Instalki.pl » Demonstracje » Mobile » Jak poprawić zasięg w swoim telefonie?
Piątek, 18 Sierpień 2017 15:51, Wpisany przez Wojtek Onyśków
smartfon poradnikKilka przydatnych wskazówek.

Ikonka w smartfonie wskazuje zasięg 4G lub 3G, a internet stoi w miejscu? Praktycznie każdy z nas zna miejsca, w których zasięg sieci pozostawia wiele do życzenia. Czy jednak jest coś, co możemy zrobić, by samodzielnie poprawić sygnał sieci w telefonie? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych porad.

Nim jednak do tego przejdziemy, warto zastanowić się, skąd w ogóle biorą się problemy z zasięgiem. Przyczyn słabego sygnału może być wiele. Począwszy od ukształtowania terenu, poprzez warunki atmosferyczne, a na przeszkodach pomiędzy nadajnikiem i telefonem kończąc. Znaczenie może też mieć to, z jakich materiałów zbudowany jest budynek.

Istotna jest również liczba użytkowników, którzy jednocześnie korzystają z tego samego nadajnika. Właśnie dlatego na imprezach masowych mogą występować kłopoty z zasięgiem i transferem danych.

Odbierz darmowy starter T-Mobile
20 GB internetu do wykorzystania w kraju!

Problemem jest także tzw. zjawisko „cell breathing”. W uproszczeniu polega ono na tym, że im więcej użytkowników dana stacja bazowa musi obsłużyć, tym bardziej zmniejsza się jej zasięg.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym poprawimy zasięg sieci. Niestety czasem wymaga to kompromisu – brak zasięgu w ogóle lub zasięg, ale z powolnym internetem.

Ręczny wybór pracy sieci komórkowych

W większości przypadków ustawienia automatyczne w smartfonach w zupełności wystarczają. Niekiedy jednak mogą nam utrudniać życie. W przypadku telefonów z Androidem możemy w prosty sposób wybrać, z jakiego rodzaju połączenia chcemy korzystać.

W zakładce Preferowany tryb sieci możliwe jest przełączenie się z trybu LTE na 3G lub nawet 2G. Taki zabieg powinien nieco poprawić siłę dostępnego sygnału, choć wiąże się to oczywiście z wolniejszym dostępem do internetu.

Dlaczego tak się dzieje? Sygnał ze stacji bazowej w trybie GSM (np. 900 MHz) ma znacznie większy zasięg, niż sygnał 3G i LTE. Dzięki temu uzyskamy możliwość dzwonienia i wysyłania SMS-ów, jednak kosztem szybkiego internetu mobilnego.

Zmiany trybu sieci można dokonać bezpośrednio z poziomu ustawień telefonu.

Screenshot 20170818-154859Wybór preferowanego trybu sieci

Ręczny wybór operatora

Obecnie operatorzy coraz częściej mają podpisane wzajemne umowy o roamingu krajowym, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z nadajników kilku sieci. Usługa ta jest dostępna m.in. w sieci Play. Klienci tego operatora mogą korzystać z nadajników innych firm.

Karta SIM zazwyczaj preferuje nadajniki macierzystego operatora, nawet jeżeli znacznie bliżej dostępny jest nadajnik innego dostawcy z lepszymi parametrami. W takim przypadku warto manualnie zmienić operatora i skorzystać z mocniejszego zasięgu.

Zmiany tej również można dokonać w opcjach telefonu, przechodząc do zakładki Dostępne sieci.

Screenshot 20170818-155044Ręczny wybór operatora

Dodatkowa antena

Jeszcze do niedawna praktycznie każdy telefon posiadał wyjście na dodatkową antenę. W dobie smartfonów nie jest to tak oczywiste, ale poradę tę można zastosować do routerów z kartą SIM. Te z reguły posiadają odpowiednie złącze i kupno dodatkowej anteny, przytwierdzonej np. do okna lub na zewnątrz budynku, może znacząco usprawnić zasięg. Warto jednak pamiętać, aby antena była dobrej jakości, a długość kabla jak najmniejsza.

Uwaga na repeatery sygnału

Choć w internecie bez problemu można zakupić repeater sygnału, który wzmacnia sygnał GSM w naszym domu, nie należy tego robić. Wzmacniacze sygnału co prawda są w Polsce legalne, ale montować mogą je wyłącznie firmy posiadające odpowiednie koncesje (np. operatorzy). Samodzielny montaż może skutkować nałożeniem grzywny nawet w wysokości 1000 złotych, a w przypadku uporczywego stosowania grozi kara więzienia do dwóch lat.

Źródło: ZTE