Instalki.pl » Demonstracje » Mobile » Jak zablokować i wykasować dane ze zgubionego smartfona z Androidem?
Poniedziałek, 11 Luty 2019 07:30, Wpisany przez BS
findphone
Pokazujemy jak zabezpieczyć się przy zgubieniu smartfona.

Raczej nikogo z nas nie cieszy perspektywa zgubienia smartfona. Jednak niejednej osobie się to zdarzyło. Jest to szczególnie nieprzyjemna sytuacja, jeżeli nie jesteśmy fanami blokowania naszego urządzenia żadnego rodzaju hasłami. Każdy kto znajdzie nasz telefon, może wtedy bez problemu zobaczyć rozmowy, zdjęcia czy historię przeglądania - a tego raczej wolelibyśmy uniknąć. Dzięki Google jest na to prosty sposób.

Jak zablokować, albo wykasować dane ze zgubionego smartfona?


Przede wszystkim - musimy mieć dostęp do konta Google, na którym logowaliśmy się na swoje urządzenie. Jeżeli mamy spełniony ten warunek, to kolejne kroki są już tylko formalnością.

1. Na początku będziemy potrzebowali dostępu do przeglądarki internetowej - możemy wykorzystać do tego zarówno komputer, jak i urządzenie mobilne.

2. Następnym krokiem będzie zalogowanie się do konta Google (tutaj) i wejście na tę stronę.

3. W tym momencie pokaże nam się lista urządzeń, na których zalogowani jesteśmy na koncie Google. Wybieramy interesujące nas urządzenie.

findphone1
4. Potem pokaże się nam lista opcji. Z poziomu tego panelu możemy wykonać kilka czynności:

Zadzwoń lub zlokalizuj telefon - funkcja ta włącza dzwonek z maksymalną głośnością, niezależnie od ustawień dźwięku naszego urządzenia. Do aktywacji wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk. 

Zablokuj telefon - to jest jedno z interesujących nas rozwiązań. Możemy stąd ustawić hasło, które będzie wymagane do odblokowania naszego urządzenia. Zastąpi one wykorzystywane do tej pory zabezpieczenia. Dodatkowo możemy wyświetlić na ekranie własną notatkę do znalazcy (np. z prośbą o kontakt) i kontaktowy numer telefonu, pod który powinien on zadzwonić. Po ustawieniu hasła i (opcjonalnie) napisaniu informacji, wystarczy kliknąć Zablokuj.

findphone 2

Spróbuj zadzwonić na swój telefon - to jest jedynie podpowiedź. Dowiemy się dzięki niej, że swój numer możemy znaleźć w Kontaktach Google, a zadzwonić możemy wykorzystując Hangouts.

Wyloguj się z telefonu - dzięki tej funkcji jednym kliknięciem będziemy mogli odebrać dostęp do swojego konta Google, jednocześnie cały czas mając możliwość korzystania z pozostałych rozwiązań dostępnych na tej stronie.

Skontaktuj się z operatorem sieci komórkowej - jest to kolejna informacja. Tym razem gigant z Mountain View instruuje, że po kontakcie z operatorem sieci komórkowej możemy na przykład wyłączyć kartę SIM, co pomoże w zabezpieczeniu naszej prywatności.

Rozważ wykasowanie danych z urządzenia - to kolejna z funkcji, na których nam zależy. Ta opcja pozwoli nam zresetować urządzenie. Po wejściu w tryb online (połączeniu z internetem) smartfon zostanie przywrócony do ustawień fabrycznych. Wszelkie aplikacje, zdjęcia, kontakty i inne dane na nim zapisane zostaną utracone (o ile nie zrobiliśmy wcześniej kopii zapasowej w chmurze). Jednocześnie utracimy możliwość korzystania ze wszystkich wymienionych wcześniej funkcji Google. Ponadto umożliwimy potencjalnemu złodziejowi korzystanie, a nawet sprzedaż skradzionego telefonu.

findphone 3

5. Po wykonaniu interesujących nas czynności możemy zamknąć stronę i ewentualnie wylogować się z konta Google (szczególnie ważne, jeżeli korzystaliśmy z publicznego komputera). Dzięki temu będziemy mogli przestać martwić się o nasze dane, nawet jeśli nie uda nam się odzyskać telefonu. 

Pamiętajcie, że kasowanie danych ma kilka wad. Przede wszystkim utracimy dostęp do pozostałych funkcji, takich jak możliwość uruchomienia dzwonka i znalezienia telefonu po dźwięku. Dodatkowo osoba, która przywłaszczyła sobie nasze urządzenie, będzie mogła bez problemu z niego korzystać, albo sprzedać je komuś innemu - przy zablokowaniu chroni przed tym funkcja FRP (Factory Reset Protection), dzięki której nawet twardy reset nie odblokuje telefonu bez logowania do konta Google. 

Dlatego przed podjęciem decyzji o wyczyszczeniu zagubionego telefonu porządnie się zastanówcie i skorzystajcie z pozostałych funkcji - przede wszystkim z możliwości zablokowania i podania uczciwemu znalazcy telefonu kontaktowego.