Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Jak usunąć duplikaty plików?
Czwartek, 09 Luty 2017 15:37, Wpisany przez Wojtek Onyśków
duplikaty
Prosty sposób na pozbycie się zbędnych plików.

Poszukując cennego miejsca na dysku warto zainteresować się tematem duplikatów plików. Często dzieje się bowiem tak, że w systemie przetrzymujemy kilka kopii tych samych plików – filmów, zdjęć czy np. dokumentów. Niepotrzebnie zajmują one przestrzeń na dysku.

Oczywiście manualne odszukiwanie duplikatów byłoby czynnością karkołomną. Na szczęście istnieją narzędzia, które zrobią to za nas. Jednym z nich jest specjalny moduł w programie CCleaner. Pobieramy i instalujemy aplikację.

1. Aby znaleźć duplikaty plików, przechodzimy do kategorii „Narzędzia”.

2017-02-09 14h24 54
2. Następnie dostosowujemy opcje. Warto zaznaczyć nazwę, rozmiar, datę modyfikacji i zawartość, by zwiększyć skuteczność wyszukiwania.

2017-02-09 14h26 40
3. Następnie decydujemy, jakie pliki pominąć, by nie zaśmiecać wyników niepotrzebnymi wpisami. Warto ustalić minimalny rozmiar wykrywanego pliku, by zająć się wyłącznie tymi, które rzeczywiście zajmują nieco miejsca na dysku. Jeżeli chcemy wykryć duplikaty zdjęć, warto ustalić minimalną wielkość na 1-2 MB.

2017-02-09 14h28 14
4. Ostatnią czynnością jest dodanie folderów czy dysków, które chcemy przeskanować. Możliwe jest też wskazanie wykluczeń, by niektóre foldery nie były brane pod uwagę. Jeżeli chcemy przeskanować wszystkie dyski, pozostawiamy ustawienia domyślne.

2017-02-09 14h29 35
5. Gdy wszystko jest gotowe, rozpoczynamy skanowanie.

2017-02-09 14h30 22
Które pliki usunąć?
Narzędzie wskazuje duplikaty, jednak nie jest w stanie określić, który ze wskazanych plików jest w systemie potrzebny, a który nie. Z tego też względu warto prześledzić ścieżkę pliku i manualnie określić, czy jest on wykorzystywany przez jakiś program.

W przypadku wątpliwości warto pozostawić oba pliki, unikając tym samym problemów z ewentualnym niepoprawnym działaniem systemu lub programu. Rekomendujemy, aby nie usuwać żadnych plików z folderu Program Files, gdyż mogą one być aktywnie wykorzystywane przez zainstalowane programy. Zdecydowanie łatwiej jest określić przydatność własnych plików – filmów czy też zdjęć. Ich usunięcie jest całkowicie bezpieczne.