Instalki.pl » Demonstracje » Internet » Jak usunąć konto Google i wszystkie powiązane z nim usługi?
Poniedziałek, 10 Kwiecień 2023 18:49, Wpisany przez Maksym Słomski
jak usunac konto google
Zobaczcie, ile wie na Wasz temat Google. 

Prywatność. To słowo budzi na przestrzeni lat coraz większe emocje. Korzystając z sieci trudno jest pozostać całkowicie anonimowym, ale można podejmować działania, dzięki którym przynajmniej częściowa anonimowość zostanie zachowana. Rosnąca liczba internautów zatroskana jest tym, co z ich danymi osobowymi robią giganci tacy jak Facebook i Google. Odpowiedź jest prosta: handlują nimi, bowiem informacja jest w XXI wieku najcenniejszym towarem. I o ile konto z Facebooka usunąć jest łatwo, to usuwanie danych z usług Google jest nieco bardziej skomplikowane.

Zastanawiasz się, czy masz w ogóle konto Google? Cóż, jeśli masz smartfon z systemem Android lub korzystasz z serwisów takich jak Gmail i YouTube, to możesz być w zasadzie pewny, że masz. Piszę to "na wszelki wypadek" - niektórzy nie są w ogóle świadomi tego, czym jest omawiane konto. Informuję o tym również po to, by każdy był świadomy, że usuwając konto Google straci możliwość pobierania na smartfon z systemem Android aplikacji ze Sklepu Play. Te będzie można instalować wyłącznie dzięki pobieranym z sieci plikom .apk, które nie zawsze są bezpieczne. Oczywiście można zrobić nowe, „fejkowe” konto Google wyłącznie po to, by mieć dostęp do sklepu z apkami.

W dzisiejszym poradniku chciałbym przekazać Wam garść informacji, dzięki którym staniecie się bardziej... świadomi. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele danych na ich temat przechowuje firma Google. W porannym wpisie informowałem Was, że gigant z Mountain View wie nawet o wszystkich Waszych zakupach w sieci, a wkrótce będzie wiedział także o tych, które dokonujecie offline. Czytając niniejszy poradnik dowiecie się co dokładnie wie o Was Google, jak pobrać z Google wszystkie zmagazynowane informacje na Wasz temat, jak zabronić gigantowi rejestrowania Waszej aktywności w sieci i wyłączyć profilowanie reklam oraz wreszcie: jak wyłączyć poszczególne usługi Google i jak usunąć swoje konto Google.

3

Spokojnie, istnieje wiele alternatyw dla programów i usług Google, ale te zasługują na oddzielny wpis. Gotowi? Zaczynamy!

Co Google wie na Wasz temat?


Temat - rzeka. Zanim wpadniecie w oburzenie po zerknięciu do sekcji Moja Aktywność w koncie Google, uspokójcie się. Wszystkie zawarte tam informacje Google pobiera za Waszą zgodą. Problem polega na tym, że mało kto czyta uważnie wyświetlane przez jego smartfon lub komputer komunikaty. "Dalej, dalej, dalej" - tak wygląda proces instalacji większości programów i aktywowania większości usług u wielu internautów, niestety.

Na szczęście Google stara się zachowywać transparentność i każdy z Was może sprawdzić co wie na Wasz temat internetowy potentat. Wystarczy że przejdziecie na stronę Moja Aktywność. W tym miejscu wiele osób ze zdumieniem odkryje, że historia lokalizacji, wyszukiwania i oceny na YouTubie to jedynie kropla w morzu śledzonych działań. Tutaj widnieją wszystkie Wasze komentarze w usługach Google, aktywności z urządzeń mobilnych, zakupy, ale także... próbki głosu. Wiecie, że każde wyszukiwanie głosowe, każda interakcja z asystentem Google jest nagrywana? Google twierdzi, że pomaga to doskonalić usługi.

Jak pobrać archiwum Google?


Wszystkie treści przechowywane przez Google na Wasz temat mogą być w dowolnym momencie wyeksportowane. Możecie to zrobić "dla potomności", aby utworzyć kopię zapasową lub po to, by użyć danych w usługach innego dostawcy. Gdy usuwacie swoje konto Google, może być to bardzo dobrym pomysłem. Co można wyeksportować? Cóż, wszystko. Jeśli macie konto Google od co najmniej kilku lat, to patrząc na zakres danych ugną się przed Wami kolana. Nie będę nawet wymieniał co znajduje się na stronie Takeout.Google.com - musicie to zobaczyć sami.

google takeout
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Aby pobrać archiwum Google wystarczy zaznaczyć dane do pobrania - indywidualnie dla każdej usługi. Oczywiście można też pobrać po prostu wszystko. W moim wypadku są to dane z kilkudziesięciu różnych usług i aplikacji... Możecie określić rozmiar każdej z paczek (maksymalnie 50 GB) oraz zdecydować do jakiego formatu będzie eksportowane archiwum. Uwaga: proces archiwizacji trwa naprawdę długo.

google takeout 2
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Jak zakazać Google rejestrowania aktywności i wyłączyć profilowanie reklam?


