Instalki.pl » Aktualności » Technika » Izera podjęła współpracę włoską legendą. Pininfarina zaprojektuje polskiego elektryka
Wtorek, 21 Marzec 2023 14:40, Wpisany przez Maksym Słomski
izera pininfarina
Niespodziewana wiadomość.

Polski samochód elektryczny Izera ponoć powstanie, ale sam premier Mateusz Morawiecki stracił wiarę w to, kiedy to nastąpi. Odpowiedzialna za realizację projektu spółka ElectroMobility Poland (EMP) po raz ostatni informowała o statusie prac w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to dowiedzieliśmy się, że dostawcą platformy dla Izery został chiński Geely Holding, właściciel Volvo. Teraz EMP przekazało komunikat, w którym chwali się nawiązaniem współpracy z kultowym włoskim biurem stylistycznym Pininfarina, założonym jeszcze w 1930 roku.

Pininfarina zaprojektuje Izerę?


ElectroMobility Poland ogłosiło, że współpracuje od listopada minionego roku z biurem stylistycznym Pininfarina, odpowiedzialnym za design samochodów takich jak m.in. Peugeot 406 Coupé, Alfa Romeo Spider, Ferrari Testarossa, Maserati GranTurismo oraz opisywanego przeze mnie niedawno Pininfarina Battista. Współpraca firm obejmuje kompleksowy projekt trzech modeli: SUV-a, hatchbacka oraz kombi.

izera platforma
Platforma, na jakiej powstanie Izera. | Źródło: EMP

Za obszar designu oraz koordynację prac z biurem stylistycznym ze strony EMP odpowiedzialni są Tadeusz Jelec oraz Mariusz Bekas, projektanci pracujący wcześniej dla znanych marek motoryzacyjnych.

"Współpraca naszych doświadczonych projektantów z zespołem Pininfariny to gwarancja, że stylistyka Izery powstanie przy zachowaniu najwyższych standardów branżowych. Kooperacja Izery z kolejnym partnerem o renomie i ugruntowanej pozycji w branży to także jasny sygnał dla rynku, że projekt jest na dobrej ścieżce i rozwija się zgodnie z planem i przyjętymi założeniami" - twierdzi Łukasz Maliczenko, dyrektor rozwoju technicznego produktu w EMP.

izera
Na początek w fabryce Izera ma być produkowany SUV. | Źródło: Izera

"Cieszymy się z tego długoterminowego, strategicznego partnerstwa z tak istotnym przedstawicielem polskiej branży automotive. Współpraca ze start-upami jest częścią strategii Pininfariny, a rozpoczęcie współpracy z nowo powstałym zespołem Izery o wysokich kwalifikacjach pozwala na osiągnięcie sukcesu. Możemy z dumą powiedzieć, że już od samego początku pomiędzy naszymi zespołami panuje doskonała harmonia na poziomie zarówno technicznym, jak i międzyludzkim" - mówił Giuseppe Bonollo, Senior Vice President ds. sprzedaży i marketingu w Pininfarinie.

Na przestrzeni 92 lat istnienia Pininfarina zaprojektowała ponad 1200 pojazdów i wykonała ponad 600 projektów z innych dziedzin, zdobywając za nie liczne międzynarodowe nagrody.

ferrari testarossa
Ferrari Testarossa. | Źródło: Wikipedia (CC BY 2.0)

Wygląda na to, że o obecnym wyglądzie aut można zapomnieć. Może to i lepiej? Jeśli jakimś cudem Izery trafią do produkcji, o ile trafią, za nie-wiadomo-ile-lat, to dobrze by było, gdyby prezentowały się świeżo. Już teraz bieżący projekt trąci nieco myszką.

Fabryki Izery jak nie było, tak nie ma


Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym oraz pozwoleniami i zgodami pozwalającymi rozpocząć budowę fabryki Izera... na początku 2024 roku. Według harmonogramu prezentowanego w listopadzie ubiegłego roku, uruchomienie produkcji planowane jest na koniec 2025 roku.

ElectroMobility Poland zatrudnia ok. 85 osób w biurach w Warszawie oraz Katowicach.

Źródło: EMP