Najlepsze edytory tekstu dla programistów i webdeveloperów

Maksym SłomskiSkomentuj
Najlepsze edytory tekstu dla programistów i webdeveloperów
{reklama-artykul}
Jaki edytor tekstu do programowania wybrać? A jaki do tworzenia stron internetowych? W tym artykule podsuwamy Wam kilka świetnych propozycji, które uczynią pracę i naukę kodowania przyjemniejszą.

Postawiliśmy przede wszystkim na propozycje bezpłatne. Darmowych edytorów tekstu dla programistów jest tak dużo i trzymają one tak wysoki poziom, że sięganie po płatne rozwiązania powinno być raczej ostatecznością. Nawet darmowe aplikacje dysponują pełnym wachlarzem funkcji, które są nieocenione zarówno przy pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Kolorowanie tekstu i autouzupełnianie kodu to cechy niemal każdego narzędzia do pisania kodu. Poniższe programy potrafią znacznie więcej!

1. Notepad++

Notepad

Kategoria: Edytor tekstu z funkcjami dla programistów
Wersja językowa: polska
System: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: GNU PL

Zestawienie otwieramy propozycją, której nie może zabraknąć w żadnym rankingu najlepszych edytorów tekstu. Notepad++ to z pewnością jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych programów tego rodzaju. Narzędzie dostępne także w języku polskim udostępniane jest na licencji GNU za darmo! Notepad++ wykazuje minimalne zapotrzebowanie na zasoby, będąc przy tym jednym z najbardziej funkcjonalnych edytorów, który pokochali programiści z całego świata. Aplikacja samoczynnie rozpoznaje składnię HTML, JavaScript oraz PHP – nie tylko koloruje kod czyniąc go przez to czytelniejszym, ale także pozwala na wygodne zwijanie i rozwijanie jego fragmentów. Numeruje przy tym poszczególne wiersze, oferuje opcję autouzupełniania wyrazów, funkcji, a nawet korekty składni. Opcja otwierania kolejnych dokumentów w zakładkach czyni przeskakiwanie pomiędzy różnymi plikami i pracę na wielu dokumentach niezwykle wygodną. Wkoło programu zrzeszona jest pokaźna społeczność dbająca o tworzenie różnorakich pluginów, pozwalających integrować działanie Notepada++ z innymi popularnymi narzędziami.

2. Brackets

Brackets

Kategoria: Edytor tekstu z funkcjami dla webmasterach
Wersja językowa: polska
System: Windows XP/Vista/7/8/10, Mac OS, Linux
Licencja: GNU GPL

A może propozycja edytora stworzonego z myślą o twórcach stron internetowych, oferująca integrację choćby z GitHubem? Brackets to jedno z najlepszych narzędzi umożliwiających projektowanie stron WWW, pozwalające jednocześnie na przeglądanie plików tekstowych i ich wygodną edycję. Jego mocną stroną jest podświetlanie składni (JavaScript, HTML i CSS), obsługa przydatnych skrótów klawiszowych oraz możliwość tworzenia własnych, a także tryb dzielonego ekranu pozwalający na wygodną pracę na wielu plikach. Twórcom treści spodoba się opcja Live Preview, pozwalająca na podgląd kodu CSS/HTML na żywo w domyślnej przeglądarce internetowej. Dzięki częściowej integracji z Photoshopem w Brackets można dodawać nawet fragmenty plików PSD i wygodnie generować dzięki temu kod. Wśród wielu zalet wskazać warto także zaawansowaną obsługę rozszerzeń, kreatywną społeczność zrzeszoną wkoło tego projektu oraz kompatybilność aplikacji z systemami Windows, Mac OS oraz Linux.

3. Visual Studio Code

Visual Studio Code

Kategoria: Edytor tekstu z funkcjami dla programistów
Wersja językowa: angielska
System: Windows 7/8/10, Mac OS, Linux
Licencja: Freeware (bezpłatna)

Przed Wami darmowy edytor kodu źródłowego, za rozwój którego odpowiada firma Microsoft. Od premiery w roku 2015 gigantowi z Redmond udało się stworzyć wkoło aplikacji pokaźną społeczność, która dba o dostarczanie coraz to nowych wtyczek i rozwiązań. Otwartoźródłowy projekt kierowany jest do użytkowników wszystkich najpopularniejszych systemów operacyjnych. Visual Studio Code oferuje mnóstwo przydatnych programistom funkcji – od pakietu IntelliSense z kolorowaniem składni i autouzupełnianiem formuł, przez integrację z komendami Git, otwieranie na raz plików projektu z całego folderu i podfolderów, po całą paletę skrótów klawiszowych czyniących prace jeszcze szybszą. Stworzony w edytorze kod można debugować bezpośrednio z jego poziomu, co jest niezwykle rzadko spotykaną funkcją. Użytkownik zmieniać może nie tylko układ okien, ale nawet zmieniać motywy na takie, które będą korespondowały z jego preferencjami. Na dokładkę: Visual Studio Code jest programem niezwykle „lekkim” i pochłaniającym minimalne ilości zasobów.

