Instalki.pl » Demonstracje » Internet » Sztuczki i ukryte funkcje w przeglądarce Firefox
Czwartek, 06 Wrzesień 2012 20:36, Wpisany przez Łukasz Nawrotek
lock data Przeglądarka Firefox jest ulubioną przeglądarką mieszkańców naszego kraju, na pozostałych rynkach również radzi sobie bardzo dobrze. Czy da się ułatwić pracę i dostosować Firefoksa do własnych wymagań? Oczywiście, wystarczy skorzystać z rozszerzeń lub, tak jak w tym przypadku, prostych sztuczek.Przywracanie http na początku adresu

Twórcy Firefoksa jakiś czas temu zrezygnowali z wyświetlania http:// na pasku adresowym, jedynie połączenia szyfrowane zawierają przedrostek https://. Dodatkowo nazwy subdomen, przedrostek WWW, jak i nazwy katalogów są wyświetlane w jaśniejszym kolorze. Można przywrócić stary wygląd paska adresowego.

 

Pasek adresowy

 

Wpisz w pasek adresu about:config, zobaczysz ostrzeżenie, kliknij Zachowam ostrożność, obiecuję!. Wpisz w wyszukiwarkę (znajduje się na górze) browser.urlbar.trimURLs, a następnie kliknij dwukrotnie na znaleziony rekord. Pole Wartość musi zmienić się z true na false.

 

Przywracanie http na początku adresu

 

Teraz w pole wyszukiwarki wpisz browser.urlbar.formatting.enabled i również dwukrotnie kliknij na znaleziony element. Tak samo jak poprzedni, pole Wartość musi zmienić się z true na false.

 

Pasek adresu Firefox

 

Zamknij i uruchom ponownie przeglądarkę, powinieneś zobaczyć zmiany (przedrostek http:// oraz cały adres wyświetlany jest w takim samym kolorze).

 

Pasek adresu Firefox, stary styl

 

Wyświetlanie miniatur wszystkich otwartych kart

Korzystanie z wielu kart, zwłaszcza na niewielkim ekranie, może być niewygodne. Trudno znaleźć potrzebną kartę, jednak Firefox posiada wbudowaną opcję grupowania kart. Wystarczy skorzystać ze skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + E, a zobaczysz listę miniatur wszystkich kart. Oczywiście kliknięcie w miniaturę powoduje przejście do danej karty.

 

Miniatury stron Firefox

 

Wielkość pola, na którym wyświetlają się miniaturki można regulować, musisz kliknąć w prawy, dolny róg i przeciągnąć kursor.

 

Lista wszystkich otwartych kart

Wszystkie otwarte karty można wyświetlić również w inny sposób. Wpisz w pole adresu znak procentu %. Zobaczysz listę otwartych kart, z której możesz wybrać pozycję, do której chcesz przejść.

 

Lista otwartych kart

 

To nie wszystko, karty można przeszukiwać. Wpisz % fraza (pomiędzy znakiem procentu a wyszukiwanym hasłem jest spacja).

 

Wyszukiwanie kart, mozilla firefox

 

Nawigowanie po kartach za pomocą skrótów klawiszowych

Skróty klawiszowe przyspieszają pracę, wciśnij CTRL + TAB by przejść do następnej karty. Wrócić do poprzedniej karty możesz za pomocą skrótu CTRL + SHIFT + TAB. To nie wszystko, możesz przechodzić do konkretnej karty, w tym celu musisz wcisnąć CTRL + 0-8 (numer odpowiada pozycji karty). Wciśnięcie CTRL + 9 powoduje przejście do ostatnie karty, niezależnie ile kart masz otwartych.

 

Otwórz ostatnio zamkniętą kartę

Firefox zapisuje 10 ostatnio zamkniętych kart, przejście do nich wymaga jednak wybrania kilku opcji z menu. Bardzo często zamykamy kartę przez przypadek, da się jednak wrócić do niej w szybszy sposób. By otworzyć ostatnio zamkniętą kartę wystarczy, że wciśniesz skrót CTRL + SHIFT + T.


Wiele stron startowych

Możliwe jest ustawienie kilku stron startowych, wybierz w tym celu z menu pozycję Narzędzia i następnie Opcje. Przejdź do pierwszej zakładki o nazwie Ogólne, w pole Strona startowa wpisz adresy stron rozdzielając jest znakiem | (pionowa kreska), przykładowo http://www.instalki.pl/|https://www.google.pl/

 

Wiele stron startowych w Firefoksie

 

Zamiast wpisywać adresy ręcznie, możesz otworzyć wybrane strony na kartach. Następnie wybierz przycisk Użyj bieżących stron, który znajduje się pod polem Strona startowa.


Wyszukiwanie w nowym oknie

Przy domyślnych ustawienia, po skorzystaniu z pola wyszukiwarki zobaczymy wyniki na aktywnej karcie. Chcesz wyświetlać wyniki wyszukiwania za każdym razem na nowej karcie? Nie ma problemu, wpisz w pasek adresu about:config, zobaczysz ostrzeżenie, kliknij Zachowam ostrożność, obiecuję!. Następnie znajdź pozycję browser.search.openintab, kliknij dwukrotnie, a wartość zmieni się z false na true. Od tej pory (o ile uruchomisz ponownie przeglądarkę) każde wyszukiwania będzie oznaczało otworzenie nowej karty.