Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Zerowanie dysku twardego
Wtorek, 05 Marzec 2013 13:37, Wpisany przez Wojtek Onyśków
zerowanieGdy po przeskanowaniu dysku twardego wyniki jednoznacznie wskazują na dużą ilość BAD sektorów logicznych, warto przeprowadzić operację zwaną zerowaniem dysku. Jest to nic innego, jak próba naprawy złych sektorów. Warto jednak zaznaczyć, że funkcja ta wiąże się z utratą danych znajdujących się na dysku. Należy zatem odpowiednio się zabezpieczyć, kopiując ważne pliki i foldery w inne miejsce.


Do przeprowadzenia zerowania dysku potrzebny jest program o nazwie MHDD. Można go ściągnąć z naszych zasobów. Aplikacja uruchamiana jest przed startem systemu operacyjnego, dlatego należy ją nagrać na płytę CD/DVD bądź też na pamięć przenośną flash.

Uwaga: Zerowanie dysku spowoduje bezpowrotną utratę wszystkich danych. Należy również mieć na uwadze, że podczas wykonywania operacji komputer nie może zostać wyłączony, gdyż dysk może ulec całkowitej awarii.

Uruchamiamy ponownie komputer, wybierając opcję bootowania z nośnika zewnętrznego. Jak to zrobić, przeczytacie w tym poradniku. Naszym oczom ukaże się ekran:

zerowanie1
Wpisujemy liczbę 2 i wciskamy „Enter”. Następnie należy wybrać dysk, którego będzie dotyczyć operacja. W naszym przypadku jest to numer 1.

zerowanie2
Naszym oczom ukaże się główne menu programu. Wciskamy klawisz F4. Pojawi się menu wyboru skanowania.

zerowanie3
Przechodzimy do opcji „Erase Delays” i naciskamy klawisz „Enter”, zatwierdzając zmiany. Następnie naciskamy F4 i przechodzimy do procesu zerowania. Czynność ta może potrwać bardzo długo. Średni czas zerowania dysku o pojemności 160GB to około 8 godzin (w przypadku, gdy faktycznie występują na nim BAD sektory). Należy pamiętać, aby przez ten okres nie odłączać komputera od źródła zasilania.

zerowanie4
Po zakończeniu zerowania dysku wpisujemy komendę „Scan” a następnie wybieramy opcję „Remap”. Przeprowadzamy skanowanie, naciskając klawisz F4.

zerowanie5
Jeżeli wciąż występują BAD sektory, należy ponownie uruchomić opcję skanowania z funkcją „Remap”. W naszym przypadku dysk został wyleczony.

zerowanie6
Opisana tutaj funkcja „Erase Delays” działa na zasadzie zerowania tylko tych sektorów, które zostały oznaczone przez program jako złe. Jeżeli natomiast chcemy przeprowadzić całkowite zerowanie dysku, należy w linii poleceń wpisać funkcję „erase”. Następnie wpisujemy początkową i końcową pozycję sektorów, które chcemy usunąć, po czym zatwierdzamy zerowanie, wpisując literkę „Y”.

zerowanie7
Po przeprowadzonej operacji należy uruchomić skanowanie z funkcją „Remap”, które opisane jest powyżej.