Instalki.pl » Demonstracje » Mobile » Jak korzystać z Android Pay w Polsce?
Czwartek, 17 Listopad 2016 16:37, Wpisany przez Wojtek Onyśków
android pay polska
Mobilny system płatności w pigułce.

System płatności mobilnych Android Pay jest już dostępny na terenie Polski. To wygodny sposób na płacenie za pomocą telefonu, bez konieczności posiadania przy sobie portfela. Na czym to w ogóle polega i jak rozpocząć korzystanie? Wyjaśniamy!

Wymagania

Na początek wymagania, jakie należy spełnić, aby móc korzystać z Android Pay. Podstawowym krokiem jest posiadanie smartfona z systemem Android, który jest wyposażony w moduł NFC. Bez tego ostatniego realizacja płatności zbliżeniowych nie będzie możliwa.

Obecnie w Polsce z Android Pay są kompatybilne karty płatnicze Visa i Mastercard wydane przez następujące banki: Alior Bank, Bank Zachodni WBK oraz T-Mobile Usługi Bankowe. W najbliższym czasie dołączy również mBank.

Jak rozpocząć korzystanie?

Aby zacząć korzystać z Android Pay, wystarczy pobrać odpowiednią aplikację. Następnie należy ją skonfigurować, wprowadzając dane posiadanej karty płatniczej. Warto dodać, że kart możemy przypisać do aplikacji więcej, dzięki czemu będziemy posiadać do nich dostęp z poziomu telefonu.

android pay Google domyślnie poda nam numery kart, z których korzystaliśmy podczas dokonywania płatności w Google Play. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dodać inne. Po wpisaniu wszystkich danych konieczna będzie weryfikacja za pomocą SMS-a z banku.

Gdzie i jak można płacić?

Płatności Android Pay są kompatybilne ze wszystkimi terminalami płatniczymi wyposażonymi w płatności zbliżeniowe. Są one zazwyczaj oznaczone następującym symbolem:

platnosci zblizeniowe


Płatność odbywa się dokładnie tak, jak w przypadku korzystania ze zwykłej karty zbliżeniowej. Po wyświetleniu kwoty na terminalu wystarczy odblokować smartfon, a następnie zbliżyć go do terminala. Nie trzeba uruchamiać aplikacji Android Pay, a w przypadku drobnych płatności nie trzeba nawet odblokowywać telefonu.

W przypadku transakcji do 50 złotych nie jest wymagane podanie numeru PIN, podobnie jak przy płatności kartą zbliżeniową. Powyżej tej kwoty zostaniemy poproszeni o wprowadzenie numeru PIN za pomocą terminala.

android pay
Płatność przebiega podobnie, jak w przypadku karty zbliżeniowej

Czy to bezpieczne?

System płatności Android Pay został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Aplikacja nie przechowuje faktycznego numeru karty płatniczej. Zamiast tego tworzy specjalny wirtualny numer.

Warto zadbać, by smartfon posiadał blokadę ekranu za pomocą numeru PIN, symbolu lub czytnika linii papilarnych. Należy również zwrócić uwagę na czas, po jakim ekran automatycznie jest blokowany. Kwestie te pozwolą uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w przypadku, gdy telefon dostanie się w niepowołane ręce.