Instalki.pl » Demonstracje » Internet » Który dysk sieciowy wybrać? Porównanie popularnych usług
Poniedziałek, 07 Wrzesień 2015 08:00, Wpisany przez Wojtek Onyśków
dysk sieciowy
Wraz z rozwojem prędkości internetu coraz więcej danych decydujemy się przechowywać w tak zwanej chmurze, czyli na dyskach sieciowych. To doskonałe rozwiązanie, które zabezpiecza ważne pliki i oferuje do nich dostęp nawet w momencie, gdy nasz komputer ulegnie awarii. W sieci znaleźć można wiele usług oferujących przechowywanie danych. Na które z nich się zdecydować? Postanowiliśmy porównać kilka najpopularniejszych opcji.

Przechowywanie plików w chmurze ma dużo zalet. Jedną z nich jest oczywiście kopia zapasowa danych - nawet jeżeli nasz komputer ulegnie awarii, do ważnych plików będziemy mieli dostęp z poziomu strony internetowej. Z danych zlokalizowanych na dyskach sieciowych możemy ponadto korzystać praktycznie w każdym miejscu na Ziemi. Wystarczy nam dostęp do internetu.

Coraz częściej dyski sieciowe oferują dedykowane aplikacje mobilne, za pomocą których plikami możemy zarządzać także ze smartfona czy tabletu. Niektóre usługi są ponadto wyposażone w dodatkowe możliwości, np. edycję plików czy nawet tworzenie nowych dokumentów, przeglądanie zdjęć itp.

Większość dysków sieciowych posiada darmową opcję, w ramach której otrzymujemy ograniczoną ilość miejsca na pliki. Dostępne są również różnorodne abonamenty pozwalające rozszerzyć przestrzeń. Na którą ofertę się zdecydować? Wszystko zależy od naszych wymagań. Właśnie z tego względu postanowiliśmy przygotować zestawienie kilku najpopularniejszych dysków sieciowych, porównując ich parametry oraz ceny.

Porównanie parametrów

OneDrive Dropbox Google Drive Box Amazon Cloud Service Copy
Ograniczenie wielkości pliku 10 GB 10 GB przez WWW
Brak ograniczeń w aplikacji
5 TB 250 MB - opcja darmowa
5 GB - opcja płatna
2 GB brak
Ilość darmowej przestrzeni 5 GB 2 GB 15 GB 10 GB brak 15 GB
Możliwość rozszerzenia darmowej przestrzeni Nie Tak Nie Nie Nie Tak
Oferta 100 GB - 8 zł/mc;
200 GB - 16 zł/mc;
1 TB - 29,99 zł/mc (zawiera usługę Office 365);
1 TB - 9,99 euro/mc lub 99 euro/rok 100 GB - 1,99 USD/mc;
1 TB - 9,99 USD/mc;
10 TB - 99,99 USD/mc;
20 TB - 199,99 USD/mc;
30 TB - 299,99 USD/mc;
100 GB - 4 euro/mc;
nielimitowana przestrzeń na zdjęcia + 5 GB na inne pliki - 11,99 USD/rok
nielimitowana przestrzeń na wszystko - 39,99 USD/rok
250 GB - 4,99 USD/mc;
1 TB - 9,99 USD/mc;
Wspierane systemy Windows, Mac, Android, iOS, Windows Phone Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry, Kindle Fire Windows, Mac, Android, iOS Windows, Mac, Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry Windows, Mac, Android, iOS, Kindle Fire Windows, Mac, Linux, Android, iOS

OneDrive

OneDrive to dysk sieciowy należący do Microsoftu. Nie dziwi zatem fakt, że jest on ściśle zintegrowany z systemem Windows 8 oraz Windows 10. Pliki znajdujące się na tym dysku są prezentowane w eksploratorze, zupełnie jakby znajdowały się na dysku twardym komputera.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby z dysku korzystać za pomocą przeglądarki internetowej. Dla osób użytkujących inne systemy - czy to Mac OS X, czy też wcześniejsze wersje Windowsa, przygotowano specjalną aplikację desktopową, która ułatwi zarządzanie plikami. Niezaprzeczalną zaletą dysku jest jego dostępność na wszystkich popularnych platformach - oprócz wyżej wymienionych jest to Android, Windows Phone, iOS, a nawet konsola Xbox. Dzięki temu wrzucając swoje pliki na dysk sieciowy mamy pewność, że będą one dostępne na większości naszych urządzeń.

2015-09-01 15h18 16
OneDrive pozwala przechowywać wszystkie rodzaje plików. Dostępna jest również funkcja automatycznej segregacji, dzięki której zdjęcia powędrują do jednego folderu, a muzyka do innego. Wszystko wykonywane jest przez algorytm, choć nie zawsze działa on w 100% skutecznie.

Kolejną zaletą OneDrive jest możliwość automatycznego wykonywania kopii zapasowej zdjęć ze smartfona. Dzięki temu wszystkie zrobione przez nas fotki od razu wylądują na dysku sieciowym. Mocną stroną OneDrive jest także ścisła współpraca z pakietem Office. Gdy otworzymy np. Worda, wyświetlą nam się wszystkie dokumenty zapisane na dysku sieciowym.

Dla kogo OneDrive jest najlepszy? Dla osób, które posiadają komputer, smartfon lub tablet i chcą mieć szybki dostęp do najważniejszych plików, niezależnie od urządzenia.

Dropbox

Kolejnym interesującym dyskiem i jednocześnie jednym z najbardziej popularnych jest Dropbox. Także w tym przypadku użytkownicy otrzymują aplikację desktopową, za pomocą której stworzą specjalny folder do synchronizacji plików. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby z Dropboxa korzystać bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Warto zaznaczyć, ze Dropbox jest jednym z nielicznych dysków, który posiada dedykowane aplikacje dla takich systemów, jak Linux, BlackBerry czy Kindle Fire.

Dropbox jest chwalony przede wszystkim za przejrzysty interfejs i prostą obsługę. Dysk nie nakłada na nas żadnych limitów odnośnie wielkości plików. Synchronizacja pomiędzy poszczególnymi urządzeniami odbywa się natomiast automatycznie.

2015-09-01 15h19 03
Warto zaznaczyć, że z Dropboxa z powodzeniem można korzystać nie płacąc za niego ani złotówki. Wszystko dzięki specjalnemu systemowi rekomendacji, który pozwala rozszerzyć ilość darmowego miejsca. Jeżeli np. włączymy automatyczne przesyłanie zdjęć ze smartfona, uzyskamy dodatkowe 3 GB. Po 500 MB otrzymamy za każdego użytkownika, który zarejestruje się z naszego linku. W taki sposób dostępną przestrzeń można rozszerzyć nawet o 16 GB.

Dla kogo? Dropbox to idealna usługa dla wszystkich tych, którzy chcą mieć dostęp do swoich plików na większości popularnych urządzeń, a jednocześnie cenią sobie prostotę użytkowania i przejrzysty interfejs.

«« Początek « Poprzednia 1 2 3 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 3)