Czym podłączyć monitor? Przewodnik po dostępnych złączach

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Czym podłączyć monitor? Przewodnik po dostępnych złączach
Podłączając współczesny monitor do karty graficznej stajemy przed wyborem złącza, z którego warto skorzystać. Czym tak naprawdę różnią się obecne standardy i na który warto się zdecydować? Wyjaśniamy.

Dostępne rodzaje złącz i ich poszczególne wersje różnią się możliwościami. Niektóre potrafią obsługiwać wyłącznie obraz Full HD w 60 klatkach na sekundę, a inne doskonale radzą sobie nawet z obrazem 4K przy wysokim odświeżaniu.

Różnice i możliwości poszczególnych złącz dokładnie obrazuje tabelka poniżej (kliknij, aby powiększyć):

zlacza
Mówiąc o złączach wideo należy rozróżnić analogowe i cyfrowe. Te pierwsze pozwalają na przesyłanie wyłącznie obrazu, natomiast drugie umożliwiają też transfer dźwięku czy sygnału sieciowego.

Złącza analogowe


VGA /D-SUB

Jedno z najbardziej charakterystycznych złącz, które wychodzi już z użytku. Zostało wdrożone do produkcji w 1987 roku i pozwalało na przesyłanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli przy odświeżaniu 85 Hz.

Są to przeciętne parametry. Analogowy sygnał sprawia też, że jakość obrazu jest zależna od jakości i długości użytego przewodu. Nawet w najlepszym możliwym scenariuszu obraz nie będzie tak dobry, jak w przypadku złącza cyfrowego.

Z czego to wynika? To efekt dwukrotnego konwertowania sygnału obrazu. Najpierw z postaci cyfrowej na analogową przez kartę graficzną, a później z powrotem z analogowej na cyfrową przez monitor.

Wtyczka D-SUB charakteryzuje się rozpoznawalną konstrukcją i zazwyczaj posiada dwie śruby pomocne w przykręceniu jej do urządzenia.

Ze względu na swoje ograniczenia, VGA jest coraz rzadziej stosowane. Jeżeli jest możliwość skorzystania z innego złącza, odradzamy użytkowanie VGA.

Uwaga: najnowsza generacja kart graficznych od Nvidii (seria GTX 10xx) nie obsługuje już sygnału analogowego. Jeżeli zatem posiadamy starszy monitor wyłącznie ze złączem D-SUB, podłączenie go będzie wymagać zastosowania specjalnego konwertera sygnału.

DSUB

Złącza cyfrowe


DVI

Digital Visual Interface, czyli DVI, wprowadzono na rynek w 1999 roku. Złącze umożliwia przesyłanie obrazu o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli przy odświeżaniu 60 Hz lub 1920 x 1080 z odświeżaniem 144 Hz. Warunkiem jest jednak korzystanie z wersji Dual Link.

Wcześniejsza wersja Single Link obsługuje wyłącznie rozdzielczość do 1920 x 1200 pikseli przy odświeżaniu 60 Hz.

DVI, podobnie jak VGA, przesyła wyłącznie sygnał obrazu. Za jego pomocą nie można przesyłać dźwięku czy sygnału sieciowego.

Wyróżniamy aż trzy rodzaje złącz DVI. Ich szczegóły poniżej:

  • DVI-I – obsługuje sygnał zarówno cyfrowy, jak i analogowy. Do tego złącza można zastosować przejściówkę DVI-VGA oraz DVI-HDMI
  • DVI-D – obsługuje sygnał wyłącznie cyfrowy, tak więc można zastosować wyłącznie przejściówki DVI-HDMI
  • DVI-A – obsługuje sygnał wyłącznie analogowy. Można stosować przejściówkę DVI-VGA

DVI
HDMI

Obecnie najpopularniejszy standard to HDMI, czyli High Definition Media Interface. Złącze to potrafi przesyłać obraz wraz z dźwiękiem, a specjalne wersje przewodów radzą sobie także z sygnałem Ethernet.

HDMI znajdziemy obecnie praktycznie wszędzie. Prócz PC są to także konsole, projektory, telewizory czy TV boxy. Złącze służy także do podłączania urządzeń mobilnych, aczkolwiek wtedy zazwyczaj mamy do czynienia z wariantem micro HDMI bądź mini HDMI.

W komputerach liczą się jednak dwie wersje HDMI – 1.4 oraz 2.0. Pierwsza umożliwia przesyłanie obrazu w rozdzielczości 3840 x 2160 (4K) przy odświeżaniu 30 Hz. Wersja 2.0 przyspiesza tę wartość do 60 Hz, natomiast 2.0a dodaje ponadto wsparcie dla technologii HDR.

HDMI
Warto też pamiętać, że dopiero w przypadku wersji 2.0 wprowadzono oficjalne wsparcie dla rozdzielczości ultrapanoramicznych (21:9), takich jak np. 3440 x 1440 pikseli.

Jeszcze niedostępna wersja HDMI 2.1 znacznie zwiększy możliwości tego złącza. Obsłuży ona bowiem przesyłanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 10328 x 7760 (10K) pikseli.

Najnowsze karty graficzne coraz częściej posiadają zaledwie jedno złącze HDMI kosztem większej ilości portów DisplayPort, który powoli zaczyna wypierać opisywany standard.

DisplayPort

Tym samym dochodzimy do ostatniego z dostępnych złącz. DisplayPort oferuje obecnie najwyższą przepustowość na rynku (nie licząc nadchodzącego HDMI 2.1). Złącze zadebiutowało w 2008 roku, a najnowsza wersja 1.4 umożliwia przesyłanie obrazu w rozdzielczości 7680 x 4320 (8K) pikseli przy odświeżaniu 60 Hz lub 3840 x 2160 (4K) przy odświeżaniu 240 Hz.

Nieco bardziej powszechna odsłona 1.3 oferuje 8K przy odświeżaniu 30 Hz lub 4K przy 120 Hz, co również jest wartością bardzo zadowalającą i przekraczającą możliwości HDMI 2.0.

DisplayPort umożliwia przesyłanie obrazu i wielokanałowego dźwięku. Złącze jest też dostępne w odmianie mini DisplayPort, które jest kompatybilne ze złączem Thunderbolt 2. Co ciekawe, DisplayPort jest standardem zarezerwowanym dla komputerów i nie znajdziemy go w konsolach czy telewizorach.

DisplayPort

Podsumowanie

Jak zatem widać, wybór wśród złącz jest całkiem spory. VGA powinniśmy używać wyłącznie w przypadku starego sprzętu, a w każdym innym przypadku decydować się na złącza przesyłające sygnał cyfrowy.

Osoby korzystające ze standardowych monitorów Full HD mogą się ograniczyć do HDMI lub DVI. Jeżeli jednak dysponujemy wyświetlaczem o wyższej rozdzielczości lub wysokim odświeżaniu obrazu, najlepiej podłączać się przez DisplayPort.

Sytuacja zmieni się nieco, gdy na rynku pojawią się pierwsze urządzenia z obsługą HDMI 2.1. Wtedy to właśnie to złącze będzie najbardziej optymalnym wyborem.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.