Instalki.pl » Demonstracje » Multimedia » Jak dbać o baterię w laptopie? Fakty i mity dotyczące żywotności akumulatora
Piątek, 19 Maj 2017 15:30, Wpisany przez Wojtek Onyśków
bateria
Rozprawiamy się z tematem spadku wydajności baterii w notebookach.

Posiadacze notebooków z pewnością zauważyli, że wraz z czasem wydajność zastosowanych w ich urządzeniach baterii znacząco spada. Dlaczego tak się dzieje? Winna jest głównie niedoskonałość technologii.

W sieci znaleźć można jednak wiele teorii, dlaczego tak się dzieje i porad, jak temu przeciwdziałać. Nie wszystkie zawarte na forach internetowych informacje są jednak prawdziwe. W poniższym artykule rozprawiamy się z mitami na ten temat, przytaczając również fakty.

Dlaczego w ogóle baterie tracą swoje właściwości? Ich trwałość zależy od zastosowanych do produkcji materiałów. Popularne baterie litowo-jonowe magazynują energię dzięki ruchom jonów pomiędzy elektrodami. Teoretycznie proces ten powinien działać zawsze tak samo, jednak z czasem zmniejsza się jego efektywność.

Szacuje się, że żywotność akumulatora w laptopie wynosi około 500 cykli ładowania, choć spadek wydajności można zauważyć już wcześniej. Bateria może zatem stracić swoje właściwości po 3 latach lub nawet wcześniej.

Fakty

Rozładowanie baterii
Faktem jest, że pełne rozładowanie akumulatora negatywnie wpływa na jego trwałość. Użytkownicy notebooków powinni zatem unikać sytuacji, w których ich urządzenie wyłącza się z powodu braku energii. Może to bowiem prowadzić do zmniejszenia efektywności ogniwa.

Nowsze systemy operacyjne automatycznie dbają, by bateria nie rozładowała się do zera i stosunkowo wcześniej wyłączają urządzenie. Dokładne zachowanie tego mechanizmu można dostosować w opcjach zasilania.

Podobnie sprawa wygląda z urządzeniami, których nie używamy. Warto zadbać, by bateria była naładowana przynajmniej do połowy i regularnie kontrolować naładowanie, by nie dopuścić do sytuacji pełnego rozładowania.

Naładowanie do pełna
Powinno się również unikać naładowania akumulatora do pełna i trzymanie ogniwa w tym stanie w wysokiej temperaturze. Może to bowiem spowodować szybką utratę wydajności baterii.

Laptopy zazwyczaj nagrzewają się podczas pracy, dlatego warto ustawić wyłączanie ładowania przy stanie 70-80%. Wielu producentów automatycznie implementuje taką funkcję.

Przegrzewanie laptopa
Faktem jest również negatywny wpływ wysokiej temperatury na baterię. Przegrzewanie laptopa nie jest zatem zbyt komfortowym rozwiązaniem dla ogniwa. Optymalna temperatura pracy akumulatora to około 20 stopni Celsjusza.

acer notebookWarto dbać o wolną przestrzeń wokół otworów wentylacyjnych notebooka

Jak uniknąć przegrzania? Nie należy zostawiać urządzenia na słońcu lub np. w nagrzanym samochodzie. W przypadku zbyt mocnego nagrzania warto na chwilę wyłączyć komputer i odczekać, aż się ochłodzi.

Należy też poprawić wentylację, upewniając się, by wszystkie otwory wentylacyjne były odsłonięte. Należy też systematycznie czyścić system chłodzenia, usuwając kurz.

Oszczędzanie energii
Najprostszym sposobem na wydłużenie życia baterii jest po prostu oszczędzanie energii. Im mniej cykli ładowania, tym lepsza kondycji ogniwa.

Nie zawsze oczywiście praca na zasilaniu z gniazdka jest możliwa, dlatego też warto korzystać z trybów oszczędzania energii. W ten sposób wydłużymy czas pracy i zmniejszymy częstotliwość ładowania baterii.

hp omen 17Zużycie energii można zmniejszyć, wyłączając podświetlenie klawiszy

Jak zredukować zużycie energii? Warto zmniejszyć jasność ekranu, wyłączyć niepotrzebne programy czy też moduł Bluetooth, jeżeli nie jest nam potrzebny.

Dalsza część artykułu znajduje się na kolejnej stronie.

«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)