Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Jak zainstalować Windows 10 obok Windows 7/8?
Wtorek, 27 Styczeń 2015 14:41, Wpisany przez Wojtek Onyśków
windows 10 logo
Windows 10 już od jakiegoś czasu jest dostępny w formie testowej dla wszystkich zainteresowanych użytkowników. Dostępna aktualnie wersja wciąż zawiera jednak błędy i nie zaleca się z niej korzystać na co dzień, jak z głównego systemu. Windows 10 warto zatem zainstalować na dodatkowej partycji. W tym poradniku pokazujemy, jak tego dokonać.

Instalacja na osobnej partycji sprawia, że Windows 10 nie będzie ingerował w aktualnie zainstalowany system - Windows 7 czy Windows 8.1. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z obydwu systemów naprzemiennie.

Aby było to możliwe, Windows 10 należy zainstalować na nowej partycji, którą najpierw musimy wydzielić. Na szczęście można to zrobić bezpośrednio spod obecnego systemu. Proces ten wygląda identycznie zarówno na Windows 7, jak i Windows 8.1.

Uwaga: partycji nie trzeba tworzyć, gdy mamy podpięty dodatkowy dysk twardy, który nie zawiera żadnych danych. W większości sytuacji zalecamy jednak wydzielenie nowej partycji.

Wydzielenie partycji

1. Do wydzielenia partycji posłuży nam wbudowane w system narzędzie Zarządzanie dyskami. Aby je uruchomić, naciskamy kombinację klawiszy Win + R, a następnie wpisujemy diskmgmt.msc

win 10 dual boot 1
2. Następnie lokalizujemy partycję, którą chcemy podzielić. Klikamy na niej prawym przyciskiem myszki i wybieramy „Zmniejsz wolumin”.

win 10 dual boot 2
3. System obliczy ilość miejsca, jakie można wydzielić. Wpisujemy wybraną wartość w MB. Microsoft podaje, że Windows 10 zajmuje podobnie, jak Windows 8.1, czyli około 20 GB. Zalecamy jednak, aby wydzielić nieco więcej, gdyż system może się rozrosnąć. Odpowiednią wartością będzie około 40 GB. Klikamy „Zmniejsz”, by wydzielić miejsce.

win 10 dual boot 3
4. Gotowe, właśnie przygotowaliśmy miejsce pod nowy system.

Przygotowanie Windows 10 do instalacji

1. Kolejnym krokiem jest pobranie najnowszego obrazu Windows 10 z naszego działu download.

2. Następnie należy przygotować dysk instalacyjny. Wypalamy pobrany obraz na płytę DVD korzystając z programu do nagrywania lub tworzymy bootowalny pendrive.

3. Po przygotowaniu płyty lub pendrive’a wsadzamy go do napędu/portu USB i ponownie uruchamiamy komputer. Powinien nam się wyświetlić instalator Windows 10. Jeżeli tak się nie stanie, należy zmienić kolejność bootowania z poziomu BIOS-u.
«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)