Instalki.pl » Demonstracje » Bezpieczeństwo » Jaki program antywirusowy? 10 najlepszych darmowych pozycji [Ranking 2021]
Sobota, 20 Luty 2021 11:22, Wpisany przez Maksym Słomski
antywirusy 2021Dziesięć najlepszych darmowych antywirusów.

Jaki jest najlepszy darmowy antywirus? Trudno wskazać w sposób jednoznaczny, ale dobrych programów tego typu jest całkiem sporo. W testach doskonale wypada Microsoft Defender, czyli antywirus domyślnie instalowany z Windows 10. Wiele osób decyduje się na nim poprzestać. Jeśli nie jesteś z niego zadowolony, prezentujemy zestawienie 10 najlepszych programów antywirusowych dostępnych za darmo w sieci, odpowiadając przy tym na popularne pytanie: jaki program antywirusowy wybrać?

Czy warto korzystać z programu antywirusowego? Oczywiście! Ochrona zgromadzonych na dyskach Waszych komputerów danych powinna zawsze być kwestią priorytetową. Pod żadnym pozorem nie wyłączaj Defendera, jeśli nie masz dla niego alternatywy. Cyberprzestępcy niekoniecznie będą zainteresowani waszymi zdjęciami z majówki, ale chętnie wykorzystają szkodliwe oprogramowanie do tego, aby uzyskać dostęp do waszego konta w banku.

Po jaki program antywirusowy sięgnąć? Wszystko zależy od Waszych potrzeb, ale także od komputera, na jakim chcecie go zainstalować. Jedne programy działają doskonale na każdym komputerze, inne mocno spowolnią pracę mniej wydajnych urządzeń. Prezentujemy zestawienie 10 darmowych programów antywirusowych, wśród których każdy z was z pewnością znajdzie coś dla siebie.1. Avast Free Antivirus 2021


Ranking antywirusów
Wersja językowa: polska

System: Windows XP/Vista/7/8/10

Licencja: Freeware (bezpłatna)

Ochrona w czasie rzeczywistym: tak

Komunikat "baza wirusów została zaktualizowana" na stałe zapisał się w historii polskiego Internetu. Pochodzi on właśnie z darmowego, lekkiego i niezwykle popularnego programu antywirusowego Avast Free Antivirus 2021. Kompleksowe rozwiązanie stworzone i rozwijane przez AVAST Software nie tylko chroni komputer w czasie rzeczywistym przed podejrzaną aktywnością, między innymi skanując przeglądane strony internetowe, ale także skanuje pocztę elektroniczną, czy nawet kontroluje bezpieczeństwo rozruchu systemu.

Nowością w edycji programu z 2021 roku jest monitorowanie zachowań. Twórcy uznali, że sprawdzanie aplikacji pod kątem złośliwego oprogramowania to za mało. Teraz aplikacja analizuje ich zachowanie, aby mieć pewność, że nagle nie zaczną zagrażać użytkownikowi.

Uwagę zwraca analiza sieci bezprzewodowej w czasie rzeczywistym w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. Avast Free Antivirus aktualizuje bazy zagrożeń nawet co kilka minut. Nowy tryb cichy sprawia, że aplikacja działa dyskretnie w tle, gdy oglądamy filmy lub gramy w gry i nie wyświetla żadnych irytujących powiadomień. Za sprawą funkcji Smart Scan można przeprowadzić gruntowne skanowanie dysku komputera nie tylko w poszukiwaniu szkodliwych plików, ale także potencjalnych zagrożeń w postaci niebezpiecznych haseł, ustawień systemowych lub nawet nieaktualnego oprogramowania.

