Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Koniec wsparcia Windows XP. Co to oznacza dla użytkowników?
Poniedziałek, 31 Marzec 2014 15:34, Wpisany przez Wojtek Onyśków
windows xp logo
Już 8 kwietnia Microsoft oficjalnie zakończy wsparcie dla systemu Windows XP. Wtedy też pojawi się ostatnia aktualizacja przygotowana przez amerykańską firmę. Co to oznacza dla użytkowników? Jakie zagrożenia wiążą się z dalszym użytkowaniem systemu i jak zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami? Wszystko to wyjaśniamy w poniższym poradniku.

Koniec wsparcia - co to w ogóle oznacza?

Microsoft od dłuższego już czasu informuje o końcu wsparcia dla Windows XP. Ale co to właściwie oznacza? 8 kwietnia zostanie wydany ostatni zestaw uaktualnień dla tego systemu. Po tej dacie amerykański gigant nie wyda już żadnej łatki ani poprawki. Jeżeli zatem wykryta zostanie nowa luka w zabezpieczeniach lub błąd umożliwiający wykonywanie nieautoryzowanych czynności, nie zostanie ona naprawiona. Użytkownicy mogą być zatem narażeni na złośliwe ataki i wyciek danych. Nie należy jednak popadać w panikę, gdyż większości sytuacji idzie zaradzić.

Windows XP koniec wsparcia
Microsoft przestanie wspierać Windows XP 8 kwietnia 2014 roku

Czy warto zatem przesiadać się na nowszy system operacyjny? Nie ulega wątpliwości, że najbezpieczniejszą opcją jest migracja na wciąż aktualizowaną platformę - Windows 7, Windows 8 czy rozwiązania konkurencji. Niekiedy jest to jednak niemożliwe - głównie ze względów finansowych. Dla niektórych użytkowników koszt licencji nowego systemu jest zbyt duży, a ponadto część komputerów może być przestarzała i nie „udźwignie” wymagań nowych rozwiązań.

Osobną grupą są urządzenia firmowe, na których zainstalowane jest specjalistyczne oprogramowanie. Aplikacje tego typu często nie posiadają nowszych wersji, działających na Windows 7, 8 i użytkownicy są zmuszeni do pozostania przy Windows XP. Co zatem zrobić, jeżeli migracja jest niemożliwa?

Co zrobić, aby zabezpieczyć swój system?

Po 8 kwietnia Windows XP będzie szczególnie narażony na ataki z zewnątrz, jednak nie należy popadać w paranoję. Wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad, aby zminimalizować zagrożenie do absolutnego minimum. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, w jaki sposób można zadbać o bezpieczeństwo własnego komputera.

1. Nie otwieraj nieznanych plików
Właściwie zasada ta dotyczy wszystkich użytkowników komputerów, bez względu na posiadany system. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakiegoś pliku wykonawczego (.exe) czy dokumentu zawartego w załączniku, po prostu go nie otwierajmy. Złośliwe oprogramowanie dostaje się do naszego systemu głównie przez naszą nieuwagę. Podobnie sprawa wygląda w przypadku przesyłanych linków - jeżeli nie znamy jego pochodzenia, nie klikamy.

2. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe
Podstawową ochroną komputera jest oprogramowanie antywirusowe. Po 8 kwietnia nabierze ono szczególnego znaczenia. Należy zaopatrzyć się w odpowiednią aplikację. Jeżeli nie chcemy płacić za roczną licencję, warto zainteresować się jednym z wielu dostępnych darmowych odpowiedników. 10 najlepszych przedstawiamy w tym miejscu.

AVG
«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)