Instalki.pl » Demonstracje » Internet » Firefox: rozszerzenia zwiększające bezpieczeństwo
Czwartek, 04 Październik 2012 10:39, Wpisany przez Łukasz Nawrotek
FirefoxCo kilka tygodni dowiadujemy się o nowych lukach w zabezpieczeniach popularnych przeglądarek. Na szczęście producenci cyklicznie wydają stosowne aktualizacje. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa należy przede wszystkich zachować zdrowy rozsądek, a dodatkowo można skorzystać z rozszerzeń. W tym poradniku prezentujemy zestaw dodatków do Firefoksa, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika podczas surfowania po Sieci.

HTTPS Finder (Pobierz)

Proste rozszerzenie mające na celu wymuszenie szyfrowanej wersji protokołu HTTP. HTTPS Finder sprawdza czy dostępne jest szyfrowane połączenie. Jeśli tak, ładuje ponownie stronę korzystając z HTTPS. Możliwe jest tworzenie reguł dla konkretnych stron (HTTPS Finder za każdym razem zmienia wtedy HTTP na HTTPS bez sprawdzania), jak również definiowanie tzw. białej listy (rozszerzenie nie sprawdza czy szyfrowane połączenie jest dostępne na konkretnej witrynie). HTTPS Finder częściowo został przetłumaczony na język polski.

HTTPS Finder


NoScript (Pobierz)

Jedno z najbardziej cenionych rozszerzeń. NoScript blokuje skrypty JavaScript, aplety Java, IFRAME, animacje FLASH itp. Rozszerzenie chroni dodatkowo przez atakami typu XSS. Użytkownik może decydować z jakich domen mogą być ładowane skrypty JS i inne. Jak również NoScript pozwala oznaczyć konkretne witryny jako bezpieczne i wykonywać wszystkie elementy zawarte na tej stronie. Całość można dowolnie konfigurować.

Firefox NoScript


WOT (Pobierz)

Rozszerzenie informuje czy dana strona jest bezpieczna. Wyniki opracowywane są na podstawie opinii innych osób. WOT dostarcza informacji na temat czterech kategorii: zaufanie, wiarygodność operatora, prywatność i bezpieczeństwo dzieci. Kolorowe ikony wyświetlane obok paska adresowego oraz przy wynikach wyszukiwania Google w prosty sposób sygnalizują bezpieczeństwo witryny WWW. Sam również możesz oceniać strony.

WOT- bezpieczeństwo Firefox

 

Ghostery (Pobierz)

Ghostery zabezpiecza nas przed śledzeniem w sieci. Podczas przeglądania strony rozszerzenie informuje jakie elementy mogą zbierać informacje (posiada w swojej bazie 1000 pozycji). Większość skryptów to elementy reklamowe, więc nie wszystkich znalezionych rzeczy należy się obawiać. Ghostery pozwala decydować, które elementy mają być blokowane, a które nie.

Ghostery prywatność w Firefox


Flashblock (Pobierz)

Jak sama nazwa wskazuje, po instalacji zostaną zablokowane wszystkie animacje FLASH. Zamiast elementów FLASH na stronie wyświetla się przycisk umożliwiający odtworzenie konkretnej animacji. Dodatkowo Flashblock umożliwia szybkie kopiowanie adresu elementu typu FLASH. Możliwe jest definiowanie białych list.

Flashblock


Long URL Please (Pobierz)

Wiele osób stosuje tzw. krótkie linki, skracając adres za pomocą jakiejś usługi WWW. Problem w tym, że niektóre osoby podają takie odnośniki i sugerują, że prowadzą one do innych stron niż w rzeczywistości. Long URL Please zamienia na stronie skrócone adresy URL i pokazuje gdzie w rzeczywistości prowadzi odnośnik. Rozszerzenie obsługuje ponad 80 serwisów.

Long URL Please


Do Not Track Plus (Pobierz)

Sieci społecznościowe i skrypty reklamowe na bieżąco śledzą aktywność użytkownika w Internecie aby dopasować wyświetlane treści do jego preferencji. Rozszerzenie Do Not Track Plus skutecznie blokuje tego typu działania. Informuje ile i jakiego typu skrypty udało się zatrzymać. Obsługuje ponad 100 popularnych trackerów dzięki czemu jest w stanie skutecznie wykrywać próby śledzenia.

Do Not Track Plus