Instalki.pl » Demonstracje » Grafika » 7 programów, z pomocą których odświeżysz stare zdjęcia
Piątek, 08 Lipiec 2022 15:30, Wpisany przez Anna Borzęcka
stare-zdjecia
Tchnij nowe życie w fotografie sprzed lat.

Zapewne tak jak wiele innych osób gdzieś w szufladach trzymasz swoje stare zdjęcia z dzieciństwa, a także zdjęcia swoich krewnych i przodków. Jeszcze więcej takich zdjęć zapewne magazynują w swoich domach Twoi rodzice i dziadkowie. Niestety, czas zapewne nie był dla nich łaskawy. Wiele z tych fotografii może mieć już dzisiaj mniejsze lub większe defekty, na przykład w postaci rozdarć i zagięć.

W związku z powyższym warto w końcu posiadane fizyczne fotografie zdigitalizować, z pomocą skanera. A co dalej? Licznym fotografiom zapewne przydałoby się odnowienie. Możesz przekazać to zadanie specjaliście, wydając niemałe pieniądze, albo wziąć sprawy w swoje ręce. W niniejszym artykule przedstawiam kilka programów, z pomocą których będziesz mógł samodzielnie odświeżyć cyfrowe kopie starych zdjęć, niezależnie od tego, czy mowa o zdjęciach czarno-białych czy kolorowych.

Adobe Photoshop CC

 
photoshop
Źródło: Adobe

O słynnym „Photoshopie” słyszał chyba każdy. Najczęściej mówi się o nim jednak w kontekście retuszowania zdjęć celebrytów. Tymczasem, to rozbudowane narzędzie można wykorzystywać między innymi właśnie do odnawiania starych zdjęć. Ma to związek z faktem, jak wiele użytecznych funkcji ono posiada. Właściwie, ich natłok może początkujących użytkowników przytłaczać. Z ogromną popularnością programu Adobe Photoshop CC wiąże się jednak to, że na przestrzeni lat powstało całe mnóstwo poradników wyjaśniających jego obsługę. Niestety, gigantyczną wadą Photoshopa jest jego cena. Aby posiadać dostęp do programu po skorzystaniu z jego darmowej, 7-dniowej wersji próbnej, należy opłacać subskrypcję, wynoszącą co najmniej 10 euro, czyli blisko 50 złotych miesięcznie.
PhotoWorks


photoworks
Źródło: PhotoWorks

PhotoWorks nie jest programem, z pomocą którego odnowisz bardzo poniszczone zdjęcie z pomocą kilku kliknięć, albowiem nie posiada zbyt wielu funkcji automatycznych. Z użyciem jego narzędzia Pędzla oczyszczającego usuniesz jednak ze starych fotografii zagięcia czy zadarcia, przywrócisz im utracony kontrast i nie tylko. Interfejs programu jest prosty i intuicyjny, a co najważniejsze – dostępny w języku polskim. PhotoWorks posiada 5-dniowy darmowy okres próbny. Po tym czasie aby korzystać z programu, należy wykupić licencję – ta w wariancie Standard (na 1 rok) kosztuje 60 złotych, w wariancie Deluxe (na 1 rok) kosztuje 99 złotych, a w wariancie Pro (licencja dożywotnia) kosztuje 325,00 złotych.
SoftOrbits Photo Retouchersoftorbis
Źródło: SoftOrbis

Photo Retoucher to program firmy SoftOrbis, który w kwestii możliwości odświeżania starych zdjęć oferuje naprawdę wiele. Mamy tu bowiem zarówno narzędzia automatyczne, jak i ręczne o szerokich zastosowaniach. Niemniej, nawet narzędzia automatyczne oddają w ręce użytkownika sporo kontroli. Na przykład, w przypadku narzędzia do usuwania zadrapań możemy zadecydować, jakiego rozmiaru zadrapań program ma się pozbyć i jaką metodą je uzupełnić. Niektóre z funkcji tej aplikacji, które warto wymienić, to możliwość koloryzowania czarno-białych zdjęć, usuwania defektów, retuszowania czy wyostrzania obrazów. SoftOrbits Photo Retoucher jest programem płatnym. Dożywotnia licencja dla użytkownika domowego kosztuje 49,99 dolarów, czyli około 235 złotych. Darmowy okres próbny trwa 10 dni.
Retouch Pilot


retouchpilot
Źródło: Two Pilots

Retouch Pilot został zaprojektowany specjalnie z myślą o usuwaniu niedoskonałości ze zdjęć. Dlatego też świetnie nadaje się do odnawiania starych fotografii. Program ten umożliwia przede wszystkim pozbywanie się niewielkich skaz ze zdjęć – w postaci zadrapań, drobinek kurzu czy plamek. Oczywiście, znajdziemy w nim też zestaw i innych przydatnych narzędzi. Pełna wersja programu kosztuje 29,29 euro, czyli około 140 złotych. Jego darmowego demo możemy używać tak długo, jak tylko pragniemy. Niemniej, demo pozwala na zapisywanie plików tylko w formacie .tpi.


PhotoScape X


photoscape
Źródło: Mooii Tech

Photoscape X to program, z pomocą którego z łatwością usuniesz ze zdjęć zeskanowane zgniecenia i inne niedoskonałości, dokonasz korekcji kolorów fotografii czy wyostrzysz obrazy, ale nie tylko. Charakteryzuje się on prostym, nowoczesnym i czytelnym interfejsem, który jest dostępny w języku polskim (choć jego tłumaczenie mogło by zostać nieco dopracowane). Już jego darmowa wersja oferuje wiele funkcji, ale jeszcze lepiej w odświeżaniu fotografii sprawdzi się wersja płatna – PhotoScape X Pro, kosztująca 184,99 złotych.


AKVIS Retoucher


retoucher
Źródło: AKVIS

AKVIS Retoucher nie należy do aplikacji o najbardziej intuicyjnej obsłudze, ale i z jego pomocą dokonasz retuszu starych zdjęć, przywracając je do dawnej świetności. Pozwolą Ci na to przeróżne pędzle czy stemple i inne narzędzia. Program ten jest nawet w stanie zrekonstruować utracone fragmenty obrazów przy wykorzystaniu informacji z obszaru sąsiadującego z tym, którego brak. AKVIS Retoucher jest jednak niestety bardzo, bardzo drogi. Jego zakup wiąże się bowiem z wydatkiem rzędu 87 dolarów (około 409 złotych) w przypadku wersji podstawowej i rzędu 98 dolarów (około 461 złotych) w przypadku wersji Deluxe. Z darmowego demo aplikacji można korzystać przez 10 dni.
PhotoGlory


photoglory
Źródło: PhotoGlory

Chciałbyś mieś możliwość pokoloryzowania zdjęcia jednym kliknięciem? Tę możliwość daje program PhotoGlory. Rezultaty są naprawdę niezłe. Nie zabrakło też w nim narzędzi umożliwiających usuwanie niedoskonałości takich jak plamy czy zagniecenia. Możliwości darmowej wersji PhotoGlory nie są zbyt rozbudowane, ale wersje płatne pozwalają naprawdę mocno poszerzyć swoje horyzonty. Dostępne warianty to Standard kosztujący 27,50 dolarów, Deluxe kosztujący około 42 dolary i Pro kosztujący 56 dolarów. Wersja Pro jest o tyle ciekawa, że oferuje opcję automatycznego odnawiania starych fotografii.