Instalki.pl » Demonstracje » Mobile » Jak drukować z telefonu z Androidem? Poradnik krok po kroku
Piątek, 24 Marzec 2023 13:59, Wpisany przez Anna Borzęcka
android-drukowanie
To bardzo proste.

Posiadasz na smartfonie z Androidem plik, który chciałbyś wydrukować? Wcale nie musisz przenosić tego pliku na komputer, z którym połączona jest drukarka. Plik ten możesz też bowiem wydrukować bezpośrednio ze swojego telefonu. Dzięki niniejszemu poradnikowi dowiesz się, jak to zrobić.

Parowanie drukarki ze smartfonem z Androidem


Oczywiście, aby wydrukować coś ze smartfonu z Androidem, musisz mieć dostęp do drukarki bezprzewodowej. Twój smartfon będziesz mógł z nią sparować, jeśli obsługuje on system Android 8.0 lub nowszy, zawierający wbudowane wsparcie dla drukarek firm takich jak HP, Epson, Brother, Samsung, Xerox, Canon czy Lexmark i wielu innych.

Aby sparować drukarkę ze smartfonem, wykonaj poniższe kroki.

1. Włącz swoją drukarkę i upewnij się, że posiada dostęp do Wi-Fi.

2. Przejdź do ustawień systemu Android na smartfonie.

3. W wyszukiwarce ustawień wpisz frazę „drukowanie” i kliknij w wynik wyszukiwania powiązany z działem „Połączenia”.

drukowanie-android-1

4. Dotknij ekranu w miejscu pozycji „Drukowanie”.

5. Dotknij ekranu w miejscu pozycji „Domyślna usługa drukowania”. Jeśli ujrzysz tam swoją drukarkę, dotknij ekranu w miejscu wyświetlania jej nazwy, by sparować ją ze smartfonem.

drukowanie-android-2

5. Jeśli Twoja drukarka nie jest wykrywana przez smartfon, dotknij ikony trzech kropek w prawym górnym roku ekranu, a następnie banneru z napisem „Dodaj drukarkę”. W otworzonym oknie włącz funkcję Drukowanie Wi-Fi Direct, udziel wymaganej zgody, a następnie skorzystaj z opcji „Znajdź drukarki Wi-Fi Direct”.

drukowanie-android-3

6. Jeśli smartfon wciąż „nie widzi” drukarki, wróć do ogólnych ustawień Drukowania i zamiast przechodzić do domyślnej usługi drukowania skorzystaj z opcji „Pobierz dodatek plugin”, która przekieruje Cię do sklepu Google Play.

drukowanie-android-4

7. Spośród wyświetlonych aplikacji wybierz i pobierz tą, która będzie kompatybilna z Twoją drukarką. Na przykład, ja posiadam drukarkę firmy Epson, więc pobrałam aplikację Epson Print Enabler.

8. Wróć do ustawień drukowania i zamiast przechodzić do domyślnej usługi drukowania wybierz pobraną wcześniej aplikację – w moim przypadku Epson Print Enabler.

9. Jeśli pobrałeś odpowiednią aplikację, na ekranie powinieneś zobaczyć nazwę i IP swojej drukarki. Automatycznie sparowała się ona z Twoim urządzeniem.

Drukowanie plików ze smartfonu z Androidem


Jeśli już sparowałeś swój smartfon z drukarką, samo drukowanie jest procesem bardzo prostym. Wystarczy, że otworzysz plik, który chcesz otworzyć – czy to zdjęcie, czy to dokument – a następnie skorzystasz z funkcji drukowania. Lokalizacja funkcji drukowania może być oczywiście różna w różnych aplikacjach. Na przykład, w aplikacji Microsoft Office znajdziesz ją po dotknięciu ikony „Więcej”. Funkcję drukowania znajdziesz też często po kliknięciu w ikonę udostępniania .W menu udostępniania drukowanie może być ukryte za dodatkową ikoną „Więcej” (przesuniesz ją z menu „Więcej” do głównej części menu udostępniania, dodając ją do ulubionych).

drukowanie-android-5

Tuż przed wydrukowaniem pliku system Android pozwala na zmianę ustawień drukowania. Możesz ustalić liczbę kopii, jaka ma być wydrukowana, rozmiar papieru, na którym plik będzie wydrukowany, zdecydować, czy plik ma zostać wydrukowany w kolorze, czy też w czerni i bieli, wybrać orientację drukowania lub włączyć drukowanie dwustronne.

drukowanie-android-6

To jak? Zamierzasz od teraz drukować pliki ze smartfonu z Androidem? W pewnych sytuacjach pozwoli Ci to na zaoszczędzenie odrobiny czasu.

Źródło: oprac. własne, fot. tyt. Canva