Instalki.pl » Demonstracje » Multimedia » Jak odtwarzać filmy na telewizorze za pomocą Google Chromecast?
Wtorek, 04 Lipiec 2017 13:36, Wpisany przez Wojtek Onyśków
chromecast
Uruchamiamy lokalne materiały wideo na telewizorze.

Google Chromecast to ciekawy gadżet, który po podłączeniu do telewizora pozwala w szybki sposób strumieniować obraz z aplikacji mobilnych lub np. przeglądarki Google Chrome.

Dzięki temu urządzeniu możemy sprawnie włączyć np. film na YouTube na naszym telewizorze, a na komputerze zająć się czymś innym. Co jednak, gdy zechcemy przesłać na telewizor film znajdujący się na dysku twardym naszego komputera?

W takim przypadku należy posłużyć się jedną z kilku dostępnych aplikacji. Dwie z nich wymieniamy poniżej i pokrótce wyjaśniamy, jak uruchomić w nich strumieniowanie.

Videostream

Najprostszą aplikacją, która umożliwia odtwarzanie lokalnych plików na Chromecaście, jest Videostream. Program jest dostępny w formie wtyczki dla przeglądarki Google Chrome.

Po zainstalowaniu wystarczy włączyć ją z poziomu przeglądarki i wskazać materiał wideo, który chcemy odtworzyć. Ostatnim krokiem jest wybór urządzenia do odtwarzania – w tym przypadku będzie to Chromecast.

Dużą zaletą Videostream jest mnogość obsługiwanych formatów. Program radzi sobie z MKV, AVI, MP4 czy chociażby z MP3. Istnieje także możliwość dodania napisów do filmu. Oprócz tego dostępna jest aplikacja na Androida i iOS, która posłuży jako wygodny pilot do telewizora.

videostreamVideostream

Plex Media Server

Nieco bardziej skomplikowaną aplikacją jest Plex. Proponujemy ją osobom, które oprócz szybkiego przesyłania wideo na telewizor chcą także stworzyć bibliotekę plików dostępną z dowolnego urządzenia w sieci.

Za pomocą aplikacji Plex można bowiem stworzyć serwer multimediów. Po jego skonfigurowaniu dodane do niego pliki będą dostępne z dowolnego urządzenia, na którym zainstalujemy aplikację Plex. Narzędzie obsługuje oczywiście Google Chromecast, dlatego znalazło się w tym poradniku.

Aby przesłać wybrane wideo na telewizor, wystarczy zalogować się do webowej aplikacji Plex w Google Chrome (Plex Web App). Po wybraniu interesującego nas materiału z biblioteki można go uruchomić na Google Chromecast.

Metoda ta wymaga nieco więcej konfiguracji niż Videostream, ale daje też większe możliwości – z wygodną integracją serwera multimediów na czele.

plex chromecastPlex

Airflow

Alternatywę stanowi również Airflow. Aplikacja świetnie radzi sobie z przesyłaniem wideo na Chromecasta i może być odpowiednią propozycją, gdy inne rozwiązania zawiodą.

Obsługa programu jest niezwykle prosta. Airflow oferuje przyjemny dla oka interfejs. Z poziomu odtwarzacza możemy podejrzeć dowolny kadr wideo jeszcze przed przeskoczeniem do danego fragmentu, przez co wyszukiwanie interesującej nas sceny jest prostsze.

Jest też pełne wsparcie dla dźwięku przestrzennego 5.1 oraz napisów. Użytkownik może zmienić ich kolor, wielkość czy też opóźnienie.

Narzędzie oferuje również możliwość tworzenia własnych playlist, dzięki czemu odtwarzanie kilku odcinków serialu pod rząd nie stanowi żadnego problemu. Program automatycznie ładuje wszystkie pliki wideo z folderu. Zapamiętuje też miejsce, w którym skończyliśmy odtwarzanie.

Aplikacja jest dostępna zarówno na Windowsa, jak i na Maca. Darmowa wersja umożliwia odtwarzanie wideo przez 20 minut. Dla dłuższych materiałów należy zakupić licencję.

airflowAirflow

W ten sposób szybko i wygodnie odtworzymy lokalny materiał wideo na telewizorze z podpiętym Google Chromecast.