Internetowa mapa schronów. Sprawdź schrony w okolicy online

Maksym SłomskiSkomentuj
Internetowa mapa schronów. Sprawdź schrony w okolicy online

Jeszcze w kwietniu minionego roku w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się konferencja, podczas której prezentowano wyniki ogólnopolskiej inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności. W skrócie: sytuacja nie wygląda najlepiej. Zinwentaryzowano 234 735 obiektów budowlanych, które sklasyfikowano jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Złe wieści polegają na tym, że wbrew optymistycznej wtedy narracji poprzedniej władzy, schronów jest jak na lekarstwo. Pokazuje to udostępniona internetowa mapa schronów, którą warto znać.

Internetowa mapa schronów

Wielu Polaków zastanawia się nad tym, jakie schrony znajdują się w ich okolicy. Poprzedni rząd podawał, że w budowlach ochronnych schronienie może znaleźć ponad 49 milionów osób. Rzut oka na aplikację SCHRONY, pozwalającą sprawdzić schrony w okolicy online, pokazuje raczej smutny stan gotowości kraju na ewentualne zagrożenie.

Aplikacja przygotowana przez Państwową Straż Pożarną umożliwia każdemu szybkie sprawdzenie tego, gdzie znaleźć schronienie przed ewentualnymi zagrożeniami. Nie chodzi tu wyłączenie o konflikt zbrojny, ale też niebezpieczne sytuacje wynikające z trudnych warunków pogodowych.

Wystarczy wpisać adres, w pobliżu którego chcecie zlokalizować budowle ochronne, określić promień poszukiwań od 0 do 2000 metrów i gotowe. Internetowa mapa schronów pokaże zinwentaryzowane punkty w okolicy.

Rodzaje budowli ochronnych w Polsce i na mapie

Na mapie, na której można sprawdzić schrony w okolicy online, widnieją trzy rodzaje schronień. Są nimi miejsca doraźnego schronienia, ukrycia oraz schrony. Jak zapewne się domyślacie najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają schrony. Miejscami doraźnego schronienia mogą być zaś nawet przejścia podziemne. Czym różnią się w klasyfikacji poszczególne obiekty?

  • MDS – Definicja tych obiektów została określona przez PSP jako „miejsca doraźnego schronienia (MDS)”, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.
  • ukrycie – jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
  • schron – jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.

Jeśli nie widzicie żadnych schronów w Waszej okolicy, to… nic dziwnego. W całym kraju jest zaledwie 9000 schronów, z czego wiele z nich jest przestarzałych. Według szczegółowych statystyk:

  • w schronach może się ukryć ponad 300 tys. osób ( około 2 tys. obiektów). 
  • miejsc ukrycia jest blisko 9 tys. dla ponad 1,1 mln osób
  • ponadto wytypowano 224 tys. miejsc doraźnego schronienia

Sami widzicie, jak się sprawy mają. W rękach obecnej koalicji rządzącej jest niełatwe zadanie poprawienia tej sytuacji. Internetowa mapa schronów to coś, co powinien znać każdy Polak – na wszelki wypadek.

Czy jesteście zadowoleni z liczby budowli ochronnych w Waszej okolicy?

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.