Instalki.pl » Demonstracje » Systemowe » Ustawianie kolejności bootowania systemu
Poniedziałek, 04 Marzec 2013 15:23, Wpisany przez Wojtek Onyśków
biosKolejność bootowania BIOS-u jest bardzo ważnym elementem podczas instalacji systemu Windows bądź też korzystania z programów osadzonych na dysku zewnętrznym. Przed wczytaniem systemu BIOS odczytuje dane według podanej mu kolejności. Standardowo dysk twardy ma pierwszeństwo przed czytnikiem CD/DVD bądź też urządzeniem USB. Jeżeli chcemy, aby komputer zignorował system Windows osadzony na dysku twardym i uruchomił się z pendrive’a, musimy odpowiednio ustawić kolejność bootowania. Ten poradnik ilustruje, jak to zrobić.

Aby ustalić kolejność bootowania, należy dostać się do BIOS-u. Podczas uruchamiania komputera należy nacisnąć klawisz „Delete” bądź F2, w zależności od wersji płyty głównej. Jeżeli nie wiemy dokładnie, kiedy nacisnąć klawisz, zalecamy pulsacyjne wciskać go do momentu, aż naszym oczom ukaże się tabelka z ustawieniami komputera.

bios1
Przechodzimy na zakładkę „Boot” a następnie wybieramy opcję „Boot Device Priority”.

bios2
Ukaże nam się tabelka z kolejnością odczytywania danych przez komputer.

bios3
Aby zmienić kolejność bootowania, wybieramy „1st Boot Device”, naciskając klawisz „Enter”. Z tabelki wybieramy opcję, która nas interesuje. Przykładowo, jeżeli chcemy, aby komputer uruchamiał się w pierwszej kolejności z dysku podłączonego pod USB, decydujemy się na opcję o nazwie „Removable Device” bądź też "Floopy Disc" (w zależności od wersji BIOS-u, nazwy te mogą się częściowo różnić). Hard Drive oznacza natomiast dysk twardy naszego komputera.

bios4
Po wykonaniu czynności wychodzimy z BIOS-u i zapisujemy zmiany. W tym celu należy nacisnąć klawisz F10 i wybrać opcję OK.

bios5
Uwaga – model BIOS-u może się różnić od tego, który przedstawiliśmy w powyższym poradniku. Jest to uzależnione od producenta płyty głównej. Jednakże większość operacji przeprowadza się w podobny sposób. W przypadku BIOS-u Phoenix Award funkcji zmiany kolejności bootowania należy szukać w sekcji „Advanced BIOS Features”.

Należy również pamiętać, że w przypadku nieodnalezienia programu instalacyjnego/systemu Windows na wskazanym nośniku, komputer przejdzie do kolejnego urządzenia, według priorytetu z listy. A zatem jeżeli na pierwszym miejscu ustawimy uruchamianie z pamięci flash, jednak nie podłączymy jej do komputera, system przejdzie do następnej opcji, uruchamiając Windows z dysku twardego.