Instalki.pl » Demonstracje » Grafika » Jak otworzyć lub skonwertować zdjęcie w formacie HEIF/HEVC?
Wtorek, 02 Maj 2023 15:15, Wpisany przez Marek Lubas
iPhone 14 HEIF, HEVC na JPG
Otwieranie plików HEIF/HEVC i ich konwersja na JPEG za pomocą apki Zdjęcia Google.

Bez wątpienia aplikacja Zdjęcia Google jest niezwykle popularna wśród posiadaczy smartfonów z Androidem. Użytkownicy Windowsa równie chętnie sięgają po te rozwiązanie. Osoby przesiadające się z telefonu z Androidem na smartfon od Apple mogą nadal chcieć korzystać z rozwiązań chmurowych Google, jednak w przypadku domyślnych ustawień aparatu iPhone’a, zdjęcia będą przesyłane w formacie HEIF (ang. High-Efficiency Image Files). Więcej na ten temat formatu HEIF i zmiany ustawień iPhone’a można znaleźć w poniższym artykule:

Masz iPhone'a i udostępniasz zdjęcia? Sprawdź to ustawienie.

Dla samych Zdjęć Google zapis w tym formacie nie stanowi wyzwania i po uploadzie bez przeszkód można przeglądać i edytować zsynchronizowane fotografie czy też pliki wideo. Problem pojawia się dopiero po pobraniu zdjęcia (.heic) np. na dysk komputera z systemem Windows (tutaj Windows 10) i próbie jego otworzenia. Na ogół można spotkać się z komunikatem: „Do wyświetlenia tego pliku jest wymagane rozszerzenie wideo HEVC. Pobierz i zainstaluj teraz”.

Wymagane roszerzenie wideo HEVC
Komunikat dot. rozszerzenia wideo HEVC. Źródło: wł.

Jak otworzyć zdjęcie z rozszerzeniem .HEIC?


Rozwiązaniem może być instalacja rozszerzenia wideo HEVC.

Ewentualnie pomocne może okazać zainstalowanie jednego wielu Viewerów plików w formacie HEIC dostępnych np. w sklepie Microsoft Store - wystarczy w wyszukiwarce sklepu wpisać „heic”.

Jak skonwertować zdjęcie w formacie HEIF/HEVC za pomocą aplikacji Zdjęcia Google?


Fotografie które zostały zsynchronizowane z chmurą Google, można w prosty sposób przekonwertować. Co prawda zrobimy użytek z funkcji Edytuj, ale efekt końcowy powinien być w tym przypadku zadowalający.

Dla desktop np. Windows 10


1. Otwieramy Zdjęcia Google;
2. Klikamy na wybraną fotografię;
3. Z górnego menu (prawa strona) przechodzimy do Edycji;
4. Tutaj możemy skorzystać z gotowych filtrów kolorów np. Auto lub Ustawień podstawowych. W przypadku Ustawień podstawowych, nawet drobna zmiana np. jasności czy ekspozycji, pozwoli zapisać zdjęcie w formacie JPEG (rozszerzenie .jpg). Po zmianach wybieramy z menu Gotowe;
5. Aby pobrać zdjęcie w formacie JPEG przechodzimy do Menu i po prawej stronie wybieramy Więcej opcji, a następnie Pobierz. Jeśli chcemy skorzystać z fotografii przed zmianami (w źródłowym formacie), to należy wybrać Pobierz oryginał.

Zdjęcia Google Edycja
Zdjęcia Google. Menu -> Edycja -> Filtry kolorów / Źródło: wł.

Dla iPhone’a np. iOS 16


1. Otwieramy apkę Zdjęcia Google;
2. Klikamy na wybraną fotografię;
3. Z dolnego menu przechodzimy do Edycji;
4. Podobnie jak w przypadku aplikacji desktopowej można skorzystać z gotowych rozwiązań np. Sugestie -> Popraw. W przypadku opcji Dostosuj, można popracować nad szczegółami fotografii (kontrast, cienie itp.);
5. Po zmianach: Zapisz jako kopię. Zdjęcie (kopia) będzie dostępne w formacie JPEG (.jpg).

Zdjęcia Google Edycja iPhone
Zdjęcia Google (iOS). Menu -> Edycja -> Dostosuj / Źródło: wł.

Co warto zrobić, aby zaoszczędzić miejsce na Dysku Google?


Wyłącz funkcję „Live” w aparacie:

Aparat -> Prawy górny róg (wyłącz).

iPhone zdjęcia live
Wyłączanie funkcji "Live" /Źródło: wł.

Z włączoną opcją "Live", poza zdjęciem upload'owane jest również wideo (.MOV) zajmujące znacznie więcej miejsca w chmurze Google.

Podsumowanie

Warto wziąć pod uwagę to, iż jest to tylko przykład pracy z usługą Zdjęcia Google, a możliwości konwersji plików w formacie HEIF/HEVC na inny wybrany jest znacznie więcej. Podobnie ma się sprawa z otwieraniem zdjęć z rozszerzeniem .heic w systemie Microsoft Windows; zapewne znajdziecie alternatywne rozwiązania.