Pobierz Avast Free Antivirus 2021 za darmo

2. AVG AntiVirus FREE 2021


Ranking antywirusów

Wersja językowa: polska

System: Windows XP/Vista/7/8/10

Licencja: Freeware (bezpłatna)

Ochrona w czasie rzeczywistym: tak

AVG AntiVirus FREE to darmowa wersja płatnego AVG Internet Security. Mimo tego, że program dystrybuowany jest bezpłatnie, jego możliwości są naprawdę spore. Aplikacja oferuje możliwość aktualizacji zabezpieczeń w czasie rzeczywistym oraz ciekawą funkcję poszukiwania źródeł problemów obniżonej wydajności komputera. Jeśli zastanawiasz się dlaczego komputer działa wolno, to ten program antywirusowy może pomóc znaleźć rozwiązanie tego problemu. Ponadto, AVG AntiVirus FREE jest w stanie blokować niebezpieczne linki, skanować pobierane pliki i trzymać pieczę nad zawartością załączników w wiadomościach e-mail.

Rzecz jasna jego podstawowymi funkcjami są wyszukiwanie i blokowanie wirusów, malware, spyware, ransomware i wielu innych niebezpiecznych aplikacji. Wśród największych zalet AVG AntiVirus FREE wskazuje się niebywale wysoką skuteczność w kwestii wykrywania zagrożeń, a także ogromne możliwości w zakresie personalizacji ustawień. Program korzysta z tego samego silnika skanującego, co Avast.

Pobierz AVG AntiVirus FREE 2021 za darmo

3. Avira Free Antivirus


Ranking antywirusów
Wersja językowa: angielska

System: Windows XP/Vista/7/8/10

Licencja: Freeware (bezpłatna)

Ochrona w czasie rzeczywistym: tak


Adbloker i antywirus w jednym? Proszę bardzo. Avira Free Antivirus wyróżnia się możliwością blokowania zagrożeń w trakcie przeglądania Internetu, a także skuteczną walką z wyskakującymi okienkami w przeglądarce. Program Avira Free Antivirus zajmuje czołowe miejsca w testach sprawdzających skuteczność detekcji zagrożeń. Aplikacja niemieckiego Avira Operations w wersji dla komputerów osobistych (jest też wariant dla smartfonów) jest w stanie wykrywać i blokować malware w czasie rzeczywistym.

Darmowa wersja niestety nie umożliwia automatycznego skanowania maili i pobieranych plików, których to skanowanie nie jest problemem choćby dla Avasta. Z instalacją Avira Free Antivirus poradzi sobie nawet osoba początkująca - interfejs jest przejrzysty, a proces konfiguracji niezwykle intuicyjny. Funkcja Quick Scan pozwala przeskanować komputer w poszukiwaniu zagrożeń w czasie poniżej 1 minuty. Avira Phantom VPN pozwala łączyć się z siecią poprzez serwery zdalne w 38 krajach świata. Niestety, limit bezpłatnego transferu wynosi 500 MB na miesiąc. Według testów AV-Comparatives, Avira Free Antivirus może pochwalić się skutecznością na poziomie 99.8% wykrywanych zagrożeń, co daje aplikacji czwarty wynik w stawce.

Pobierz Avira Free Antivirus za darmo

4. ClamWin Free Antivirus


Ranking antywirusów
Wersja językowa: angielska

System: Windows XP/Vista/7/8/10

Licencja: GNU GPL (bezpłatna)

Ochrona w czasie rzeczywistym: nie


Program ClamWin Free Antivirus to propozycja dla osób lubiących korzystać z otwartoźródłowego oprogramowania. Proponowaną przez nas aplikację należy traktować raczej wyłącznie jako ręczny skaner. Funkcja ochrony w czasie rzeczywistym tu nie występuje. Po instalacji ClamWin Free Antivirus w menu kontekstowym pojawia się opcja skanowania indywidualnych plików, a samo narzędzie umożliwia uruchomienie manualnego procesu skanowania wybranych dysków, a także załączników poczty przychodzącej w programie Microsoft Outlook.

ClamWin Free Antivirus korzysta z bazy danych ClamAV, która jest aktualizowana co najmniej kilka razy dziennie. Program ten należy traktować raczej jako uzupełnienie oprogramowania oferującego funkcję ochrony w czasie rzeczywistym.

