Instalki.pl » Demonstracje » Mobile » Najlepsze aplikacje dla kierowców samochodów elektrycznych
Czwartek, 25 Sierpień 2022 06:37, Wpisany przez Maksym Słomski
aplikacje dla kierowcow aut elektrycznych
Zestawienie.

Czy samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji? Nie wiem. Być może. Czas pokaże. Fakty są takie, że elektryków przybywa na drogach na całym świecie i są to pojazdy idealne do pewnych zastosowań i dla określonego grona użytkowników. Auta elektryczne spisują się znakomicie w mieście, gdzie ich zasięg jest zdecydowanie największy. Prędkości autostradowe wciąż są ich piętą achillesową, podobnie jak czas ładowania. Samochody elektryczne najchętniej kupują osoby mieszkające w domach i nic dziwnego - nikt nie chce ładować elektryka z gniazdka w bloku, łącząc się z nim przez długi na kilkadziesiąt metrów przedłużacz. Tak czy inaczej jedno jest pewne: Polacy też nimi jeżdżą.

Czytaj również: Realny zasięg elektryków na autostradzie. Porównano 36 samochodów

Poniżej znajdziecie zestawienie kilku aplikacji, które mogą okazać się przydatne dla właścicieli elektryków. Jestem przekonany co do tego, że wśród czytelników serwisu Instalki.pl znajduje się cała masa miłośników nowych technologii, użytkujących na co dzień auta elektryczne. Jeżeli korzystacie na co dzień z innych, dajcie znać w komentarzach.

1. Mapy Google


mapy google
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Tak, tak, moi Drodzy. Mapy Google wyświetlają w Polsce informaje na temat stacji ładowania - i to całkiem szczegółowe. Sprawdzicie w nich typ złącza, moc ładowania, a na niektórych stacjach zweryfikujecie nawet to, czy ładowarka jest wolna. Tę apkę w smartfonie ma niemal każdy, więc zakładam, że nikt nie musi jej dodatkowo instalować.


2. PlugShare


plugshare
Źródło: Google Play

PlugShare jest aplikacją stanowiącą doskonałe uzupełnienie dla Map Google w kwestii sprawdzania lokalizacji ładowarek. Jak wyszukać ładowarki dla samochodów elektrycznych? Wejdź w aplikację, otwórz mapę i... tyle. Po określeniu marki i modelu swojego pojazdu mapa wyświetli wyłącznie kompatybilne punkty ładowania. W przypadku niektórych punktów ładowania narzędzie prezentuje informację o zajętości. W niektórych krajach PlugShare pokazuje nawet ceny użytkowania danej ładowarki.


3. Nextcharge


nextcharge
Źródło: Google Play

Jeśli z jakiegoś powodu do gustu nie przypadnie Ci aplikacja PlugShare, możesz skorzystać z mniej popularnej, ale wysoko ocenianej alternatywy. Nextcharge to nie tylko mapa punktów ładowania, ale również informacje w postaci zdjęć i ocen na ich temat. Oczywiście apka prezentuje informacje o mocy ładowania oraz dostępności ładowarek. Dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z apki w trybie mapy lub listy, prezentującej najbliższe stacje ładowania.


4. Orlen Charge


orlen
Źródło: Google Play

Wiedzieliście, że Orlen ma swoją własną aplikację dla użytkowników samochodów elektrycznych? Darmowa aplikacja pozwala uzyskać szybki wgląd w to, na jakich stacjach Orlen można naładować elektryka. Orlen Charge pozwala monitorować bieżące ładowanie, przeglądać historię ładowania i wyszukiwać stacje ładowania w pobliżu określonej lokalizacji. Nie brakuje w niej informacji o parametrach stacji, dostępności złącz i cenach. To naprawdę niezłe narzędzie.


5. GreenWay Polska


greenway
Źródło: Google Play

GreenWay Polska to największa publiczna sieć ładowania pojazdów elektrycznych w naszej części Europy. Złośliwi podkreślają przy okazji, że przy okazji także i najdroższa. Aplikacja GreenWay Polska wymagana jest do korzystania z ładowarek GreenWaya, które wielu użytkowników elektryków traktuje jako opcję awaryjną. Każdy taką powinien mieć. Narzędzie w czasie rzeczywistym prezentuje dostępność ładowarek, pozwala wyznaczyć do nich drogę i informuje o parametrach ładowania w danym miejscu. W apce znajdziesz historię sesji ładowania, faktury i inne informacje o rozliczeniach.


6. eMap od Taurona


tauron
Źródło: Google Play

Nie zapominaj, że swoje stacje ładowania w Polsce ma także Tauron. Firma oferuje ponad 100 takich stacji w 50 polskich miastach. Stacje ładowania AC od 22 kW do 44 kW, stacje ładowania DC od 50 kW do 100 kW i energia pochodząca rzekomo w 100 procentach z OZE. A aplikacja? Umożliwia korzystanie z tych ładowarek po założeniu profilu prywatnego lub firmowego.


7. Ionity


ionity

Zestawienie wieńczy aplikacja Ionity, największej w Europie sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Osoby korzystające z Plug & Charge na Ionity nie muszą jej instalować - kompatybilnych modeli samochodów jest jednak zaledwie kilka. Większość osób pragnących ładować swoje auta na stacji Ionity narzędzie musi pobrać. Dzięki niemu dokonuje się płatności, wyznacza najszybszą trasę do wskazanej ładowarki i otrzymuje powiadomienia push po doładowaniu auta do zdefiniowanego poziomu. Opcji jest znacznie więcej - warto je sprawdzić.


Źródło: mat. własny