Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Do czego służą klawisze funkcyjne F1-F12?
Poniedziałek, 20 Marzec 2017 15:07, Wpisany przez Wojtek Onyśków
klawiatura 1
Wymieniamy przydatne skróty klawiszowe.

Każda klawiatura zaprojektowana z myślą o komputerze PC z systemem Windows posiada rząd klawiszy funkcyjnych od F1 do F12, które zazwyczaj znajdują się na samej górze urządzenia. Większość z nich oferuje szybki skrót do jednej lub nawet kilku funkcji, które usprawniają pracę z systemem.

Poniżej przedstawiamy ich dokładne znaczenie. Skupiamy się przede wszystkim na funkcjonalności w systemie Windows (głównie eksploratorze plików), ale nawiązujemy też do skrótów w przeglądarkach internetowych, a nawet w grach.

F1 – Klawisz F1 służy do wywoływania okna pomocy. Zarówno w eksploratorze plików systemu Windows, jak i w przeglądarce internetowej po naciśnięciu tego przycisku wyświetlona zostanie zakładka z pomocą.

F2 – Klawisz F2 jest przydatny podczas pracy z plikami i folderami. Służy do szybkiej zmiany nazwy pliku, który uprzednio należy oczywiście zaznaczyć.

F3 – Działanie klawisza F3 jest znane nieco szerzej. Po naciśnięciu wyświetla nam się okno z wyszukiwarką. W eksploratorze możemy w ten sposób odnaleźć plik o danej nazwie, a w przeglądarce konkretne słowo na stronie internetowej.

2017-03-20 14h01 32
F4 – F4 naciśnięte w eksploratorze plików spowoduje szybkie przeniesienie do paska adresu. Kombinacja Alt + F4 zamyka natomiast aktywne okno, program, grę, a nawet system Windows, jeżeli przebywamy obecnie na pulpicie.

F5 – klawisz F5 kojarzy się przede wszystkim z funkcją odświeżenia okna. Działa zarówno w eksploratorze plików, jak i przeglądarkach internetowych. W przypadku większości gier służy natomiast do wykonania szybkiego zapisu stanu gry.

F6 – klawisz F6 w eksploratorze plików jest mniej przydatny i służy do przeskakiwania do kolejnych sekcji otwartego okna. Może się to przydać podczas obsługi systemu wyłącznie za pomocą klawiatury. W przeglądarce F6 przenosi nas natomiast do paska adresu.

«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)