4. Atom

atom

Kategoria: Edytor tekstu dla programistów
Wersja językowa: angielska
System: Windows XP/Vista/7/8/10, Mac OS X, Windows
Licencja: GNU GPL

Przed Wami opensource’owy edytor tekstu dla programistów. Twórcy aplikacji Atom na każdym kroku podkreślają, że stworzyli ją z myślą przede wszystkim o tej właśnie grupie użytkowników – reszta powinna poszukać raczej innego rozwiązania. Dlaczego programista miałby chcieć skorzystać z narzędzia o nazwie Atom? Powodów jest wiele. Wśród najważniejszych podaje się ogromną bazę pluginów pozwalających integrować pracę edytora z popularnymi platformami pokroju WordPressa. Jako inną ogromną zaletę użytkownicy Atoma często wskazują możliwość współdzielenia i współtworzenia projektów w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem Internetu. Znacząco ułatwiają one pracę zespołom programistów przebywających na co dzień z dala od siebie. Atom oferuje przy tym zintegrowany moduł GitHub, czyli najpopularniejszego serwisu przeznaczonego dla projektów programistycznych z systemem kontroli wersji Git. Na deser czekają funkcje oczywiste w tego typu programach: kolorowanie składni oraz inteligentne autouzupełnianie.

5. Text Editor Pro

Text Editor Pro

Kategoria: Edytor tekstu z funkcjami dla programistów
Wersja językowa: angielska
System: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: Freeware (bezpłatna)

Oto edytor tekstu który rozpoznaje ponad 50 różnych języków programowania i skryptów. Zaletą programu jest brak konieczności instalacji – użytkować go można bezpośrednio z nośnika zewnętrznego, co pozwala uruchamiać go na szerokiej gamie urządzeń. Do 2017 roku Text Editor Pro znany był pod nazwą EditBone i już wtedy cieszył się sporą popularnością wśród osób poszukujących prostego edytora tekstu z przejrzystym interfejsem. Interfejs ten jest w pełni konfigurowalny, dzięki czemu może być całkowicie minimalistyczny lub bardzo rozbudowany – w zależności od preferencji użytkownika. Program samodzielnie rozpoznaje rodzaje załadowanych plików i w zależności od języka programowania w nich zastosowanego, dostosowuje do niego układ tekstu oraz kolorowanie składni. Text Editor Pro oferuje kilka ciekawych funkcji jak konwerter jednostek w systemie numerycznym, narzędzie do formatowania SQL oraz tablicę znaków unicode. Nie zabrakło praktycznych funkcji cofania wykonanych akcji, rozbudowanej wyszukiwarki oraz narzędzia do tworzenia makr.

6. Sublime Text

Sublime Text

Kategoria: Edytor tekstu z funkcjami dla programistów
Wersja językowa: angielska
System: Windows XP/Vista/7/8/10, Mac OS X, Linux
Licencja: Shareware (testowa)

Jeden z ostatnich programów w naszym zestawieniu jest rozwiązaniem popularnym głównie poza granicami Polski, gdzie użytkownicy komputerów osobistych nie mają oporów przed wydawaniem pieniędzy na płatne aplikacje. Sublime Text dystrybuowany jest na licencji shareware, z którą wiąże się konieczność poniesienia opłaty w wysokości ok. 80 dolarów po zakończeniu okresu testowego. Licencja udzielana jest na użytkownika, a nie urządzenie, co pozwala korzystać z programu na wszystkich swoich komputerach – także z systemami Mac OS X oraz Linux. Dlaczego warto za niego zapłacić?
Sublime Text to przede wszystkim program ultralekki, który sprawnie działał będzie nawet na typowej „maszynie do pisania”. Oferuje przy tym zaawansowane funkcje, które czynią go jednym z czołowych edytorów. Sublime Text polubią programiści – narzędzie samoczynnie tworzy listę wszystkich funkcji i metod, dzięki czemu łatwo przeskakiwać pomiędzy fragmentami nawet bardzo rozbudowanego kodu. W obrębie aplikacji dostępna jest praktyczna i świetnie działająca wyszukiwarka, a użytkownik może sam tworzyć skróty do najczęściej wyszukiwanych funkcji. Program spodoba się zwłaszcza osobom programującym w Pythonie za sprawą Python API, pozwalającego zintegrować z nim całą gamę pluginów.

7. Komodo Edit

komodo edit

Kategoria: Edytor tekstu z funkcjami dla programistów
Wersja językowa: angielska
System: Windows XP/Vista/7/8/10, Mac OS X, Linux
Licencja: Freeware (bezpłatna)

Komodo Edit to propozycja przeznaczona na wszystkie popularne systemy operacyjne Windows, Linux i Mac OS. Programiści z pewnością docenią kolorowanie składni w językach skryptowych PHP, Python, Ruby, Perl i Tcl oraz językach HTML, JavaScript i CSS. Interfejs jest schludny, a możliwość aktywowania trybu Focus czyni go w jednym momencie zupełnie minimalistycznym. Nie brakuje tu możliwości debugowania, testowania i refaktoryzacji kodu.

Dla osób pracujących zdalnie w kilkuosobowych zespołach niebagatelną zaletą będzie możliwość jednoczesnego tworzenia kodu przez kilka osób w czasie rzeczywistym. Na szybkość pracy wpływają funkcje autouzupełniania kodu, czy też makr. Poszczególne dokumenty można otwierać w kolejnych kartach, co poprawia organizację pracy. Jedną z wielu drobnych, ale często niezwykle przydatnych funkcji jest tu choćby możliwość szybkiego przeskoku do ostatniej pozycji kursora w kodzie.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.