Instalki.pl » Demonstracje » Biuro » Odczytujemy tekst ze zdjęć i plików PDF za pomocą Dysku Google
Środa, 15 Luty 2017 13:13, Wpisany przez Przemysław Kreft
Google Dysk OCR
Dysk Google jak oprogramowanie OCR? To możliwe.

Oprogramowanie OCR (Optical Character Recognition) umożliwia odczytanie i przekonwertowanie do postaci edytowalnej tekstu z plików graficznych. Jest to niezwykle przydatne, gdy musimy dokonać edycji dokumentu, który możemy jedynie zeskanować - dodatkowo zaoszczędzi to nam mnóstwo czasu.

Profesjonalne programy do rozpoznawania tekstu są najczęściej dość drogie. Na szczęście w większości zastosowań świetnie sprawdzi się darmowy Dysk Google. Poniżej przeczytacie, jak wykorzystać usługę giganta wyszukiwarek do automatycznego odczytywania tekstu.

Google oferuje bardzo dobre narzędzie OCR za darmo

Logujemy się na nasze konto Google i otwieramy Dysk. Musimy teraz przesłać pliki, z których będziemy odczytywać tekst. OCR od Google radzi sobie z plikami JPEG, PNG, GIF oraz dokumentami PDF o maksymalnym rozmiarze 2 MB. Przeciągamy wybrane pliki do okna przeglądarki lub korzystamy z przycisku Nowy i wybieramy opcję Prześlij plik.

ocr1
Klikamy na wybrany plik prawym przyciskiem i z części Otwórz w wybieramy pole Dokumenty Google.

ocr2
Czekamy chwilę na otwarcie pliku. W przypadku dokumentów PDF zostaje on odczytany i otwarty bezpośrednio jako edytowalny plik tekstowy.

ocr3
W przypadku plików graficznych (JPEG, PNG, GIF) efektem końcowym jest dokument, w którym na początku umieszczono oryginalne zdjęcie, a pod nim znajdziemy odczytany z niego tekst.

ocr4
Warto dodać, że odczytane pliki są automatycznie dodawane i zapisane na naszym Dysku Google.

ocr5