Instalki.pl » Aktualności » Technika » Virgin Galactic z udanym lotem w ramach misji Unity 25
Piątek, 26 Maj 2023 18:19, Wpisany przez Marek Lubas
Virgin Galactic Unity-25 statek
Udany lot suborbitalny VG.

25 maja 2023 roku miała miejsce kolejna udana misja Virgin Galactic - Unity 25. Start "samolotu matki" VMS Eve - WhiteKnightTwo rozpoczął się o godzinie 16:15 czasu polskiego (9:15 am MDT) na terenie Spaceport America w Nowym Meksyku. Po osiągnięciu ok. 13564 m (44500 stóp) o godz. 18:10 (10:15 am MDT) SpaceShipTwo (VSS Unity) został odrzucony, a chwilę później nastąpił zapłon jego silnika. Apogeum wyniosło 54,2 mil, czyli zanotowano maks. pułap lotu na poziomie 87,23 km. Czas lądowania to 18:37 (10:37 am MDT).

Celem misji była ostateczna ocena VMS Eve i VSS Unity oraz ocena szkolenia astronautów i doświadczenia w lotach kosmicznych.Załoga Unity 25


Podobnie jak w przypadku misji Unity 22 załoga VSS Unity liczyła 2 pilotów: Mike Masucci (dowódca), CJ Sturckow oraz 4 pracowników Virgin Galactic (w tym przypadku pasażerów): Jamila Gilbert (specjalista ds. misji), Christopher Huie (specjalista ds. misji), Luke Mays (instruktor astronautów), Beth Moses (główny instruktor astronautów). Warto wspomnieć, że z grona pasażerów tylko Beth Moses wcześniej odbyła lot w kosmos. Dla trójki z nich, była to pierwsza taka podróż.

Załoga Unity 25 VG
Załoga Unity 25 / Źródło: Virgin Galactic.

"Galactic 01" czyli misja komercyjna


Na chwilę obecną firma Virgin Galactic gotowa jest do rozpoczęcia komercyjnych lotów kosmicznych. Pierwsza tego typu misja; "Galactic 01" zaplanowana jest na koniec czerwca bieżącego roku.

"Misja Unity 25 była fantastycznym osiągnięciem dla wszystkich w Virgin Galactic. Byłem świadkiem czystej, inspirującej radości bijącej od naszej załogi po wylądowaniu. Mam pełne zaufanie do wyjątkowego doświadczenia astronautycznego, które zbudowaliśmy dla naszych klientów. Nasze zespoły rozpoczynają teraz analizę po locie, jak również przygotowania do "Galactic 01", naszej komercyjnej misji badawczej, zaplanowanej na koniec czerwca."

- powiedział Michael Colglazier, CEO Virgin Galactic.Przełomowa misja Unity 22?


Przypomnijmy, że minęły prawie 2 lata od kiedy firma Richarda Bransona Virgin Galactic mogła pochwalić się swoim pierwszym udanym suborbitalnym lotem załogowym. Wtedy też sześcioosobowa grupa (4 pasażerów i 2 pilotów) wraz z samym założycielem Virgin Galactic, wzniosła się na pokładzie SpaceShipTwo (VSS Unity) na wysokość 86,182 kilometrów (53,551 mile) nad powierzchnią Ziemi.

Na jakiej wysokości zaczyna się przestrzeń kosmiczna?


Nie zagłębiając się w szczegóły, należy zwrócić uwagę na fakt, iż linia Kármána wyznacza początek przestrzeni kosmicznej na wysokości 100 kilometrów nad poziomem morza. Wartość ta została uznana przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI). Natomiast dla USAF (United States Air Force) oraz Kongresu USA, każda osoba, która przekroczy pułap 50 mil, czyli ok. 80,47 km otrzymuje tytuł astronauty.

Źródło: Virgin Galactic