Jaką matrycę w notebooku wybrać?

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Jaką matrycę w notebooku wybrać?
Podczas zakupu notebooka ważną kwestią jest nie tylko dobranie odpowiednich podzespołów, ale także wybór odpowiedniej matrycy ekranu. Inne potrzeby mają bowiem graficy, inne programiści, a jeszcze inne gracze stawiający na intensywną rozgrywkę.

Poniżej wymieniamy i opisujemy kilka najpopularniejszych rodzajów matryc, które są stosowane we współczesnych notebookach. Radzimy też, dla kogo dana matryca jest przeznaczona.

Matryca TN

{reklama-artykul}TN to najczęściej spotykane matryce LCD, głównie ze względu na fakt, że są stosunkowo tanie w produkcji. Panele te charakteryzują się przede wszystkim krótkim czasem reakcji i możliwością osiągnięcia większej częstotliwości odświeżania w bardziej zaawansowanych modelach. Dzięki temu nie występuje w nich tzw. efekt smużenia.

Niestety ze względu na sposób ułożenia ciekłych kryształów matryce TN charakteryzują się stosunkowo wąskimi kątami widzenia. Pełnię obrazu najczęściej można podziwiać, siedząc centralnie przed ekranem. Obraz oglądany z boku lub góry może być mocno zniekształcony, choć to oczywiście zależy od konkretnego modelu.

Technologia TN nie radzi sobie także z odwzorowaniem i nasyceniem barw, w tym przede wszystkim czerni. Niezadowalający może być również kontrast.

Matryce TN są zatem przeznaczone przede wszystkim dla graczy, którym zależy na szybkim czasie reakcji w dynamicznych grach (np. sieciowych strzelankach). Ze względu na niską cenę ekran tego typu może być także dobrym wyborem do pracy biurowej.

dell inspironDell Inspiron 15 7567 z matrycą TN

Matryca IPS

Matryca IPS jest niejako efektem prac nad usprawnieniem technologii TN. W tym przypadku molekuły ciekłego kryształu leżą równolegle do siebie i powierzchni ekranu . Dzięki temu oferują znacznie szersze kąty widzenia, co sprawia, że tego typu matryca nadaje się np. do oglądania filmów.

IPS docenią także graficy, ze względu na znacznie lepsze odwzorowanie kolorów, ich nasycenie oraz kontrast. W przypadku matrycy IPS możliwe jest pełne pokrycie palety barw sRGB, choć dokładna jakość obrazu zależna jest oczywiście od modelu i przedziału cenowego.

Ze względu na swoją specyfikację panele IPS mają jednak większy czas reakcji, co w przypadku energicznych gier czy intensywnych filmów może prowadzić do efektu smużenia. Na rynku dostępne są jednak panele S-IPS (Super IPS) o poprawionym parametrze czasu reakcji.

Notebooki z matrycami IPS są przeznaczone przede wszystkim dla grafików i graczy, którzy stawiają na jakość obrazu, a nie szybkość reakcji. Docenią je także osoby, które nie przepadają za wąskimi kątami widzenia.

acer aspire v15 nitroAcer Aspire V15 Nitro z matrycą IPS

Matryca OLED

Jedna z nowszych i najdroższych technologii, która w notebookach nie jest jeszcze zbyt mocno popularna. W porównaniu do innych rodzajów matryc OLED nie wymaga dodatkowego podświetlenia pikseli. Każdy piksel aktywuje się w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba.

Dzięki temu matryce OLED charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz niewielką grubością. Ta ostatnia pozwala tworzyć niezwykle cienkie notebooki.

Panele OLED biją konkurencję na głowę także pod względem jakości obrazu. Dominuje przede wszystkim znakomite odwzorowanie kolorów oraz prawdziwa czerń (piksele prezentujące czerń nie są po prostu podświetlane). Matryce charakteryzują się również wysokim kontrastem i głębią kolorów.

Technologia OLED przypadnie do gustu przede wszystkim grafikom, którym zależy na wysokiej jakości obrazie i znakomitym odwzorowaniu kolorów.

lenovo-thinkpad-x1-yogaLenovo ThinkPad X1 Yoga z matrycą OLED

Matryca IGZO

Wśród notebooków można także znaleźć ekrany z matrycą IGZO, choć nie jest ona szczególnie popularna. Kryształy w tym przypadku są znacznie mniejsze, przez co można „upakować” ich więcej na mniejszej powierzchni, zwiększając rozdzielczość.

Matryce tego typu charakteryzują się wysoką szczegółowością i dobrym odwzorowaniem kolorów. Przy okazji wykazują znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię i świetnie nadają się na ekrany dotykowe.

Panele IGZO są przeznaczone przede wszystkim dla grafików, podobnie jak OLED-y. Zadowolą także fanów wysokiej rozdzielczości i nasyconych barw.

dell precision 7510Dell Precision 7510 z matrycą IGZO

Matryca matowa i błyszcząca

Ważną kwestią podczas wyboru ekranu jest także rodzaj powłoki ekranu. Obecnie wyróżniamy powłokę matową oraz błyszczącą. Użytkowanie błyszczącego ekranu może być mało komfortowe, szczególnie jeżeli będzie on wystawiony na działanie światła.

Błyszcząca matryca odbija bowiem światło, tworząc tzw. efekt lustra, który sprowadza się do tego, że zamiast zawartości ekranu, widzimy siebie i pomieszczenie.

Coraz popularniejsze są matryce matowe, które skutecznie rozpraszają światło. Dzięki temu nawet w mocnym słońcu obraz jest dobrze widoczny. Warto zdecydować się na taki ekran, szczególnie jeżeli zamierzamy pracować/grać na notebooku na zewnątrz lub blisko okna.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.