Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Rolka myszy Cię wkurza? Dostosuj scrollowanie pod siebie
Wtorek, 17 Maj 2022 08:30, Wpisany przez Maksym Słomski
ustawienia scrolla
Wiedza użyteczna.

W ostatnim czasie miałem pewne problemy z rolką w mojej myszce. Z tego powodu chciałem dostosować jej działanie software'owo w taki sposób, aby nadrobić dzięki temu niedomagania sprzętowe. Wiecie, tymczasowe rozwiązanie przed zakupem nowego akcesorium. Przypuszczam, że wielu z Was chce, aby gryzoń przewijał strony szybciej lub wolniej albo też robił to także wtedy, gdy kursor spoczywa nad nieaktywnym oknem, wyświetlanym w tle. Wszystko to na szczęście da się spersonalizować w systemach Windows 10 oraz Windows 11. Posłużę się przykładem popularniejszej "dziesiątki".

Jak zmienić ustawienia rolki myszy w Windows 10?


Tak jak zasugerowałem wyżej, w systemie Windows 10 możesz określić w jaki sposób przewijanie kółka myszy przekłada się na przewijanie stron oraz czy scroll działa wtedy, gdy kursor myszy widnieje nad którymś z okien w tle. Aby dopasować oba parametry do swoich preferencji:

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start.
2. Wybierz "Ustawienia".
3. Kliknij "Urządzenia".
4. Z listy po lewej wybierz "Mysz".

W tym miejscu możesz dopasować także szybkość ruchu kursora, ale nie zalecamy tego robić software'owo - lepiej zostawić ją na domyślnym poziomie. Tutaj również da się zamienić funkcję lewego i prawego przycisku myszy, co może spodobać się osobom praworęcznym. W kontekście niniejszego tekstu powinny zainteresować Was dwie opcje.

myszka 1
Źródło: mat. własny

Jeśli chcesz móc przewijać strony okien w tle aktywnego okna, po najechaniu na nie kursorem myszy, zaznacz opcję "Przewijaj nieaktywne okna po ich wskazaniu". Jeżeli nie chcesz, aby taka sytuacja miała miejsce, przełącz suwak w pozycję nieaktywną.

mysz 2
Źródło: mat. własny

Druga z opcji to "Obrócenie kółkiem myszy powoduje przewinięcie". Użytkownik Windows 10 może wybrać przewijanie o dokładnie jeden ekran lub wiele wierszy na raz. Jeżeli uważasz, że strony przewijane są zbyt szybko, przesuń suwak w lewo, zmniejszając tym samym liczbę wierszy. Jeśli chcesz natomiast przewijać nieco szybciej, przesuwaj suwak w prawo aż uda Ci się uzyskać satysfakcjonującą szybkość przewijania.

Takie to proste!

Źródło: mat. własny