Pobierz ClamWin Free Antivirus za darmo

5. Adaware Antivirus Free


Ranking antywirusów
Wersja językowa: polska

System: Windows XP/Vista/7/8/10

Licencja: Freeware (bezpłatna)

Ochrona w czasie rzeczywistym: nie


Adaware Free Antivirus to darmowy program antywirusowy z przejrzystym interfejsem, którego głównymi zadaniami są neutralizacja wirusów, aplikacji szpiegowskich, keyloggerów i innych rodzajów malware. Technologia emulacji Malware Sandbox Emulator ma zapewnić dodatkową ochronę przed niezidentyfikowanymi jako zagrożenia plikami poprzez uruchomienie ich w odizolowanym środowisku i przeprowadzeniach ich analizy.

Ad-Aware Free Antivirus+ gwarantuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym, automatycznie blokując zagrożenie w postaci pliku lub procesu w momencie jego wykrycia. Interesującym novum jest tryb gracza, po aktywacji którego wyłączane są wszystkie powiadomienia w trakcie grania w gry.

Pobierz Adaware Antivirus Free za darmo

6. Comodo Antivirus 2021


Ranking antywirusów

Wersja językowa: polska

System: Windows XP/Vista/7/8/10

Licencja: Freeware (bezpłatna)

Ochrona w czasie rzeczywistym: tak


Comodo Antivirus to aplikacja, którą wiele osób kojarzyć będzie jeszcze z początku XXI wieku. Comodo Antivirus 2021 to jeden z najbardziej złożonych bezpłatnych programów antywirusowych, który oferuje wielopoziomową ochronę w czasie rzeczywistym, a także wyizolowane, rozbudowane środowisko typu sandbox do badania potencjalnie niebezpiecznych plików.

Uwagę zwraca automatyczne izolowanie podejrzanych plików, a także funkcja Defense+ gwarantująca predykcyjne blokowanie jeszcze nie zainstalowanego malware. Comodo Antivirus 2021 stanowi świetną propozycję dla osób szukających antywirusa niezbyt zasobożernego, minimalistycznego, ale o bardzo rozbudowanych funkcjach zaawansowanych. Aplikacja pozwala skanować nie tylko pliki, ale nawet pamięć RAM. Z poziomu kilku różnych dostępnych trybów działania uruchomić można skanowanie najczęściej infekowanych rejonów komputera, skanowanie kompleksowe lub badanie poszczególnych plików lub folderów. Analiza heurystyczna o różnych stopniach złożoności pozwala odnajdywać także jeszcze nierozpoznane zagrożenia.

Pobierz Comodo Antivirus 2021 za darmo

7. Bitdefender Antivirus Free Edition


Lightning-fast free antivirus

Wersja językowa: angielska
System: Windows 7/8/10
Licencja: Freeware (bezpłatna)
Ochrona w czasie rzeczywistym: tak

Oto idealna propozycja dla użytkowników, którzy chcą żeby ich program antywirusowy po prostu działał dyskretnie w tle i był przy tym skuteczny. Bitdefender Antivirus Free nie wykazuje zapotrzebowania na duże ilości zasobów i nie wpływa negatywnie na długość czasu pracy laptopów na baterii, oferując przy tym skuteczną ochronę w czasie rzeczywistym.

Zaletą Bitdefender Antivirus Free jest minimalistyczny, czytelny interfejs, z poziomu którego można uzyskać dostęp do większości funkcji narzędzia. Z jego poziomu można uruchomić pełne skanowanie systemu (brak opcji skanowania szybkiego), przeskanować konkretny plik lub folder lub uzyskać dostęp do menu ustawień. Program charakteryzuje się wysoką skutecznością w wykrywaniu malware oraz najlepszym w swojej klasie mechanizmem blokującym szkodliwe adresy URL w przeglądarce internetowej.

Wśród niewielu mankamentów darmowej wersji oprogramowania warto wskazać ograniczoną ochronę przed ransomware. Mimo tego, w rankingu AV-Comparatives na rok 2018 aplikacja zajęła pierwsze miejsce spośród 21 testowanych programów antywirusowych. Program dostępny jest wyłącznie w języku angielskim.

