Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Jak naprawić duże zużycie procesora przez svchost.exe?
Poniedziałek, 21 Grudzień 2015 16:04, Wpisany przez Wojtek Onyśków
svc Kilka sposobów na rozwiązanie popularnego problemu.

Svchost.exe to proces Windowsa, który obsługuje najważniejsze usługi potrzebne do poprawnego funkcjonowania systemu. Jego wysokie obciążenie tak naprawdę nic nam nie mówi, bowiem problem może leżeć w którymś z jego komponentów.

Wielu użytkowników zmaga się z problemem, w których właśnie svchost.exe mocno obciąża procesor komputera lub zajmuje dużą ilość pamięci RAM. Dzieje się to w momencie, gdy nasze urządzenie jest bezczynne, co powoduje podejrzliwość. Rozwiązanie tego problemu nie jest oczywiste. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na pozbycie się usterki.

1. Przeskanuj komputer w poszukiwaniu wirusów

W pierwszej kolejności powinniśmy się upewnić, czy nasz komputer jest wolny od szkodników. To zazwyczaj właśnie one wywołują dziwne zachowanie procesu svchost.exe. Warto zatem sprawdzić, czy nasz system jest czysty. Do tego celu może nam posłużyć Malwarebytes Anti-Malware lub jakiekolwiek inne skuteczne narzędzie do wykrywania i usuwania wirusów.

2. Znajdź i wyłącz usługę, która powoduje duże zużycie procesora

Jeżeli nasz komputer jest wolny od wirusów, przyczyna problemu leży gdzie indziej. Aby zdiagnozować wysokie zużycie procesora, należy się dowiedzieć, która dokładnie usługa w procesie svchost.exe jest za nie odpowiedzialna.

W tym celu uruchamiamy Menedżer zadań, naciskając jednocześnie kombinację przycisków Ctrl + Shift + Escape.

Na zakładce „Procesy” upewniamy się, że wyświetlane są procesy wszystkich użytkowników. Następnie lokalizujemy svchost.exe (w przypadku Windows 10 należy poszukać na zakładce „Szczegóły”. W systemie tym svchost.exe jest podzielony na kilka pomniejszych, należy zaznaczyć ten, który jest problematyczny). Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Przejdź do usług”.

2015-12-17 15h17 40
Powinny nam się podświetlić usługi obsługiwane przez svchost.exe.

2015-12-17 15h19 25
Teraz najżmudniejsza część. Musimy się dowiedzieć, czy zaznaczone usługi są ważne dla funkcjonowania systemu. Możemy po kolei wyszukiwać je w Google, a następnie oceniać, czy można je wyłączyć.

Alternatywnie można stopniowo, po kolei próbować wyłączać usługi i kontrolować przy okazji, czy zużycie procesora powróciło do normy. W ten sposób zlokalizujemy usługę, która powoduje problemy.

Aby wyłączyć usługę, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Zatrzymaj”.

2015-12-17 15h22 08
Po zlokalizowaniu usługi, która powoduje problemy, należy ją permanentnie wyłączyć. W tym celu naciskamy kombinację klawiszy Windows + R a następnie wpisujemy services.msc i naciskamy Enter.

2015-12-17 15h23 48
Lokalizujemy wadliwą usługę, a następnie klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Właściwości”.

2015-12-17 15h25 12
Przestawiamy typ uruchomienia na wyłączony i zatwierdzamy zmiany.

2015-12-17 15h25 59
Dalsza część poradnika na kolejnej stronie.
«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)