Być może niektórzy z Was nie będą chcieli odcinać się definitywnie od usług Google i postanowią po prostu ograniczyć firmie dostęp do najważniejszych danych. Tutaj ważna uwaga: Google faktycznie zbiera większość danych po to, aby z określonych usług korzystało się Wam jeszcze lepiej. Dla przykładu: jeśli podróżujecie określoną drogą każdego dnia przy użyciu nawigacji, o określonej godzinie, asystent Google może zasugerować włączenie nawigacji i wytyczyć powtarzalną trasę. Jeśli to do Was nie przemawia, oto co musicie zrobić.

1. Udajcie się na stronę Moja Aktywność.

google moja aktywnosc
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

W tym miejscu możecie określić, które informacje na Wasz temat Google może czerpać, a których nie. Jak widzicie, algorytmy mogą mieć dostęp do aktywności w Internecie i aplikacjach, historii lokalizacji, informacji z urządzeń, aktywności związanej z dźwiękiem i głosem, historii wyszukiwania w YouTube i historii oglądania w YouTube. Poszczególne funkcje musicie dezaktywować indywidualnie. Tak jak wspomnieliśmy, może to pogorszyć Wasze doświadczenia płynące z korzystania z danej usługi.

2. Aby wyłączyć daną opcję, kliknijcie na dany element, a następnie wyłączcie śledzenie go dotyczące.

aktywnosc google
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Jak wyłączyć personalizowanie reklam?


Wystarczy przejść do Centrum Reklam. Zwróć uwagę na napis "Reklamy spersonalizowane" u góry ekranu i zmień opcję na "wyłączone".

reklamy spersonalizowane google
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Z poziomu tego menu dowiecie się też, jak jesteście postrzegani Wy, Wasze zainteresowania i pragnienia przez silnik reklam serwowanych przez Google. Ciekawe informacje są zwłaszcza w zakładce "Zarządzanie prywatnością" widoczną po lewej stronie ekranu.

reklamy google
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Jak usunąć konto Google? Jak wyłączyć poszczególne usługi Google?


Dochodzimy do rozwiązania ostatecznego. Upewnijcie się wcześniej, że jesteście w stanie żyć bez Google. Alternatywnych usług jest sporo, ale musicie być świadomi tego, że korzystanie z "pakietu" od Google, to wielka wygoda. Czy warto usuwać konto Google? Oczywiście nie mam zamiaru powstrzymywać Was przed niczym, a więc do dzieła. Po najnowszych aktualizacjach Google mocno ukryło opcję usunięcia konta.

1. Otwórz stronę "Moje Konto".

moje konto google
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

2. Przejdź do zakładki "Dane i prywatność".

3. Przewiń ekran w dół, aż trafisz na sekcję "Usuwanie konta Google - usuń całe swoje konto i wszystkie dane." 

usuwanie konta google
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Po kliknięciu w przycisk Usuwanie konta Google można wybrać opcję Pobierz swoje dane. Polecam to zrobić, zanim skasujesz konto.

usuwanie konta google 2
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Jeśli chcesz usunąć konto, przewiń stronę na sam jej dół i kliknij odpowiedni przycisk. Przed podjęciem ostatecznej decyzji Google wyświetli Wam przypomnienie o wszystkich usługach i ogólnym zarysie swoich treści, do których utracicie dostęp. Po zaznaczeniu dwóch zgód i kliknięciu przycisku Usuń Konto uwolnicie się od firmy z Mountain View. Ponownie, czynność musisz potwierdzić hasłem.

usun konto google
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu


Jeśli już usunąłeś konto Google rodzi się pytanie: jakie są alternatywy dla usług i programów Google? To jednak dobry materiał na kolejny poradnik. Już go stworzyliśmy.

Przeczytaj: Alternatywy dla aplikacji i usług Google

Czy ktoś z Was zdecydował się "żyć bez Google"? Jak sobie radzicie? Opowiedzcie nam o tym!