Pobierz Bitdefender Antivirus Free Edition za darmo

8. Panda Dome


Ranking antywirusów

Wersja językowa: polska

System: Windows XP/Vista/7/8/10

Licencja: Freeware (bezpłatna)

Ochrona w czasie rzeczywistym: tak


Panda Dome znana wcześniej jako Panda Free Antivirus oferuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym, nie wpływając niemalże zupełnie na wydajność komputera. Aplikacja na bieżąco śledzi każdy ruch użytkownika komputera, gwarantując mu najwyższą ochronę także podczas przeglądania stron internetowych. Specjalny mechanizm na bieżąco monitoruje połączenia internetowe, nie dopuszczając do tego, by uruchomiony został jakikolwiek szkodliwy proces. Panda Dome korzysta z dobrodziejstw technologii chmury, które czynią go jednym z najskuteczniejszych rozwiązań na świecie. Za sprawą swojego silnika jest w stanie rywalizować z najlepszymi płatnymi programami!

Darmowy Panda Dome to nie tylko antywirus, ale także monitor szkodliwych procesów oraz program pozwalający na korzystanie z VPN i skuteczne maskowanie swojej aktywności sieciowej. Na użytkowników czeka możliwość manualnego przeskanowania systemu - szybkiego, pełnego (wyjątkowo szybkiego) i niestandardowego, gdzie samodzielnie ustawić można kryteria skanowania. Panda Dome to także aplikacja, która oferuje funkcję blokowania behawioralnego i porównywania potencjalnie szkodliwych plików z bazą szkodliwych plików z Panda Security Cloud. Nie zabrakło ochrony Wi-Fi oraz funkcji ochrony nośników USB.

Pobierz Panda Dome za darmo

9. Kaspersky Free 2021


Ranking antywirusów
Wersja językowa: polska

System: Windows 7/8/10

Licencja: Freeware (bezpłatna)

Ochrona w czasie rzeczywistym: tak


Jeśli nie macie uprzedzeń do jednego z najpopularniejszych na świecie programów antywirusowych, to najprawdopodobniej będziecie z niego zadowoleni. Darmowa wersja Kaspersky'ego na bieżąco sprawdza nie tylko zawartość komputera w poszukiwaniu zagrożeń, ale skanuje też pocztę elektroniczną, izolując niebezpieczne załączniki.

Kaspersky Free 2021 działa także w trakcie surfowania po Internecie, blokując podejrzane strony i linki. Ponadto funkcja Kaspersky Secure Connection pozwala na anonimowe przeglądanie zasobów sieci. Użytkownik może tworzyć harmonogramy skanowania, decydować o kwarantannie danych plików lub nakazać aplikacji skanowanie nośników USB. Kaspersky Free 2021 nie jest tak rozbudowany jak darmowe alternatywy od Avasta i AVG, ale może spodobać się osobom poszukujących programu gwarantującego podstawową ochronę komputera, który działał będzie dobrze także na najsłabszych komputerach.

Pobierz Kaspersky Free 2021 za darmo

10. UVK Ultra Virus Killer


Ranking antywirusówWersja językowa: polska
System: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: Freeware (bezpłatna)
Ochrona w czasie rzeczywistym: tak

UVK - Ultra Virus Killer to interesujące oprogramowanie, które umożliwia rozprawianie się z wirusami i zagrożeniami tak obecnymi już w systemie, jak i tymi pragnącymi dopiero zainfekować sprzęt. Moduł UVK Immunization zabezpiecza i chroni komputer przed zainfekowaniem, a Process Manager pozwala wygodnie zarządzać aktywnymi procesami działającymi w tle systemu, dbając o to, aby nie pojawił się wśród nich żaden szkodnik.

Zaawansowani użytkownicy docenią obecność silnika skanującego znanego z programów ComboFix i Hitman Pro, a także funkcje Windows services and drivers do zarządzania sterownikami i usługami oraz Memory modules manager. Drugi z modułów daje możliwość zarządzania procesami i ręcznego ich usuwania - to niezwykle przydatne w sytuacji zainfekowania systemu przez trojana.

Pobierz UVK Ultra Virus Killer za darmo