik 2012 08:43, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Instalacja Windows 8Pewnie nie każdy pamięta proces instalacji Windowsa 95 czy nawet 98. Ówczesne rozwiązania software'owe przysparzały wiele problemów choćby podczas instalacji systemu. Na szczęście technologia idzie do przodu, a każda kolejna edycja Windowsa może pochwalić się prostszym procesem instalacji i konfiguracji. Windows 8 wzbudza wiele emocji - czy jest tak straszny jak go malują? Niekoniecznie. W tym poradniku pokażemy jak krok po kroju zainstalować ósemkę oraz dokonać wstępnej konfiguracji OS'a.

Microsoft oferuje bardzo atrakcyjne warunki aktualizacji do Windows 8. Użytkownicy którzy zakupią nowy komputer z Windows 7 w okresie od czerwca 2012 do stycznia 2013 otrzymają możliwość aktualizacji do Windows 8 Pro w cenie 69,00 zł. Szczegóły oferty znajdziecie na stronie Oferta uaktualnienia systemu Windows.

Jeżeli nabędziecie już swoją kopię Windowsa 8 czy to na warunkach promocyjnych czy bezpośrednio w sklepie, zastanówcie się jaką metodę instalacji wybrać. Osoby posiadające nośnik DVD nie będą miały problemów. Z kolei użytkownicy, którzy skorzystają z oferty uaktualnienia systemu Windows będą musieli wypalić pobrany z serwerów Microsoftu obraz ISO na płytę lub stworzyć bootowalny napęd z pamięci przenośnej. Szczegółowe informacje dotyczące tej czynności znajdziecie w tym poradniku. Do stworzenia instalatora na pendrive polecamy oficjalne narzędzie Windows 7 USB/DVD Download Tool.

Pierwsze kroki

Włóż płytę z systemem lub podłącz bootowalną pamięć przenośną do portu USB. Uruchom komputer, jeżeli instalator nie włączy się automatycznie musisz skorzystać z klawiszy funkcyjnych aby wywołać Boot Device Menu. Pamiętaj, że menu urządzeń rozruchowych dostępne jest jedynie przez chwilę zaraz po włączeniu komputera. Dostęp do Boot Device Menu możliwy jest za pomocą jednego z klawiszy: Esc, F8, F9, F10, F12 (w zależności od sprzętu).

Jeżeli uda się uruchomić Boot Device Menu, powinno pojawić się okienko z możliwością wybrania opcji, nas interesuje USB lub CD-ROM ( w zależności od rodzaju instalacji).

Instalator

Po uruchomieniu instalatora Windows 8 na ekranie pojawi się logo systemu, a następnie niebieski ekran z komunikatem Instalator rozpoczyna pracę.

Instalator Windows 8
Instalator Windows 8
Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać to podanie 25-znakowego klucza produktu. Po podaniu klucza kliknij Dalej.

Klucz Windows 8
Następnie należy zapoznać się z licencją systemu Windows, zaznaczyć pole "Akceptuję postanowienia licencyjne" i kliknąć Dalej.

Licencja Windows 8
Kolejny ekran to wybór metody instalacji. W tym momencie możesz zdecydować czy chcesz zainstalować czystą kopię Windowsa czy nadpisać istniejącą wersję z której wcześniej korzystałeś. Jeżeli chcesz wykonać nową instalację to koniecznie zapisz w bezpiecznym miejscu (np. dysk zewnętrzny) wszystkie istotne dane i pliki z dysku C. Po sformatowaniu i zainstalowaniu nowego systemu trudno będzie je odzyskać. Ta metoda instalacji jest zalecana ze względu na stabilność i szybkość systemu operacyjnego.

Aby zainstalować czystą kopię systemu Windows 8 wybierz opcję Niestandardowa.

Typ instalacji Windows 8
Kolejny ekran dotyczy miejsca instalacji. Jeżeli w komputerze zainstalowano więcej niż jeden dysk lub podzielono go na partycje to na liście dostępnych lokalizacji pojawi się kilka pozycji. Wybierz na którym dysku chcesz zainstalować system, a następnie skorzystaj z opcji Opcji dysku (zaawansowane) aby go sformatować. W tym miejscu możesz również dzielić dysk na partycje, tworzyć nowe oraz zmieniać ich rozmiar. Po wykonaniu czynności dyskowych kliknij Dalej aby rozpocząć proces instalacji Windowsa.

Wybór dysku
Zaawansowane opcje dysku
Teraz rozpoczyna się właściwy proces instalacji systemu. Kopiowane są niezbędne pliki, instalowane funkcje i aktualizacje. Proces ten może potrwać od kilku do kilkunastu minut (w zależności od konfiguracji sprzętowej komputera). Po zakończeniu tego etapu komputer zostanie zresetowany.

Instalacja Windows
Przygotowywanie plików do instalacji
«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)