Instalki.pl » Demonstracje » Internet » Jak zgłosić nabycie lub zbycie pojazdu przez Internet? To bardzo łatwe
Poniedziałek, 20 Styczeń 2020 20:27, Wpisany przez Maksym Słomski
Nabycie zbycie pojazdu przez internet jak
Poradnik krok po kroku.

W Polsce można załatwić coraz więcej spraw przez Internet - wystarczy tylko założyć Profil Zaufany. Jak to zrobić i dlaczego warto? O tym pisałem wyczerpująco w oddzielnym wpisie, którego lekturę polecam absolutnie każdemu, kto nie dysponuje jeszcze tym - nie bójmy się tak powiedzieć - przełomowym na skalę krajową rozwiązaniem. Jednym z bastionów minionej epoki, który jak do tej pory skutecznie dość skutecznie opiera się cyfryzacji jest rejestracja pojazdu i towarzyszące temu kwestie. Niestety, po dziś dzień, aby zarejestrować zakupiony samochód należy udać się do stosownego Wydziału Komunikacji. Na szczęście nowy rok przyniósł zmiany w kwestii zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu. Teraz czynności te można wykonać za pośrednictwem sieci.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2020 roku, osoba nabywająca pojazd ma obowiązek przerejestrowania go w ciągu 30 dni od daty zakupu. Kwestia egzekwowania tych przepisów jest sprawą kontrowersyjną w obliczu braku kar za niedopełnienie tego obowiązku. Wiele osób zgłasza więc bezpłatnie nabycie pojazdu w nadziei na uniknięcie ewentualnych problemów za brak odpłatnego przerejestrowania wozu. Zgłoszenie zbycia pojazdu z kolei pomaga uniknąć problemów na przykład w sytuacji, gdy nowy nabywca nie przerejestruje samochodu, a jego drogowe popisy zostaną uwiecznione przez fotoradar. Po co obie formalności tych dopełniać w urzędzie i stać w kolejkach, skoro można to zrobić szybciej i wygodniej?

Zgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu - jak to zrobić przez Internet?Aby zgłosić nabycie lub zbycie pojazdu za pośrednictwem swojego komputera, udajcie się na dedykowaną temu stronę w domenie GOV.pl, pod tym adresem. W kolejnym kroku potrzebować będziecie Profilu Zaufanego (utworzycie go w ciągu kilku minut poprzez bankowość internetową) lub nowego e-Dowodu z warstwą elektroniczną i specjalnego czytnika, dzięki którym zalogujecie się na platformie.Nabycie zbycie pojazdu przez internet jak 1

W kolejnym kroku zostaniecie zapytani o podanie numeru telefonu, na który otrzymywać będziecie komunikaty dotyczące spraw urzędowych. Warto to zrobić, aby być na bieżąco ze statusami składanych wniosków.

Nabycie zbycie pojazdu przez internet jak 2

Teraz musicie określić, czy zgłaszacie zbycie pojazdu czy nabycie pojazdu. W obu przypadkach formularz wygląda w zasadzie identycznie, więc posłużymy się przykładem formularza zbycia pojazdu.

Nabycie zbycie pojazdu przez internet jak 3

Po wybraniu odpowiedniej opcji oczom Waszym ukaże się krótki formularz. Wpisać tam należy markę, typ i model pojazdu, jego numer VIN oraz dotychczasowy numer rejestracyjny. Podać należy także datę zbycia (nabycia) pojazdu, a do formularza załączyć także dokumenty potwierdzające zmianę właściciela - na przykład umowę sprzedaży, darowizny lub fakturę VAT.

Nabycie zbycie pojazdu przez internet jak 4

Poniżej formularza wyświetlane są automatycznie Wasze dane na podstawie personaliów określonych przy tworzeniu Profilu Zaufanego. Powinny się zgadzać, ale na wszelki wypadek je sprawdźcie - być może chcecie zmienić numer telefonu lub adres e-mail.

Nabycie zbycie pojazdu przez internet jak 5

Pod spodem należy określić status prawny nabywcy pojazdu i podać jego dane. Finalnie, należy określić urząd odpowiedni do odebrania zawiadomienia. Korespondencja z urzędem prowadzona będzie domyślnie przez skrzynkę elektroniczną GOV (ePUAP), ale możecie wybrać także metodę korespondencji pocztą tradycyjną.

Nabycie zbycie pojazdu przez internet jak 6

Teraz pozostaje sprawdzić poprawność danych i kliknąć przycisk dalej. Pozostanie tylko kliknięcie na przycisk "Przejdź do podpisu", aby podpisać cyfrowo zgłoszenie i... to wszystko! W serwisie "Mój Gov.pl" w zakładce "Moja skrzynka" znajdziecie potwierdzenie wysłania zgłoszenia. W tym samym miejscu śledzić będziecie mogli także całą resztę korespondencji z urzędami.

Proszę bardzo, to wszystko! Od teraz możecie załatwiać swoje sprawy związane z kupnem i sprzedażą pojazdów jeszcze wygodniej. Szkoda, że wszyscy kierowcy pragnący przerejestrować zakupiony pojazd wciąż muszą stać w kolejkach w Wydziałach Komunikacji. Nie można by wszystkich tych formalności załatwić online, a jedynie po tablice i twardy dowód udać się do WK? Cóż, może kiedyś się doczekamy.