Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Co to UEFI i czym się różni od BIOS-u?
Czwartek, 18 Maj 2017 14:41, Wpisany przez Wojtek Onyśków
uefi
Wyjaśniamy pojęcia.

Większość współczesnych komputerów korzysta z UEFI, który zastąpił niegdyś popularnego BIOS-a. Czym się jednak różni i dlaczego BIOS przestał być rozwijany? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Już na wstępie należy zaznaczyć, że UEFI jest bezpośrednim następcą BIOS-a, oferującym znacznie więcej funkcji i możliwości. Podobnie jak BIOS, służy do obsługi wszystkich podzespołów komputera, nim jeszcze właściwy system zostanie uruchomiony.

Czym jest BIOS?

BIOS, czyli właściwie Basic Input-Output System, to niskopoziomowe oprogramowanie, zaszyte w płycie głównej komputera. To właśnie ono odpowiada za start komputera, aktywowanie wszystkich podzespołów, sprawdzenie, czy działają poprawnie, a następnie aktywowanie rozruchu systemu operacyjnego.

Do BIOS-u można się dostać jeszcze przed uruchomieniem systemu. Z poziomu prostego interfejsu graficznego można dostosować wiele parametrów – kolejność bootowania czy czas systemowy. Użytkownik ma także wgląd w pracę procesora, karty graficznej, włącznie z aktualną temperaturą.

biosWygląd BIOS-u nie jest obecnie zachęcający

Dlaczego BIOS jest przestarzały?

BIOS powstał w 1980 roku i służył do uruchamiania komputerów z systemem MS-DOS. Oczywiście od tamtej pory był rozwijany, jednak pewne ograniczenia pozostały.

Między innymi BIOS może uruchamiać system wyłącznie z nośników nieprzekraczających 2,1 TB pojemności. A to oznacza, że część z obecnie dostępnych na rynku dysków twardych nie jest już z nim kompatybilna.

Ponadto BIOS musi pracować w 16-bitowym trybie procesora i posiada zaledwie 1 MB przestrzeni do wykonywania czynności. BIOS ma zatem problem z inicjowaniem wielu urządzeń jednocześnie, przez co proces startu komputera jest znacznie wydłużony.

Dalsza część artykułu znajduje się na kolejnej stronie.

«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)