Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Jak otworzyć plik RAR za pomocą darmowego programu
Piątek, 14 Wrzesień 2018 12:44, Wpisany przez BS
jak otworzyc rar

Otwieramy spakowane pliki.

Pewnie nie raz zetknęliście się z plikami spakowanymi w format o rozszerzeniu .RAR. Domyślnie system Windows nie pozwala nam takiego archiwum rozpakować, a sam format został stworzony do obsługi przez komercyjny program WinRAR, który oferuje jedynie 40-dniową wersję próbną.

Co zatem należy zrobić aby bez przeszkód rozpakować dokumenty, pliki czy inne ważne dane znajdujące się w archiwum? Za pomocą darmowego narzędzia o nazwie 7-Zip, które rozwijane jest na zasadach open source.

Jak rozpakować plik .rar za pomocą programu 7-Zip:

1. Pobieramy i instalujemy na naszym komputerze program 7-Zip dla systemu Windows.

2. Znajdujemy nasz plik z rozszerzeniem .rar.

3. Klikamy prawym przyciskiem myszy na wybranym archiwum, a następnie najeżdżamy kursorem na zakładkę 7-Zip:

Jak otworzyć plik rar


3a. Chcąc wypakować pliki w miejscu, w którym znajduje się rar, wybieramy opcję "Wypakuj tutaj":

Jak otworzyć plik rar 3a


3b. Chcąc wypakować pliki w konkretnej lokalizacji wybieramy "Wypakuj pliki…", a następnie wybieramy odpowiedni folder i klikamy OK.

Jak otworzyć plik rar 3b

3c. Chcąc wypakować pliki w lokalizacji archiwum, ale jednocześnie grupując je w jednym folderze (na przykład na pulpicie) wybieramy Wypakuj do „nazwa_pliku\”.

Jak otworzyć plik rar 3c

4. Jeżeli chcemy natomiast wypakować tylko wybrane pliki, musimy wpierw otworzyć archiwum klikając jego ikonę dwa razy lewym przyciskiem myszki, albo wybierając Otwórz archiwum z wcześniej wspomnianego menu, a następnie przeciągnąć konkretny plik z archiwum do lokacji, w której chcemy go umieścić. Czynność ta spowoduje skopiowanie pliku - oznacza to, że nadal będzie on zapisany w archiwum .rar.

otworz

I już mamy dostęp do rozpakowanych plików zawartych w archiwum. Warto pamiętać, że program obsługuje naprawdę wiele formatów od .rar, przez .zip, bądź .iso, aż po autorski .7z.