Instalki.pl » Demonstracje » Internet » Jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić? Poradnik
Poniedziałek, 27 Maj 2019 18:55, Wpisany przez Maksym Słomski
profil zaufany
Zapomnij o wizytach w urzędach!

Jeśli nie wiecie czym jest Profil Zaufany, dlaczego warto go mieć lub chcecie dowiedzieć się jak założyć Profil Zuafany, trafiliście idealnie! Macie już dość wyczekiwania w kolejkach w urzędach, celem załatwienia choćby najprostszych spraw? Profil Zaufany jest odpowiedzią na Wasze problemy. Od dłuższego czasu procedura "wyrobienia" sobie Profilu Zaufanego jest uproszczona do granic możliwości - zysk z jego posiadania natomiast jest nie do przecenienia. Oto wszystko, co powinniście wiedzieć na temat tego nowoczesnego narzędzia.

Czym jest Profil Zaufany?


Profil Zaufany jest darmowym "narzędziem", które pozwala załatwiać sprawy urzędowe przez Internet. To elektroniczny podpis, którego nie da się podrobić i który przypisywany jest indywidualnie do każdego obywatela. Tym podpisem posługiwać się można na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP), Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) lub Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG), aby uniknąć kolejek w urzędach i wszystkie sprawy załatwiać z poziomu komputera. Profil Zaufany to potwierdzenie Waszej internetowej tożsamości, zawierające dane osobowe wraz z numerem PESEL, numer telefonu oraz adres mailowy.

Dlaczego warto założyć Profil Zaufany?


Spektrum zastosowań Profilu Zaufanego jest duże i sukcesywnie powiększane o nowe usługi. Obecnie za jego pomocą możecie wysyłać pisma urzędowe, uzyskać dostęp do PITów składanych przez pracodawcę, korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, złożyć wniosek o dowód osobisty, zarejestrować narodziny dziecka, sprawdzić punkty karne, uzyskać dostęp do internetowej Historii Pojazdu, uzyskać odpis stanu cywilnego i wiele innych! Profil Zaufany umożliwi Wam załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. To chyba ogromna motywacja do jego założenia, prawda?

Mając Profil Zaufany można także korzystać z aplikacji mObywatel dostępnej na smartfony z systemami Android i iOS. W jej ramach można korzystać choćby z usługi mPojazd, pozwalającej wozić w telefonie polisę OC i dowód rejestracyjny pojazdu lub posługiwać się mLegitymacją szkolną lub studencką.

mpojazd

Pełną listę usług, które załatwicie online znajdziecie pod tym adresem, w serwisie Obywatel.gov. Na chwilę obecną opiewa ona na 53 pozycje.

Ile kosztuje założenie Profilu Zaufanego?


Mówi się, że "nie ma nic za darmo". W tym jednak wypadku - jest. Profil Zaufany założycie bezpłatnie, w najlepszym wypadku w ciągu kilku minut.

Jak założyć Profil Zaufany?


Istnieją trzy metody na założenie Profilu Zaufanego. Prostsza z nich zakłada wykorzystanie swojego konta w bankowości elektronicznej, z jednego z współpracujących z ePUAP banków. Alternatywnie, można udać się na stronę pz.gov.pl i złożyć wniosek o Profil Zaufany online. Niestety, w drugim przypadku będzie musieli pofatygować się osobiście do jednego z 1500 Punktów Potwierdzających, rozsianych na terytorium całej Polski. Ostatnią z metod jest wykorzystanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który to jednak jest narzędziem płatnym - z tego powodu nie będziemy opisywać tej metody.

Jak założyć Profil Zaufany poprzez bankowość elektroniczną?


Przede wszystkim, należy mieć konto w jednym z banków, które dopuszczają możliwość założenia Profilu Zaufanego. Obecnie Profil Zaufany można założyć przez Internet za pośrednictwem stron:
  • Alior Bank
  • Bank Millennium
  • Bank Pekao
  • Envelo (Grupa Poczty Polskiej)
  • ING Bank Śląski
  • Inteligo
  • mBank
  • PKO Bank Polski
  • Santander
  • T-mobile Usługi Bankowe

Jeśli macie dane do logowania w usługach online któregoś z wyżej wymienionych banków, udajcie się pod ten adres (jak widzicie jest to strona w rządowej domenie .gov, całkowicie bezpieczna), a następnie kliknijcie na ikonę właściwego dla Was banku.

profil zaufany 1

Uwaga: zawsze zwracajcie uwagę na pasek adresu w momencie, w którym podajecie swoje dane w Internecie. W tym wypadku będziecie musieli zalogować się na swoim internetowym koncie, więc podać musicie dane dostępowe do bankowości online.

Interfejs dla każdego z banków wygląda nieco inaczej. W tym miejscu będziecie musieli po prostu potwierdzić chęć założenia Profilu Zaufanego. Po pomyślnym zakończeniu tej czynności oczom Waszym ukaże się taki lub podobny widok (przykład z mBanku):

profil zaufany 2

Gratulacje, od teraz możecie załatwiać swoje sprawy online.

Jak założyć Profil Zaufany z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym?


Ta metoda wymaga od Was po złożeniu formularza dostępnego na stronie pz.gov.pl wizyty w punkcie stacjonarnym, celem potwierdzenia Waszej tożsamości. To jedyna metoda na założenie Profilu Zaufanego dla osób, które nie dysponują kontem w żadnych z wcześniej wymienionych banków internetowych.

Po wypełnieniu formularza będziecie musieli udać się do Punktu Potwierdzającego w pobliżu miejsca Waszego zamieszkania. Listę punktów wygenerujecie na stronie pz.gov.pl, wpisując kraj, województwo i miejscowość. Dla przykładu, w Katowicach jest 12 takich punktów - są to przeważnie urzędy lub placówki bankowe.

punkty 1

Po wysłaniu formularza online możecie udać się prosto do Punktu Potwierdzającego. Macie na to 14 dni od złożenia wniosku. Po przekroczeniu tego terminu, wniosek należy złożyć ponownie.

Jak długo ważny jest Profil Zaufany?


Profil zaufany wydawany jest każdorazowo na trzy lata. Jeszcze przed upływem daty jego ważności będziecie mogli złożyć wniosek o przedłużenie jego ważności. Czynność wykonuje się analogicznie do procedury składania wniosku o przypisanie Profilu Zaufanego po raz pierwszy.