Instalki.pl » Demonstracje » Internet » Jak sprawdzić współrzędne geograficzne w Google Maps? To banalnie proste
Środa, 30 Wrzesień 2020 10:46, Wpisany przez Jan Mentel
Mapy Google poradnik
Ekspresowy poradnik.

Mapy Google to potężna usługa z niezliczoną ilością możliwości. Z tego powodu na naszym portalu regularnie publikujemy poradniki, z których możecie dowiedzieć się o istnieniu mniej lub bardziej przydatnych funkcji. W dzisiejszym odcinku prześwietlimy sposoby na sprawdzanie współrzędnych, czyli znanych z lekcji geografii długości i szerokości geograficznych.

Interesujące nas współrzędne możemy sprawdzić zarówno z pozycji przeglądarki, jak i aplikacji mobilnej Google Maps na Androida oraz iOS-a. Otrzymane wyniki przedstawione będą w dwóch formatach: w wersji przeglądarkowej DMS (stopnie, minuty i sekundy, np. 41°24'12.2"N 2°10'26.5"E) i w aplikacjach mobilnych DD (stopnie w zapisie dziesiętnym, np. 41.40338, 2.17403). Zatem do dzieła!

Google Maps w przeglądarce


Żeby sprawdzić współrzędne wybranego miejsca, lewym przyciskiem myszy należy zaznaczyć interesujący nas punkt na mapie, ponownie prawym, a następnie z rozwiniętego menu kontekstowego wybieramy Co tu jest?

1cz

Na dole pojawi się okno z adresem lub nazwą miejsca oraz współrzędnymi. Po kliknięciu koordynatów na lewej belce wyświetlą się dwa zapisy formatu DMS oraz DD. Gotowe!

2cz

Google Maps Android


Tutaj sprawa jest jeszcze mniej skomplikowana. Żeby odczytać współrzędne, wystarczy tylko przytrzymać dłużej punkt na mapie, aż na górze w oknie wyszukiwania pojawi się ciąg cyfr. Tak, to są nasze koordynaty. Łatwe, prawda?

androdid

Google Maps iOS


W przypadku aplikacji na iOS-a sprawdzanie wygląda delikatnie inaczej, nie znaczy, że trudniej. W pierwszej kolejności na mapie należy zaznaczyć punkt, który nas interesuje. Na dolnej belce pojawi się wtedy nazwa lub adres miejsca. Po pacnięciu elementu rozwinie się lista i gotowe — na drugim miejscu od góry wyświetlą się nasze współrzędne.

iphone

Sprawdźcie też inne nasze publikacje zgłębiające tajniki Google Maps:


Źródło: materiał własny