Instalki.pl » Demonstracje » Multimedia » Jak wygenerować kod QR w LibreOffice i dlaczego warto to robić?
Piątek, 31 Styczeń 2020 16:16, Wpisany przez Anna Borzęcka
libre office qr
Przedstawiamy, jak skorzystać z nowej funkcji.

The Document Foundation wydała ostatnio LibreOffice 6.4, najnowszą wersję swojego darmowego pakietu biurowego, która przyniosła wiele zmian względem poprzedniego wydania. Zmiany te nie ograniczały się wyłącznie do kosmetycznych poprawek związanych z bugami i kompatybilnością. Za sprawą z nich przeglądanie i edycja dokumentów w popularnych formatach pakietu stały się jeszcze przyjemniejsze. Wprowadzono również zupełnie nowe funkcję, w tym generator kodów QR.

W niniejszym poradniku pokażę, jak skorzystać z generatora kodów QR w LibreOffice 6.4. Wyjaśnię również, kiedy ta funkcja może okazać się przydatna.

Proces generowania kodów QR w LibreOffice pokażę na przykładzie aplikacji LibreOffice Writer, ale te same kroki sprawdzą się w innych programach pakietu. Z omawianej funkcji można skorzystać wersjach LibreOffice przeznaczonych zarówno na system Windows, jak i tych stworzonych dla Linuxa i MacOS.

Generowanie kodów QR w LibreOffice


Tworzenie kodów QR w Libre Office 6.4 jest naprawdę proste. Aby wygenerować taki kod, wystarczy zaledwie kilka kliknięć myszą.

By skorzystać z generatora kodów QR w LibreOffice wpierw musisz otworzyć w programie dowolny dokument. Następnie poczyń następujące kroki:

1. Kliknij w zawartości dokumentu lewym przyciskiem myszy w miejsce, w którym chciałbyś umieścić kod QR.

2. Kliknij lewym przyciskiem myszy w wyrażenie „Wstaw” widoczne na pasku opcji położonym na górze okienka z otwartym dokumentem, tak jak na poniższym zrzucie ekranu.

libre office qr 1

3. Następnie, w wysuniętym menu znajdź napis „Obiekt”, nakieruj na niego kursor, po czym w kolejnym wyświetlonym menu wybierz opcję „QR Code…”.

libre office qr 2

4. W okienku, które w rezultacie wyskoczy na ekranie, w linijce „URL/Text:” należy wpisać lub wkleić adres strony, do której ma kierować kod QR.

libre office qr 3

5. Zmieniając wartość widoczną w omawianym okienku w pasku „Border”, można zmienić wielkość ramki otaczającej kod QR, jednocześnie zmieniając rozmiar samego kodu. Im większa wartość, tym większa ramka i mniejszy obraz kodu. Co ważne, ta wartość nie może przyjąć liczby ujemnej.

6. Po kliknięciu w okienku przycisku „OK” kod QR zostanie umieszczony w tekście.

Kody QR można w Libre Office można kopiować, wklejać, usuwać i przesuwać niczym zwykłe obrazy. Poza tym, można je też edytować. Wystarczy kliknąć na kod prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Edit QR Code”.

libre office qr 4

Warto wspomnieć, że w wersjach LibreOffice wcześniejszych niż ta o numerze 6.4 także możliwe było dodawanie kodów QR do dokumentów. Wówczas należało jednak generować kody, korzystając z zewnętrznych aplikacji i usług, zapisywać je jako obrazy i dopiero wtedy wklejać je do plików. Teraz, skoro LibreOffice posiada wbudowany generator kodów QR, proces tworzenia kodów QR i umieszczania ich w dokumentach jest zdecydowanie prostszy.

Kiedy warto skorzystać z generatora kodów QR?


Chociaż kody QR nie cieszą się w Europie tak dużą popularnością jak jeszcze kilka lat temu (te królują przede wszystkim w Azji), w pewnych przypadkach warto z nich korzystać. Przede wszystkim, przydają się one wszędzie tam, gdzie mowa o dokumencie wydrukowanym. W końcu, podczas gdy na telefonie czy komputerze można po prostu kliknąć w hiperlink umieszczony w tekście, aby udać się do strony, do której ten hiperlink kieruje, taka opcja nie jest dostępna, gdy mówimy o czymś wydrukowanym na kartce papieru.

libre office qr 5

Umieszczony w dokumencie kod QR, który także kieruje od wybranej strony internetowej, można natomiast zeskanować smartfonem. Taki kod wzbogaca zatem treści zawarte w dokumentach, treści pisane, o zawartość dostępną w sieci. Jakie są przykłady takich dokumentów? Mowa chociażby o projektach ulotek i drukowanych reklam, wszelakich instrukcjach obsługi, menu restauracji, katalogów produktów, i nie tylko.

Pamiętajcie, że Libre Office możecie pobrać w wersjach na wszystkie popularne systemy operacyjne z naszej bazy plików: