Instalki.pl » Aktualności » Technika » Elektryczne latające taksówki już działają. Najpierw trafią do tego miasta
Sobota, 25 Marzec 2023 10:20, Wpisany przez Maksym Słomski
Archer Aviation Midnight
Przyszłość transportu rysuje się ciekawie.

Latające samochody od lat rozpalają wyobraźnię internautów marzących o transporcie prywatnym i publicznym rodem z filmów science fiction. Swoje rozwiązania w tym zakresie testuje całkiem sporo mniejszych i większych firm, ale mało która jest tak blisko sukcesu jak Archer Aviation ze Stanów Zjednoczonych. We współpracy z liniami lotniczymi United Airlines podmiot ten będzie operował na trasach do 160 kilometrów przy wykorzystaniu swoich elektrycznych latających taksówek.

Latające taksówki elektryczne w Chicago


Trzeba jasno powiedzieć, ze pojazdy Archer Aviation nie są latającymi samochodami, bo nie są przystosowane do poruszania się po drogach publicznych. Swoimi rozmiarami i bryłą w pewien sposób mogą jednak niektórym przypominać auta. Elektryczne taksówki Archer Aviation ruszą na podbój Chicago w 2025 roku, zoptymalizowane pod kątem tras o długości mniej więcej 40 kilometrów.

Archer Aviation Midnight, bo tak nazywa się futurystyczna taksówka, jest przeznaczony do przewozu maksymalnie czterech pasażerów wraz z ich bagażem i jednego pilota. Czas ładowania pomiędzy lotami to zaledwie 12 minut.

Zaletą omawianych taksówek elektrycznych jest zmniejszona emisja CO2, ale też znaczna redukcja hałasu. Midnight emituje hałas na poziomie tylko 45 dBA. Archer Aviation podaje, że to prawie "1000 razy ciszej od małych helikopterów". Jednocześnie zachowana jest podobna prędkość przelotowa - ok. 240 km/h.Pierwsza trasa, która zostanie otwarta, będzie przebiegać między międzynarodowym lotniskiem Chicago O'Hare a Vertiport Chicago. Według Google Maps podróż zajmie około 10 minut, zamiast 45 minut jazdy samochodem. United twierdzi, że ceny będą konkurencyjne w stosunku do udziału w przejazdach naziemnych. Jak widać pojazdy te są idealne do szybkiego przemieszczania się na zwyczajowo zakorkowanych trasach.

Źródło: YouTube